Przejdź do treści

Często trzesz oczy? Dawid Polak wyjaśnia, dlaczego absolutnie nie powinnaś tego robić

Często trzesz oczy? Dawid Polak wyjaśnia, dlaczego nie powinnaś tego robić
Często trzesz oczy? Dawid Polak wyjaśnia, dlaczego nie powinnaś tego robić / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O tym, że nie powinno się pocierać oczu, mówiło się sporo na początku pandemii. Wtedy eksperci często podkreślali, że w ten sposób możemy przenieść groźne zarazki, np. z półek sklepowych czy klamek w przestrzeni publicznej. To jednak niejedyny argument za tym, żeby pozbyć się tego nawyku. Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, na swoim profilu na Instagramie porusza jeszcze jedną ważną kwestię z tym związaną. Opowiada o chorobie, która może zostać wywołana przez częste pocieranie i „gniecenie” oczu.

Oko tego nie lubi

„Kto z Was pociera oczy, najczęściej ze zmęczenia? Jeśli jesteś taką osobą, to jak najszybciej przestań to robić” – ostrzega Dawid Polak. „Oko nie lubi gniecenia i pocierania. Niby niewinna czynność, a jednak zwiększa ona ryzyko infekcji i zapalenia (np. możesz się nabawić jęczmienia). Oczy mają zdolność do samoistnej regeneracji, więc nic im nie pomoże mocne pocieranie. Inna sprawa, że większość osób pociera swoje oczy brudnymi dłońmi…” – dodaje.

Ekspert podkreśla, że częste pocieranie oczu jest również jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do powstania tzw. stożka rogówki – postępującej i groźnej choroby. Wyjaśnia, że polega ona na tym, że rogówka oka ulega nadmiernemu rozciągnięciu i zmienia swój kształt z kulistej na stożkowaty.

„W efekcie rogówka deformuje się, a ostrość wzroku znacznie się pogarsza. Ponadto narasta astygmatyzm i krótkowzroczność. U osób, które noszą soczewki kontaktowe, może to spowodować, że przestaną one pasować. W skrajnych przypadkach choroba ta może skończyć się nawet przeszczepem rogówki!” – ostrzega propagator nauki.

To, co dzieje się z okiem podczas mocnego pocierania, możesz zobaczyć na wideo załączonym do posta Dawida Polaka. Trzeba przyznać, że ten materiał działa na wyobraźnię!

Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek

Co zamiast pocierania?

Co w takim razie najlepiej zrobić, jeśli czujesz, że twoje oczy są zmęczone albo pojawia się swędzenie czy pieczenie? Polak radzi, żeby w takich sytuacjach zacząć intensywnie mrugać lub sięgnąć po krople, które nawilżą oczy. Co ważne, biotechnolog dodaje, że podczas demakijażu również powinno się unikać pocierania rogówki przez powieki.

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuje się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 40 tys. internautek i internautów.

Obecnie głównym tematem zainteresowań Dawida Polaka jest pandemia koronawirusa. Jak sam o sobie mówi, stara się uświadamiać swoich obserwatorów w temacie szczepień. Oprócz tego na swoim profilu publikuje też dużo ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.