Justyna Fiedoruk Achromatopsja – czym jest i jak leczyć ślepotę barw? Ślepota pingelapska 14.01.2023 5 min.
Patrycja Nawojowska Amblyopia – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie problemu leniwego oka 06.12.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Ślepota śnieżna – gdy po długiej wspinaczce na szczyt góry, nie możesz podziwiać widoków 21.10.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Często trzesz oczy? Dawid Polak wyjaśnia, dlaczego absolutnie nie powinnaś tego robić O tym, że nie powinno się pocierać oczu, mówiło się sporo na początku pandemii. Wtedy eksperci często podkreślali, że w ten sposób możemy przenieść groźne zarazki, np. z półek sklepowych czy klamek w przestrzeni publicznej.… 19.09.2022 3 min.
Justyna Mazur Soczewki zmieniające kolor oczu – jak działają, jak je nosić? Tylko upiększają czy korygują? 09.09.2022 5 min.
Małgorzata Germak 6 naturalnych sposobów na poprawę wzroku. Twoje oczy będą wdzięczne To jeden z najważniejszych ludzkich narządów zmysłów. Oczy dostarczają naszemu mózgowi większość informacji ze środowiska zewnętrznego. Narząd ten to nie tylko gałki oczne odbierające wrażenia wzrokowe, ale też drogi… 31.08.2022 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Hemolakria – czym są krwawe łzy i jak leczyć zaburzenie? Wyobraź sobie, że podczas leniwie spędzanego popołudnia po policzkach zaczynają spływać ci łzy. Ze zdziwieniem je ścierasz i z rosnącym przerażeniem dostrzegasz ślady krwi na dłoniach. Brzmi jak scena z horroru? Tymczasem to… 29.08.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk 12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu "60 razy dziennie lub więcej sięgasz po smartfon? To znaczy, że możesz być uzależniony" - ostrzega na swoim profilu na Instagramie lek. Michał Domaszewski. "Chciałbym jako lekarz i nałogowy użytkownik smartfona podkreślić, że… 17.08.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. „Mam szczęście, że żyję po tej przerażającej podróży” Ashton Kutcher po raz pierwszy opowiedział o tym, że chorował na rzadką chorobę immunologiczną, która spowodowała u niego utratę słuchu i wzroku. "Nie doceniasz tego, co masz, dopóki nie przychodzi taka chwila, kiedy nie wiesz,… 11.08.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Optometrystka sprawdziła okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie. Jej wnioski przerażają Okulary przeciwsłoneczne możemy spotkać praktycznie w każdym sklepie. Niestety, choć widnieje na nich informacja o filtrze UV, to mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Optometrystka Justyna Nater postanowiła przyjrzeć się… 28.03.2022 4 min.
Julia Krupińska Twój mózg co jakiś czas potrzebuje odpoczynku i relaksu. Podpowiadamy, jak to zrobić 100 miliardów neuronów, 70 tys. myśli dziennie, nawet litr przepływającej krwi w ciągu minuty – nasz mózg naprawdę ciężko pracuje! Należy mu się chwila relaksu. 26.02.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Presbiopia oczu (starczowzroczność) – objawy i leczenie Presbiopia określana również jako starczowzroczność, to wada wzroku, która dotknie każdego z nas. Jej objawy rozwijają się z czasem - pojawiają się trudności w odczytywaniu małego tekstu i konieczność odsuwania przedmiotów… 16.12.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy i leczenie Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatia barwnikowa) to choroba, która powstaje na podłożu genetycznym. Jej przebieg jest postępujący, a leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Niestety pomimo… 15.12.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces Wzrok, który umożliwia komunikację z otaczającym światem, starzeje się tak samo jak cały organizm. W jaki sposób się to odbywa i czy niekorzystne zmiany można spowolnić? 01.12.2021 5 min.
Magdalena Bury Okulary ajurwedyjskie. Optometrystka jednoznacznie wypowiada się o „odkryciu roku” "Pani Justyno, dziadek kupił jakieś plastikowe czarne okulary z takimi malutkimi dziurkami i mówi, że to ma mu wyleczyć jaskrę. To faktycznie działa?" - takie pytanie otrzymała Justyna Nater, optometrystka prowadząca na Instagramie… 24.11.2021 2 min.
Ewelina Kaczmarczyk Bierzesz udział w festiwalach kolorów Holi? Uważaj na oczy – ostrzega optometrystka Justyna Nater Brałaś kiedyś udział w tzw. festiwalu kolorów, który polega na obrzucaniu się kolorowym proszkiem? A zastanawiałaś się, jak na proszek mogą zareagować twoje oczy? Sprawdź, co na ten temat pisze w swoim ostatnim wpisie na Instagramie. 18.07.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek To prawdziwy przełom! Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się częściowo przywrócić wzrok niewidomemu przez ponad 40 lat pacjentowi, dzięki nowatorskiej terapii genowej - podaje czasopismo "Nature Medicine". 26.05.2021 2 min.
Justyna Mazur Twardówka – budowa, funkcje, zapalenie twardówki oka Twardówka oka to najbardziej zewnętrzna warstwa gałki ocznej, otaczająca oko od strony oczodołu i przechodząca w przedniej części w rogówkę. Twardówka wyróżnia się wytrzymałą strukturą, którą zawdzięcza dużej… 21.04.2021 4 min.
Justyna Mazur Zmysły człowieka – rodzaje, funkcje i ich działanie Zmysły człowieka to zdolność do odbierania rozmaitych bodźców za pośrednictwem odpowiednich receptorów, połączonych drogami nerwowymi z mózgiem. Podstawowe zmysły wyróżniane u człowieka to wzrok, węch, słuch, dotyk oraz… 13.04.2021 5 min.
Justyna Mazur Ciało szkliste oka – funkcje, zmętnienie, leczenie Ciało szkliste oka to galaretowata substancja wypełniająca wnętrze gałki ocznej. Funkcją ciałka szklistego jest utrzymanie odpowiedniego kształtu gałki ocznej, a także podtrzymanie funkcjonowania siatkówki. Wraz z upływem lat w… 05.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Płat potyliczny mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia Płat potyliczny, razem z płatem czołowym, ciemieniowym i skroniowym buduje korę mózgową człowieka. Mieści się w nim ośrodek wzroku, a jego funkcje związane są przede wszystkim ze złożonymi procesami odbierania, przetwarzania,… 30.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Plamka ślepa – czym jest, wpływ na widzenie, test Plamka ślepa to obszar siatkówki oka, który pozbawiony jest fotoreceptorów. Oznacza to, że obszar ten jest całkowicie niewrażliwy na światło, zatem w tym miejscu nie powstaje żaden obraz. Człowiek nie jest świadomy posiadania… 24.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Siatkówka oka – budowa, funkcje, zwyrodnienia Siatkówka oka to wewnętrzna struktura zlokalizowana na tylnej powierzchni gałki ocznej. Odpowiada za odbieranie impulsów świetlnych i przekształcanie ich w impulsy elektryczne, które drogą nerwu wzrokowego docierają do mózgu.… 22.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Soczewka oka – budowa, funkcje, schorzenia i leczenie Soczewka oka to jedna z najważniejszych wewnętrznych struktur oka. Wyróżnia się znaczną elastycznością, co pozwala na wystąpienie zjawiska akomodacji oka. Odpowiedniej zmianie kształtu soczewki, towarzyszy dostosowanie oka do… 20.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Plamka żółta – czym jest, choroby, przyczyny, leczenie Plamka żółta to obszar siatkówki, zlokalizowany w osi optycznej oka. Wyróżnia się ogromnym zagęszczeniem fotoreceptorów, dzięki czemu możliwe jest wyraźne, ostre widzenie. Wraz z wiekiem może dojść do zwyrodnienia plamki… 18.03.2021 5 min.
Magdalena Bury Czy można spać w soczewkach kontaktowych? Optometrystka odpowiada Nosisz soczewki kontaktowe? Zastanawiasz się, czy możesz w nich spać? Chociaż na rynku istnieją firmy, które zapewniają, że sen w ich soczewkach jest bezpieczny dla naszych oczu, optometrystka Justyna Nater ma na ten temat inne… 06.02.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Neuron – budowa, funkcje i choroby komórki nerwowej Neuron, inaczej komórka nerwowa, to najmniejszy element układu nerwowego. Liczne neurony znajdujące się w mózgu człowieka tworzą specjalną sieć, która umożliwia odbieranie i przekazywanie informacji do różnych części ciała.… 02.02.2021 5 min.
Justyna Mazur Oko – budowa, funkcje, astygmatyzm i inne wady wzroku Oko to jeden z najważniejszych narządów zmysłów, dostarczający większości informacji płynących ze środowiska zewnętrznego. Jaka jest budowa oka i funkcje? W skład narządu wzroku wchodzi gałka oczna odbierająca wrażenia… 28.01.2021 6 min.
Rachela Berkowska „Osoby niewidome są dużo aktywniejsze niż osoby widzące. Więcej chcą od życia, mają bardzo wysokie kompetencje” – mówią twórczynie projektu Wielozmysły 13.11.2020 8 min.
Ewa Wojciechowska Nie pocieraj oczu! Nawet podczas demakijażu. Optometrystka wyjaśnia, co ci grozi Często pocierasz oczy? Ile razy zdarzyło ci się je trzeć z powodu alergii? W trakcie demakijażu przecierasz powieki, drażniąc rogówkę oka? 10.11.2020 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych”. Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest 09.11.2020 4 min.
Natalia Suchocka Utrata wzroku – chwilowa i nagła. Przyczyny nagłej ślepoty Nagła lub chwilowa utrata wzroku wymaga konsultacji z lekarzem, nie każda z nich – na szczęście – kończy się trwałą ślepotą. Na ich wystąpienie może wpłynąć wiele czynników, które może rozpoznać jedynie specjalista.… 06.11.2020 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Makijaż permanentny zabójczy dla oczu? Optyczka Justyna Nater ostrzega Wyobrażasz sobie, że nie robisz codziennie makijażu, bo po prostu budzisz się i go masz? Brzmi kusząco? Na pewno. Ale twoje oczy ci za to na pewno nie podziękują. Optyczka i optometrystka Justyna Mater tłumaczy, dlaczego może być… 20.10.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Optometrystka Justyna Nater: żadne komputerowe badanie, ani jego wynik, nie jest receptą na okulary "W dzisiejszych czasach problemów z akomodacją jest u pacjentów coraz więcej. A mogą one mocno wpływać na wynik pomiaru wady wzroku" 13.10.2020 6 min.
Ewa Wojciechowska Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka Czy wady wzroku u dziecka będą się pogłębiać z każdym rokiem? Czy krótkowzroczność może zniknąć, kiedy dziecko dorośnie? 20.09.2020 4 min.
Anna Jastrzębska Spanie w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczne? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater Używanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne i wygodne – pod warunkiem, że stosujemy się do podstawowych zasad higieny. Należy do nich konieczność zdejmowania soczewek na noc. Z czego ona wynika i czy zasypianie w soczewkach może… 31.08.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem? Czeka cię dłuższa podróż samolotem na wakacje? Pamiętaj, by zadbać o wzrok. Oczy potrzebują w tym czasie szczególnej opieki. Co będzie dla nich najlepsze? 12.08.2020 3 min.
Milena Jażdżewska Krótkowzroczność – rodzaje, przyczyny oraz sposoby leczenia miopii Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Powstaje na skutek skupiania promieni słonecznych poza środkiem soczewki. W efekcie obraz przedmiotu powstaje przed siatkówką i chory widzi wyraźnie tylko rzeczy,… 31.05.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Wierząc w teorie pseudonukowe, niszczysz sobie zdrowie. Optyczka wymienia najpopularniejsze z teorii, przez które można popsuć sobie wzrok Spekulacji na temat zdrowia oczu jest wiele. Ślepo w nie wierząc, szkodzi się jedynie sobie. Optyczka wymienia najpopularniejsze mity na temat wzroku. 27.05.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Refrakcja oka – czym jest i jakie zaburzenia mogą się z nią wiązać? Sama refrakcja to inaczej załamanie światła. Dochodzi również do tego w ludzkim oku, wtedy jest mowa o refrakcji oka. Dzieje się tak, gdy do oka trafia światło i zostaje skupione w taki sposób, aby trafić do siatkówki i dać… 16.05.2020 5 min.
Anna Jastrzębska Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka Jak ulżyć oczom zmęczonym wielogodzinnym patrzeniem w ekran smartfonu lub komputera? Optometrystka Justyna Nater, autorka bloga „Dbaj o wzrok” na swoim profilu na Instagramie radzi, jak sobie pomóc. Proponuje mały „fitness” dla oczu. 13.03.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Test Amslera – na czym polega ten rodzaj badania wzroku? Test Amslera wykorzystywany jest w okulistyce już od kilkudziesięciu lat. Uważany jest także za jedną z najprostszych metod badania wzroku i oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Regularne wykonywanie tego badania… 28.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku? PRK oznacza w skrócie keratektomię fotorefrakcyjną, czyli jedną z pierwszych metod laserowej korekcji wzroku. W dzisiejszych czasach osoby, które borykają się z trudnościami w widzeniu, nie są skazane na wieczne noszenie okularów,… 25.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Soczewki toryczne – sposób na astygmatyzm Problemy ze wzrokiem ma coraz więcej ludzi na świecie. Spowodowane jest to głównie wytężoną pracą przed komputerem, przesiadywanie godzinami przed telewizorem, czy też nieustanne korzystanie z telefonów komórkowych. Jedną z… 22.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Mroczki przed oczami – przyczyny. Czego mogą być objawem? Mówi się o tym, że mroczki przed oczami objawiają się najczęściej jako błyski, muszki czy też kłaczki. Mroczki przed oczami przez wiele osób są bagatelizowane, ale należy pamiętać o tym, że ich występowanie może… 20.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Kiedy stosuje się okulary progresywne? Wady, zalety, cena Okulary progresywne są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku, jeśli chodzi o optykę i okulary korekcyjne. Swoją popularność zawdzięczają temu, że likwidują kilka problemów ze wzrokiem za… 16.11.2019 4 min.
Magdalena Bury Nosisz okulary korekcyjne albo soczewki? Masz astygmatyzm? Ekspertka wyjaśnia, czy wady wzroku mogą samoistnie ustąpić 29.08.2019 5 min.