Przejdź do treści

Czym jest hygge i lagom, czyli dwie skandynawskie filozofie szczęścia? 

Czym jest hygge i lagom, czyli dwie skandynawskie filozofie szczęścia?  Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W rankingach dotyczących poczucia szczęścia narodowego, od wielu lat królują kraje skandynawskie, a przede wszystkim Norwegia, Dania i Szwecja. Ludzie w tych państwach cieszą się największym szczęściem. Wpływ na wyniki tych rankingów częściowo mogą mieć skandynawskie filozofie szczęścia, czyli hygge oraz lagom.

Dwa przepisy na szczęście 

W World Happiness Report, czyli raporcie dotyczącym szczęścia na świecie, kraje skandynawskie są w zdecydowanej czołówce. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście koncepcji jest wiele i część z nich odnosi się do kwestii finansowych (wysokich zarobków, zasobów socjalnych państwa), a część do szeroko pojętego stylu życia i cieszenia się każdą chwilą. Mogłoby się wydawać, że to właśnie w takich krajach jak Norwegia, Dania i Szwecja, ludzie są mniej szczęśliwi przez pogodę. W końcu w psychologii znany jest SAD, syndrom depresji sezonowej, pojawiający się wraz z pogorszeniem pogody i brakiem słońca. W rzeczywistości jednak to właśnie w krajach skandynawskich poziom radości życia jest wysoki.  

Jednym z ważnych czynników, wpływających na poziom szczęścia, jest podejście do życia, a także sposób tworzenia przytulnej i miłej atmosfery. W Danii ważnym pojęciem z tym związanym jest hygge, a w Szwecji termin lagom.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Gdzie mieszka szczęście – w mózgu czy poza nim? /fot. Pexels,, Gabriela Cheloni

Hygge – duńska sztuka szczęścia 

Co oznacza słowo hygge? Termin ten trudno przetłumaczyć dosłownie na język polski, jednak można opisać go słowami: ciepło, przytulne klimaty, atmosfera domowa i rodzinna. Hygge to tak naprawdę klucz do szczęścia w Danii, a termin ten wyrósł z potrzeby ocieplenia życia w tym kraju. Hygge tak naprawdę oznacza więc stworzenie domowego ciepłego ogniska, a także wspaniałej rodzinnej atmosfery w swoim domu. Duńczycy lubią więc spotkania z przyjaciółmi przy świecach i kominku, spędzanie czasu z rodziną i znajomymi, a także odpoczynek pod kocem i z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Warto dodać, że styl hygge ma spore znaczenie w kontekście aranżacji wnętrz i odnosi się do przytulnego urządzania pomieszczeń z wykorzystaniem różnych dodatków tekstylnych (poduszek, zasłon i innych).  

W psychologii hygge to tak naprawdę komfort psychiczny, spokojna atmosfera, osiągnięcie równowagi wewnętrznej oraz poczucia szczęścia. Hygge odnosi się także do psychologii pozytywnej, która powstała dopiero w 1998 roku, gdy badacze zauważyli potrzebę mówienia o pozytywnych aspektach ludzkiej psychiki, a także budowaniu poczucia szczęścia. Hygge jest więc duńską odpowiedzią na psychologię pozytywną i w znacznym stopniu opiera się na kapitalizacji dobrych emocji. To właśnie wyrażanie takich uczuć sprawia, że zwiększa się poczucie szczęścia w życiu. Zgodnie z podejściem Duńczyków, zimny i smutny wieczór można łatwo zmienić w coś pozytywnego. Wystarczy tylko dobra herbata lub grzane wino, ciekawa książka lub film i obecność bliskiej osoby.

Świece sojowe

Lagom – szwedzka sztuka życia  

Odpowiedzią Szwedów na duńskie hygge jest lagom. To podejście oznacza szwedzką sztukę równowagi, a więc życie spokojne i w zgodzie z naturą, bez skrajności. Bardzo ważne jest także docenianie codziennych zdarzeń i wszystkiego, co się w życiu ma. Lepiej zrezygnować z wyścigu szczurów, a zamiast gonitwy za fortuną lepiej skoncentrować się na sobie i samorozwoju oraz życiu rodzinnym.  

Lagom odnosi się w dużej mierze do umiaru w każdym aspekcie życia. Autorka książki „Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia” podkreśla, że w Skandynawii stosunki ludzkie rzeczywiście wydają się zimne i oschłe, dlatego że opierają się na wzajemnej rezerwie. Tak naprawdę jednak ta rezerwa jest wyrazem szacunku wobec innych, a nie głębokiej niechęci lub postaw aspołecznych. Ten szwedzki styl życia ma również pewne ważne zasady, do których można zakwalifikować usuwanie niepotrzebnych przedmiotów i dbanie o porządek, aktywność fizyczną, celebrowanie chwil.

aromaterapia Nabea

Czego można nauczyć się od Skandynawów? 

Pojęcia takie jak hygge i lagom weszły jakiś czas temu do języka potocznego i znane są nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w Polsce. Niestety Polska w rankingu szczęścia zajmuje 39 miejsce na 95 badanych państw. Oznacza to, że kraj jest w środku stawki, ale poziom szczęścia nie rośnie od kilku lat. Wpływ na to mogą mieć różne kwestie, na przykład ekonomiczne i polityczne, jednak przecież każdy może samodzielnie kształtować swoje życia i wpływać na indywidualny poziom szczęścia.  

Od Skandynawów można więc wiele się nauczyć. Warto zwrócić uwagę na ich pozytywne podejście do życia, sposób spędzania czasu, a także relacje z innymi ludźmi. Przykładowo filozofia hygge przekłada się na kontakty z innymi, ponieważ wskazuje na to, aby tworzyć jak najbardziej wartościowe, ciepłe i głębokie relacje. W ten sposób można poczuć się kochanym i lubianym, zdobyć wsparcie, a także przekazać innym coś od siebie i odczuwać więcej pozytywnych emocji.  

Kobieta

Jak wprowadzić do swojego życia skandynawskie filozofie szczęścia?  

Mogłoby się wydawać, że kultywowanie filozofii takich jak hygge i lagom w życiu codziennym jest trudne. W rzeczywistości wystarczy tylko kilka drobnych elementów: 

  • wyeliminowanie nadmiernego stresu, co może wiązać się z odpuszczeniem pewnych dodatkowych obowiązków, znalezieniem nowego hobby lub rezygnacją z tych relacji ludzkich, które nie dają pozytywnych emocji; 
  • stworzenie lepszego podejścia do życia, celebrowanie drobnych chwil, znajdowanie w codziennych momentach drobnych chwil szczęścia; 
  • stosowanie zrównoważonej diety, odpowiednie odżywianie, praktykowanie aktywności fizycznej; 
  • zapisanie się na jogę lub fitness;  
  • aromaterapia w domowych warunkach, długie kąpiele z nastrojową muzyką i książką – takie proste czynności mogą dawać dużo radości; 
  • fika, czyli szwedzki zwyczaj, odnoszący się do przerwy na kawę i coś słodkiego – taki element warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny; 
  • tworzenie głębokich relacji z innymi ludźmi zgodnie z zasadą, że lepiej mieć kontakty z mniejsza liczbą prawdziwych przyjaciół niż z wieloma znajomymi. 

Warto pamiętać o tym, że wcale nie trzeba upodabniać się do Duńczyków i Szwedów, ponieważ polska kultura i jej zwyczaje są unikalne, a więc nie trzeba ich zmieniać. Znaczenie ma tylko bardziej pozytywne podejście do życia i cieszenie się z drobnych chwil oraz dbanie o równowagę. Wszystko to może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zbyt wiele godzin poświęcanych na pracę i obowiązki domowe, stres, złe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej, mogą niestety źle wpłynąć na zdrowie. Właśnie dlatego wprowadzając drobne zmiany rodem ze skandynawskich filozofii szczęścia, można w pewnym stopniu zmienić swoje życie i zadbać o swój dobrostan.

 


Źródła:

  1. 123456789/12867/Dobrostan_psychiczny_i_jego_rola_w_zyciu.pdf?sequence=1 [dostęp: 07.12.2022] 
  1. https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_18778_0860-6587_26_30 [dostęp: 07.12.2022] 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

Typy osobowości według Junga – czym się charakteryzują i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić?

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Czym jest awersja i jakie są jej rodzaje? Diagnoza i leczenie awersji seksualnej

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić?

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

Czym jest osobowość psychopatyczna, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak ją leczyć?

×