Przejdź do treści

Czym jest hygge i lagom, czyli dwie skandynawskie filozofie szczęścia? 

Czym jest hygge i lagom, czyli dwie skandynawskie filozofie szczęścia?  Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W rankingach dotyczących poczucia szczęścia narodowego, od wielu lat królują kraje skandynawskie, a przede wszystkim Norwegia, Dania i Szwecja. Ludzie w tych państwach cieszą się największym szczęściem. Wpływ na wyniki tych rankingów częściowo mogą mieć skandynawskie filozofie szczęścia, czyli hygge oraz lagom.

Dwa przepisy na szczęście 

W World Happiness Report, czyli raporcie dotyczącym szczęścia na świecie, kraje skandynawskie są w zdecydowanej czołówce. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście koncepcji jest wiele i część z nich odnosi się do kwestii finansowych (wysokich zarobków, zasobów socjalnych państwa), a część do szeroko pojętego stylu życia i cieszenia się każdą chwilą. Mogłoby się wydawać, że to właśnie w takich krajach jak Norwegia, Dania i Szwecja, ludzie są mniej szczęśliwi przez pogodę. W końcu w psychologii znany jest SAD, syndrom depresji sezonowej, pojawiający się wraz z pogorszeniem pogody i brakiem słońca. W rzeczywistości jednak to właśnie w krajach skandynawskich poziom radości życia jest wysoki.  

Jednym z ważnych czynników, wpływających na poziom szczęścia, jest podejście do życia, a także sposób tworzenia przytulnej i miłej atmosfery. W Danii ważnym pojęciem z tym związanym jest hygge, a w Szwecji termin lagom.

Gdzie mieszka szczęście – w mózgu czy poza nim? /fot. Pexels,, Gabriela Cheloni

Hygge – duńska sztuka szczęścia 

Co oznacza słowo hygge? Termin ten trudno przetłumaczyć dosłownie na język polski, jednak można opisać go słowami: ciepło, przytulne klimaty, atmosfera domowa i rodzinna. Hygge to tak naprawdę klucz do szczęścia w Danii, a termin ten wyrósł z potrzeby ocieplenia życia w tym kraju. Hygge tak naprawdę oznacza więc stworzenie domowego ciepłego ogniska, a także wspaniałej rodzinnej atmosfery w swoim domu. Duńczycy lubią więc spotkania z przyjaciółmi przy świecach i kominku, spędzanie czasu z rodziną i znajomymi, a także odpoczynek pod kocem i z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Warto dodać, że styl hygge ma spore znaczenie w kontekście aranżacji wnętrz i odnosi się do przytulnego urządzania pomieszczeń z wykorzystaniem różnych dodatków tekstylnych (poduszek, zasłon i innych).  

W psychologii hygge to tak naprawdę komfort psychiczny, spokojna atmosfera, osiągnięcie równowagi wewnętrznej oraz poczucia szczęścia. Hygge odnosi się także do psychologii pozytywnej, która powstała dopiero w 1998 roku, gdy badacze zauważyli potrzebę mówienia o pozytywnych aspektach ludzkiej psychiki, a także budowaniu poczucia szczęścia. Hygge jest więc duńską odpowiedzią na psychologię pozytywną i w znacznym stopniu opiera się na kapitalizacji dobrych emocji. To właśnie wyrażanie takich uczuć sprawia, że zwiększa się poczucie szczęścia w życiu. Zgodnie z podejściem Duńczyków, zimny i smutny wieczór można łatwo zmienić w coś pozytywnego. Wystarczy tylko dobra herbata lub grzane wino, ciekawa książka lub film i obecność bliskiej osoby.

Świece sojowe

Lagom – szwedzka sztuka życia  

Odpowiedzią Szwedów na duńskie hygge jest lagom. To podejście oznacza szwedzką sztukę równowagi, a więc życie spokojne i w zgodzie z naturą, bez skrajności. Bardzo ważne jest także docenianie codziennych zdarzeń i wszystkiego, co się w życiu ma. Lepiej zrezygnować z wyścigu szczurów, a zamiast gonitwy za fortuną lepiej skoncentrować się na sobie i samorozwoju oraz życiu rodzinnym.  

Lagom odnosi się w dużej mierze do umiaru w każdym aspekcie życia. Autorka książki „Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia” podkreśla, że w Skandynawii stosunki ludzkie rzeczywiście wydają się zimne i oschłe, dlatego że opierają się na wzajemnej rezerwie. Tak naprawdę jednak ta rezerwa jest wyrazem szacunku wobec innych, a nie głębokiej niechęci lub postaw aspołecznych. Ten szwedzki styl życia ma również pewne ważne zasady, do których można zakwalifikować usuwanie niepotrzebnych przedmiotów i dbanie o porządek, aktywność fizyczną, celebrowanie chwil.

aromaterapia Nabea

Czego można nauczyć się od Skandynawów? 

Pojęcia takie jak hygge i lagom weszły jakiś czas temu do języka potocznego i znane są nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w Polsce. Niestety Polska w rankingu szczęścia zajmuje 39 miejsce na 95 badanych państw. Oznacza to, że kraj jest w środku stawki, ale poziom szczęścia nie rośnie od kilku lat. Wpływ na to mogą mieć różne kwestie, na przykład ekonomiczne i polityczne, jednak przecież każdy może samodzielnie kształtować swoje życia i wpływać na indywidualny poziom szczęścia.  

Od Skandynawów można więc wiele się nauczyć. Warto zwrócić uwagę na ich pozytywne podejście do życia, sposób spędzania czasu, a także relacje z innymi ludźmi. Przykładowo filozofia hygge przekłada się na kontakty z innymi, ponieważ wskazuje na to, aby tworzyć jak najbardziej wartościowe, ciepłe i głębokie relacje. W ten sposób można poczuć się kochanym i lubianym, zdobyć wsparcie, a także przekazać innym coś od siebie i odczuwać więcej pozytywnych emocji.  

Kobieta

Jak wprowadzić do swojego życia skandynawskie filozofie szczęścia?  

Mogłoby się wydawać, że kultywowanie filozofii takich jak hygge i lagom w życiu codziennym jest trudne. W rzeczywistości wystarczy tylko kilka drobnych elementów: 

  • wyeliminowanie nadmiernego stresu, co może wiązać się z odpuszczeniem pewnych dodatkowych obowiązków, znalezieniem nowego hobby lub rezygnacją z tych relacji ludzkich, które nie dają pozytywnych emocji; 
  • stworzenie lepszego podejścia do życia, celebrowanie drobnych chwil, znajdowanie w codziennych momentach drobnych chwil szczęścia; 
  • stosowanie zrównoważonej diety, odpowiednie odżywianie, praktykowanie aktywności fizycznej; 
  • zapisanie się na jogę lub fitness;  
  • aromaterapia w domowych warunkach, długie kąpiele z nastrojową muzyką i książką – takie proste czynności mogą dawać dużo radości; 
  • fika, czyli szwedzki zwyczaj, odnoszący się do przerwy na kawę i coś słodkiego – taki element warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny; 
  • tworzenie głębokich relacji z innymi ludźmi zgodnie z zasadą, że lepiej mieć kontakty z mniejsza liczbą prawdziwych przyjaciół niż z wieloma znajomymi. 

Warto pamiętać o tym, że wcale nie trzeba upodabniać się do Duńczyków i Szwedów, ponieważ polska kultura i jej zwyczaje są unikalne, a więc nie trzeba ich zmieniać. Znaczenie ma tylko bardziej pozytywne podejście do życia i cieszenie się z drobnych chwil oraz dbanie o równowagę. Wszystko to może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zbyt wiele godzin poświęcanych na pracę i obowiązki domowe, stres, złe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej, mogą niestety źle wpłynąć na zdrowie. Właśnie dlatego wprowadzając drobne zmiany rodem ze skandynawskich filozofii szczęścia, można w pewnym stopniu zmienić swoje życie i zadbać o swój dobrostan.

 


Źródła:

  1. 123456789/12867/Dobrostan_psychiczny_i_jego_rola_w_zyciu.pdf?sequence=1 [dostęp: 07.12.2022] 
  1. https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_18778_0860-6587_26_30 [dostęp: 07.12.2022] 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: