Przejdź do treści

Jak się skutecznie pogodzić? Skorzystaj ze wskazówek psychologa

4 sposoby na pogodzenie się
Zdjęcie: freestocks.org / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kawa
„Jeśli jest godzina 13, masz już za sobą dwie filiżanki kawy i czekasz aż twoja herbata wystygnie, to sygnał, że przesadzasz”. O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy, mówi internistka
Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.
Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży
Ćwiczenia na nogi i pośladki z kettlebells
Ćwiczenia na nogi i pośladki z kettlebells
Pierwsza pomoc po ukąszeniu kleszcza. Czy wiesz jak się uchronić przed boreliozą?
Skąd się bierze miód?
Skąd się bierze miód? Produkcja tego niezwykłego nektaru jest naprawdę fascynująca

Kłótnie – z chłopakiem, partnerką, przyjaciółką, szefem, rodzicem – zdarzają się każdej. I każda chciałaby rozwiązać konflikt szybko i skuteczniejsze. Zwłaszcza w okolicach świąt. Oto 4 wskazówki, które działają naprawdę – i przy drobnej różnicy zdań, i przy większym nieporozumieniu. 

Mów w kategoriach korzyści

Zamiast długiego przekonywania, że trzeba zakopać wojenny topór, czy rozwlekłego usprawiedliwiania tego, co zrobiliśmy, warto pokazać drugiej stronie, dlaczego zgoda zwyczajnie jej się opłaca. Zwykle argumentów gotowych do użycia jest co najmniej kilka. – Gdy między ludźmi panuje zgoda, zachowują się oni w swojej obecności bardziej naturalnie. Nie marnują też energii na to, żeby zachować przy drugiej osobie wzmożoną czujność związaną z powiedzeniem czegoś niewłaściwego. Czegoś, co mogłoby ich za bardzo odsłonić – zauważa psycholog Beata Dutkiewicz.

 

„Słuchaj, gdy wyjaśnimy sobie to nieporozumienie, będziemy mogli skupić się na tym, co mamy tu do zrobienia. Załatwimy to sprawniej!” – tak może brzmieć przykładowe zdanie wypowiedziane do patrzącego na nas niechętnie kolegi z pracy.

Odłóż emocje, bądź rozsądna!

Zamiast emocji, wybierz rozsądek. Brzmi banalnie, a działa. – Zwykle gdy mamy wyciągnąć do kogoś rękę na zgodę, nadmiernie skupiamy się na opowiadaniu o tym, co czujemy. O uczuciach takich jak smutek, rozczarowanie, przywiązanie czy żal oczywiście warto wspomnieć. Równie ważne wydaje się uświadomienie sobie, ile w decyzji o pogodzeniu się jest chłodnej kalkulacji – mówi psycholog.

Pamiętając o własnym rozsądku, warto też odwoływać się do rozsądku osoby, z którą się godzimy, mówiąc: „Wiem, że racjonalnie podchodzisz do życia. Odłóżmy emocje na bok. Zwłaszcza te negatywne!”.

smutna kobieta spotkanie

Zauważ, że z osobą rozsądnie podchodzącą do życia bardziej… chce się być w zgodzie. Z prostego powodu: bo wydaje się ona bardziej wiarygodna! – Czasami zadziałać może też magiczne zdanie w rodzaju „Życie jest krótkie. Szkoda je marnować na nieporozumienia!” – sugeruje Beata Dutkiewicz. Odnosi nas ono jednocześnie zarówno do sfery emocji, jak i rozsądku…

„Zepsuj coś” (trochę), żeby pogodzić się z partnerem

Gdy osoba, z którą chcesz się pogodzić, jest ci bliska i przebywacie we wspólnej przestrzeni – na przykład w jednym mieszkaniu – można wykorzystać tak zwany „efekt potknięcia” i pokazać swoją niedoskonałość. Może się to stać choćby przez delikatne zepsucie czegoś – byle nie za bardzo! – Możemy coś zepsuć albo powiedzieć, że nie potrafimy naprawić czegoś, co już nie działa. I to właśnie ta druga osoba może nam w tym pomóc – radzi psycholog. – To sprawi, że właśnie ta osoba poczuje się sprawcza i potrzebna. Rzecz w tym, żeby nie sprawiać wrażenia chęci wykorzystania drugiej osoby, tylko wzbudzić w niej poczucie, że jest ona dla nas ważna. Z różnych powodów – dodaje

kobieta praca

Mechanizm jest prosty: przez podkreślenie swojej bezradności tak naprawdę wskazujemy, że tylko nasz partner (i nikt inny!) poradzi sobie z rozwiązaniem problemu. – Człowiek doceniony staje się bardziej skory do zrobienia ustępstwa – mówi Dutkiewicz.

Pamiętaj, że ta znajomość zaczyna się teraz

Gdy bliżej jej się przyjrzymy, dojdziemy do wniosku, że ta zasada wpisuje się w to, co nazywamy myśleniem rozsądnym. – Gdy ludzie próbują się ze sobą pogodzić, bardzo często sięgają po różnego rodzaju „wspominki”: wspominają to, co druga strona zrobiła tydzień, miesiąc albo pięć lat temu. Wyciągając do kogoś rękę na zgodę warto uświadomić sobie – a może nawet powiedzieć to na głos – że sięganie do przeszłości nie pomaga. Może być nawet przeciwskuteczne – przekonuje psycholog.

Chcąc się z kimś pogodzić, możemy użyć kolejnego magicznego zdania „Wyobraźmy sobie, że dopiero się poznaliśmy i nasza znajomość rozpoczyna się właśnie w tej chwili!”. Po pierwsze, ta niecodzienna propozycja przykuje uwagę osoby, z którą chcemy się pogodzić (i może sprawi, że zapomni ona – choć na chwilę – o żalu, który do nas ma). Po drugie, pokaże, że jesteśmy gotowi odciąć się grubą kreską od tego, co już się wydarzyło. – Otwieramy się na nowe rozdanie. Do tego stawiamy się w świetle zdecydowanych i wiedzących, czego chcą. Z takimi osobami generalnie chce się mieć dobry kontakt. To zwiększa nasze szanse na sukces – zauważa psycholog.

 

kobieta relaks

Zanim spróbujemy się z kimś pogodzić, warto – dla własnego komfortu – oswoić się z tym, że niemożliwe jest podobać się wszystkim. Nieporozumienia, sprzeczki czy różnice zdań są – podobnie jak próby pogodzenia się z kimś – wpisane w kontakty z innymi. Warto się z tą zasadą – nomen omen – pogodzić!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

babcia, córka i wnuczka przytulają się

„Widzimy to, czego nam brak, zamiast być zadowolone z tego, co już mamy”. Kasia Bem o praktyce wdzięczności

Jak reagować na złośliwość? Oto kilka rad od psychologa

Patenty na zdrową przerwę w pracy

Idziesz na kawę czy szybki spacer? Poznaj patenty na zdrową przerwę w pracy

Depresja w masce. Jak ją zdekonspirować i zadziałać skutecznie?

Bałagan – czy ma wpływ na nasze decyzje?

Co pamiętamy z dzieciństwa?

Smutna kobieta stoi, oparta o belkę i rozmyśla.

Postanowienia zmian, chodzenia na siłownię czy przejścia na dietę znów nie wypaliły? Brakuje ci silnej woli! Sprawdź, jak możesz ją trenować!

uśmiechnięta dziewczyna

Pesymizm nie opłaca się. Podpowiadamy jak być optymistą!

Jak być szczerym i nie mieć wrogów?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

4 sygnały, że za bardzo przejmujesz się opinią innych

O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać

Kobieta uczesana w koka, w jasnym płaszczu i koszulce patrzy na zegarek, trzymając telefon. Widać, że brakuje jej czasu i jest spóźniona

Nigdy na nic nie masz czasu? Zobacz na czym możesz codziennie zaoszczędzić czas

Kryzys wieku średniego dotyka wiele osób. Blogerka Agata Komorowska dzieli życie na 10-tki, by pokazać, na co tracimy czas

para kłótnia

„Nie rozmawiamy ze sobą, tłumiąc emocje”. Związek to wybór – nie zawsze dobry!

Godziny mijają, a ty nie wpadałaś na żaden ciekawy pomysł? Zobacz, jak pokonać załamanie kreatywności

Budzisz się bez siły i energii? Poznaj skuteczne sposoby, jak pozbyć się zmęczenia

Wszyscy kłamiemy. Wiesz, którym typem kłamcy jesteś? Sprawdź i zastanów się, czy warto

Jak dobrze się kłócić? Poznaj 5 kroków do udanej i dojrzałej kłótni

Dziewczyna przed komputerem

Myślami ciągle w pracy? O tym jak nie popaść w uzależnienie, porozmawialiśmy z psychologiem Pawłem Dukaczewskim

Uśmiechnięte dziewczyny

5 rzeczy, za które polubią cię inni. Sprawdź, co radzi psycholog Tomasz Wojtoń

para kłótnia

Oto zdania, które skutecznie demotywują. Kiedy padają, z dyskusji robi się klasyczna „pyskusja”

smutna kobieta spotkanie

„Zamiast skupiać się na tym, co mamy, koncentrujemy się na tym, co chciałybyśmy mieć”. Dlaczego nie warto narzekać?

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz