Przejdź do treści

Dania wycofuje preparat Johnson & Johnson z programu szczepień

Szczepionka
Dania wycofuje preparat Johnson & Johnson z programu szczepień/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Duński urząd do spraw zdrowia zdecydował o wycofaniu szczepionki amerykańskiego producenta leków Johnson & Johnson ze swojego programu szczepień. Jest to obecnie drugi wycofany w tym kraju preparat, który został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków. Decyzja została podjęta ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich zakrzepów krwi po szczepieniu. 

Dania rezygnuje ze szczepionek Johnson & Johnson

Dania w poniedziałek stała się pierwszym krajem, który wykluczył szczepionki Johnson & Johnson na COVID-19 z programu szczepień ze względu na potencjalny związek z rzadką, ale poważną formą zakrzepów krwi. Decyzja ta nastąpiła po tym, jak kraj w zeszłym miesiącu zaprzestał również stosowania preparatu AstraZeneki z tego samego powodu.

Wprowadzenie szczepionki J&J zostało wcześniej również opóźnione w innych krajach, jednak Europejska Agencja Leków (EMA) jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciły stosowanie preparatu, kierując się tym, że korzyści przeważają nad ryzykiem. W Danii zaprzestano jednak stosowania obu szczepionek.

Wyłączenie szczepionki J&J, która stanowi około jedną trzecią wszystkich zakontraktowanych w Danii preparatów na COVID-19, może znacznie opóźnić kalendarz szczepień w tym kraju. W komunikacie prasowym stwierdzono, że decyzja dotknie przede wszystkim osoby w wieku od 20 do 39 lat, u których podanie szczepionki zostanie opóźnione o około cztery tygodnie.

Szczepienia w Danii

Od początku marca w Danii stopniowo luzuje się obostrzenia i ponownie otwiera gospodarkę, ponieważ wskaźniki zakażeń spadły. Duńscy urzędnicy ds. zdrowia stwierdzili, że obecna korzystna sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwala na stosowanie wyłącznie szczepionek Pfizera i BioNTechu oraz Moderny. Według „Associated Press” około 1,2 miliona z 6 milionów wszystkich (również nieletnich) mieszkańców Danii otrzymało co najmniej jedną dawkę tych preparatów.

Dania otrzymała już 75 000 dawek od firmy J&J i kupiła z wyprzedzeniem około 7 mln dawek. Władze nie podały, co kraj zamierza zrobić z tymi dawkami. Narodowa Rada Zdrowia orzekła jednak, że ci którzy chcieliby zaszczepić się preparatem J&J lub AstraZenecą, będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.