3 min.
Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają/ Pexels, fot. Helena Lopes
„Kategoryczny zakaz podawania kaszki z butli w nocy! Nigdy nie karmimy kaszą z butelki! Nigdy. Tu nie ma akceptacji z mojej strony. To jest już działanie na szkodę dziecka” – alarmuje dentystka Małgorzata Olszewska. Dlaczego nie należy dokarmiać dziecka w nocy?
Spis treści
Nocne karmienie dziecka wzmaga próchnicę?
Nocne karmienie to jak dolewanie oliwy do ognia… tylko jak nie ma ognia, to oliwa nie spowoduje pożaru. Mam nadzieję, że to wam wyjaśni, o co chodzi bardziej obrazowo – ten sposób rozpoczyna swój wpis na Instagramie lek. dentystka Małgorzata Olszewska.
Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Dentysta Lala, wyjaśnia, że ogień w jej interpretacji to bakterie. Tymi dziecko zaraża się od rodziców lub pozostałych członków rodziny. Specjalistka zaznacza, że nie da się przekazywania bakterii całkowicie uniknąć, jednak można to ryzyko eliminować. W jaki sposób?
- Rodzice ze zdrowymi zębami (bez ubytków) mają ich mniej w ślinie i ryzyko zarażenia spada.
- Używamy innej łyżeczki i nie dajemy gryza i nie całujemy w usta.
- Dlatego tak ważne, aby cała rodzina dbała o zęby i je leczyła i myła regularnie – tłumaczy specjalistka.
Ponadto ważne jest, aby również dbać o higienę zębów dziecka.
Zęby muszą być czyste. Jeżeli są brudne i są na nich resztki jedzenia, to macie przepis na próchnicę.
(Próchnica – choroba twardych tkanek zębów wywołana przez działanie kwasów bakteryjnych powstałych przez rozkład węglowodanów, które rozpuszczają zęby) – dodaje ekspertka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dlaczego nie należy karmić dziecka w nocy?
Olszewska wyjaśnia, że w nocy zęby są o wiele bardziej narażone na próchnicę niż w ciągu dnia. Ma to związek ze zmniejszoną w tym czasie produkcją śliny.
W nocy są lepsze warunki do rozwoju próchnicy, bo samooczyszczenie jamy ustnej spada. Dlatego tak ważne, aby w miarę możliwości dziecko, które ma już powyżej roku, nie jadło często w nocy. Mleko to jedzenie,
Nie jest to proste, ale da się przyzwyczaić dziecięcy brzuszek do innych godzin jedzenia. Można dziecko nakarmić, umyć zęby i uśpić w inny sposób, a nie na mleku – tłumaczy ekspertka.
Kaszce z butli mówimy nie!
Specjalistka zaznacza, by przede wszystkim nie podawać dziecku w nocy kaszy z butli.
Kategoryczny zakaz podawania kaszki z butli w nocy! Nigdy nie karmimy kaszą z butelki!!! Nigdy. Tu nie ma akceptacji z mojej strony. To jest już działanie na szkodę dziecka.
Noc nie jest do jedzenia, noc jest do spania. Najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają – alarmuje.
Olszewska dodaje także, że aż 50 proc. trzylatków ma próchnicę. Warto więc pamiętać, że pierwsze miesiące i lata dziecka są najważniejsze dla zdrowia zębów, ponieważ mają również wpływ na stałe uzębienie.
Małgorzata Olszewska
Małgorzata Olszewska jest lek. dentystką, znaną na Instagramie jako Dentysta Lala. W mediach społecznościowych specjalistka chętnie dzieli się wiedzą. Jej profil obecnie obserwuje ponad 5 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij innym rodzicom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023