Przejdź do treści

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Ojciec podnosi na rękach syna
Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają/ Pexels, fot. Helena Lopes
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kategoryczny zakaz podawania kaszki z butli w nocy! Nigdy nie karmimy kaszą z butelki! Nigdy. Tu nie ma akceptacji z mojej strony. To jest już działanie na szkodę dziecka” – alarmuje dentystka Małgorzata Olszewska. Dlaczego nie należy dokarmiać dziecka w nocy?

Nocne karmienie dziecka wzmaga próchnicę?

Nocne karmienie to jak dolewanie oliwy do ognia… tylko jak nie ma ognia, to oliwa nie spowoduje pożaru. Mam nadzieję, że to wam wyjaśni, o co chodzi bardziej obrazowo –  ten sposób rozpoczyna swój wpis na Instagramie lek. dentystka Małgorzata Olszewska. 

Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Dentysta Lala, wyjaśnia, że ogień w jej interpretacji to bakterie. Tymi dziecko zaraża się od rodziców lub pozostałych członków rodziny. Specjalistka zaznacza, że nie da się przekazywania bakterii całkowicie uniknąć, jednak można to ryzyko eliminować. W jaki sposób?

  • Rodzice ze zdrowymi zębami (bez ubytków) mają ich mniej w ślinie i ryzyko zarażenia spada.
  • Używamy innej łyżeczki i nie dajemy gryza i nie całujemy w usta.
  • Dlatego tak ważne, aby cała rodzina dbała o zęby i je leczyła i myła regularnie – tłumaczy specjalistka. 

Ponadto ważne jest, aby również dbać o higienę zębów dziecka.

Zęby muszą być czyste. Jeżeli są brudne i są na nich resztki jedzenia, to macie przepis na próchnicę.
(Próchnica – choroba twardych tkanek zębów wywołana przez działanie kwasów bakteryjnych powstałych przez rozkład węglowodanów, które rozpuszczają zęby) – dodaje ekspertka.

Dlaczego nie należy karmić dziecka w nocy?

Olszewska wyjaśnia, że w nocy zęby są o wiele bardziej narażone na próchnicę niż w ciągu dnia. Ma to związek ze zmniejszoną w tym czasie produkcją śliny.

W nocy są lepsze warunki do rozwoju próchnicy, bo samooczyszczenie jamy ustnej spada. Dlatego tak ważne, aby w miarę możliwości dziecko, które ma już powyżej roku, nie jadło często w nocy. Mleko to jedzenie,

Nie jest to proste, ale da się przyzwyczaić dziecięcy brzuszek do innych godzin jedzenia. Można dziecko nakarmić, umyć zęby i uśpić w inny sposób, a nie na mleku – tłumaczy ekspertka. 

Kaszce z butli mówimy nie!

Specjalistka zaznacza, by przede wszystkim nie podawać dziecku w nocy kaszy z butli.

Kategoryczny zakaz podawania kaszki z butli w nocy! Nigdy nie karmimy kaszą z butelki!!! Nigdy. Tu nie ma akceptacji z mojej strony. To jest już działanie na szkodę dziecka

Noc nie jest do jedzenia, noc jest do spania. Najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają – alarmuje.

Olszewska dodaje także, że aż 50 proc. trzylatków ma próchnicę. Warto więc pamiętać, że pierwsze miesiące i lata dziecka są najważniejsze dla zdrowia zębów, ponieważ mają również wpływ na stałe uzębienie.

Małgorzata Olszewska

Małgorzata Olszewska jest lek. dentystką, znaną na Instagramie jako Dentysta Lala. W mediach społecznościowych specjalistka chętnie dzieli się wiedzą. Jej profil obecnie obserwuje ponad 5 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Małgorzata Olszewska (@dentysta_lala)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.