Przejdź do treści

Mycie zębów dziecka. Co robić, czego unikać i kiedy zacząć wyjaśnia stomatolog

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Połowa trzylatków i 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie dbamy odpowiednio o zęby naszych dzieci. Podstawowe zasady dotyczące higieny jamy ustnej maluchów postanowił przypomnieć wszystkim rodzicom dentysta Michał Kaczmarek, znany na Instagramie jako Tata Stomatolog.

Michał Kaczmarek ma na Instagramie sporą rzeszę wiernych fanów. Tatę Stomatologa obserwuje prawie 40 tysięcy osób, wśród których dominują zapewne rodzice zatroskani o zdrowie swoich dzieci. Nowym obserwatorom Michał Kaczmarek postanowił przypomnieć, jak prawidłowo dbać o zęby maluchów i odpowiedział na pytania, które najczęściej zadają sobie rodzice.

Higiena jamy ustnej u dziecka – kiedy zacząć?

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której nie wszyscy rodzice wiedzą – o zęby mleczne zaczynamy dbać jeszcze zanim się pojawią. Jak przekonuje Michał Kaczmarek, można i warto zacząć już od pierwszego dnia życia. W pierwszych miesiącach życia dziecka nie używamy oczywiście ani szczoteczki, ani pasty. Wystarczy zwilżony gazik.

„Gazik nawijamy na palec wskazujący, moczymy w przegotowanej wodzie i delikatnymi ruchami, najlepiej okrężnymi, czyścimy dziąsełka, język, policzki i podniebienie. Taki zabieg oczyszczania staramy się przeprowadzać po każdym posiłku, niezależnie od rodzaju pokarmu. Trwa to maksymalnie 30 sekund” – wyjaśnia Tata Stomatolog.

Szczoteczka dla malucha i pasta do zębów odpowiednia dla dzieci powinny pojawić się w domu wraz pierwszym ząbkiem.

Uśmiechnięta kobieta

Pierwsza pasta do zębów i pierwsza szczoteczka – jakie wybrać?

Jaka powinna być pierwsza szczoteczka do mycia zębów? Rodzice powiedzą pewnie, że kolorowa, by zachęcić malucha do tej czynności. Tata Stomatolog dodaje od siebie jeszcze kilka ważnych wytycznych dotyczących pierwszej szczoteczki:

  • powinna mieć małą główkę,
  • miękkie włosie,
  • nie powinna mieć ostrych krawędzi.

Jeśli chodzi o pastę do zębów, największą kontrowersją jest zawartość fluoru. Wśród wielu rodziców pokutuje przekonanie, że małym dzieciom nie powinno się myć zębów pastą w fluorem, ponieważ często ją połykają.

Michał Kaczmarek rozwiewa wątpliwości – od początku myjemy dzieciom zęby pastą z fluorem (1000 ppm). Kluczowa jest ilość pasty – na szczoteczce powinno się jej znaleźć nie więcej niż objętość ziarenka ryżu.

Zdrowa Buzia

Techniki szczotkowania, czyli jak myć dziecku zęby

„Jest wiele technik szczotkowania, ale niestety nie każda nadaje się dla dzieci” – pisze Michał Kaczmarek. Najprostsza i najlepsza dla dzieci jest zdaniem stomatologa tzw. metoda okrężna (wśród profesjonalistów znana lepiej jako metoda Fonesa). Polega ona po prostu na wykonywaniu szczoteczką okrężnych ruchów na zębach.

Oczywiście najlepiej byłoby, aby mycie zębów odbywało się w spokoju i przyjaznej atmosferze. To tyle teorii, w praktyce bywa różnie. „A co, jak moje dziecko nie chce współpracować” – pyta jedna z obserwatorek Taty Stomatologa. Pytany nie zdążył jeszcze odpowiedzieć, ale zazwyczaj poleca się rodzicom po prostu próbować i się nie zniechęcać. Co jeszcze podkreśla Michał Kaczmarek – rodzice powinni myć dzieciom zęby nawet do 12. roku życia. Jeśli u starszych dzieci napotykają na bunt, powinni przynajmniej skontrolować, jak zrobiła to pociecha.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Moi drodzy, mały post przypominajka,dla tych co są tu od niedawna ?Dzisiaj odpowiedź na pytanie, które często zadajecie➡ ➖ jak dbać o zęby naszego dziecka❓ ➖kiedy zacząć❓ ➖jak szczotkować❓ ———— Jest wiele metod szczotkowania, ale niestety nie każda nadaje się dla dzieci. Najprostsza,najłatwiejsza i najlepsza dla dzieci jest tzw. metoda okrężna(profesjonalnie Fonesa)➡polega na wykonywaniu okrężnych ruchów (robimy kółeczka na ząbkach). ????? ❇️Higienę jamy ustnej zaczynamy od pierwszego dnia życia! Gazik nawijamy na palec wskazujący (tak samo z nakładką), moczymy w przegotowanej wodzie i delikatnymi ruchami, najlepiej okrężnymi, czyścimy dziąsełka, język, policzki i podniebienie. Taki zabieg oczyszczania staramy się przeprowadzać po każdym posiłku, niezależnie od rodzaju pokarmu.(trwa to maks 30 sekund) ??? W momencie pojawienia się pierwszego ząbka wkraczamy z pastą z fluorem (1000 ppm ilość ziarenko ryżu ) oraz szczoteczką➡ ?szczoteczka z małą główką, ?miękkim włosiem ?bez ostrych krawędzi ?najlepiej w ulubionym kolorze dziecka. Mycie wykonujemy delikatnie,ze spokojem,w atmosferze zabawy, tak przyzwyczajamy naszą pociechę do mycia zębów. Czynność tą wykonujemy dwa razy dziennie o stałej porze. Podczas szczotkowania pamiętajmy,by nie pominąć żadnego ząbka. ❗️Zalecane jest by rodzice myli zęby dzieciom nawet do 12 roku życia, jeśli dziecko nie chce,by robili to rodzice, pamiętajmy, by skontrolować jak zrobiła to nasza pociecha? Jak wygląda u Was mycie ząbków❓Jakiej szczoteczki i pasty używacie❓ —— A teraz Wy wybieracie temat kolejnego postu, czekam na propozycje w komentarzach 🙂

Post udostępniony przez lek.dent.Michał Kaczmarek (@tata_stomatolog)

Próchnica u dzieci w Polsce

Z danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej wynika, że połowa polskich trzylatków i 90 proc. nastolatków ma próchnicę. Próchnica u dzieci i młodzieży najczęściej ma podłoże w nieprawidłowych praktykach higienicznych, niewystarczającej częstości czyszczenia zębów oraz nieprawidłowym żywieniu.

Na zły stan zdrowia jamy ustnej ogromny wpływ ma również zbyt późna pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Według rekomendacji rodzice powinni pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty, zanim skończy rok. Praktyka pokazuje, że jest to zwykle dopiero między 2. a 4. rokiem życia. Wielu rodziców uważa też, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Ołów, SLS i rakotwórczy arsen. W 21 na 48 past do zębów znaleziono groźne substancje

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Hydroksyapatyt wapnia – zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

Cuchnięcie z ust / Istock.com

Nieprzyjemny zapach z ust? Ten problem ma 60 proc. z nas. Przyczyną nie zawsze jest nieprawidłowa higiena

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

śmiejąca się kobieta

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

Kobieta leży w łóżku

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu / mat. pras.

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu

Trzecie zęby zamiast implantów? Polscy naukowcy na dobrej drodze do zaskakującego odkrycia /fot. Pexels

Trzecie zęby zamiast implantów? Polscy naukowcy na dobrej drodze do zaskakującego odkrycia

Leczenie stomatologiczne / pexels

Jakiego leczenia lepiej unikać? Wyjaśnia Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”

Choroby tarczycy a stan zębów / pexels

Masz wysokie przeciwciała przy chorobach tarczycy? Sprawdź stan swoich zębów!

Płytka nazębna, uśmiechnięta kobieta

Płytka nazębna – co to jest, jak powstaje i jak ją usunąć

Kobiety

Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka

Szczoteczki do zębów

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu