Przejdź do treści

Ksylitol dla dzieci. Pasta do zębów z ksylitolem czy z fluorem?

Mały chłopiec stoi na krzesełku przy umywalce, patrzy w lustro i myje zęby
Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka? Z fluorem czy ksylitolem? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W sklepach dostępna jest cała gama past do zębów z ksylitolem dla dzieci. Wśród tylu wyborów, jak zdecydować się na jedną? Jak wybrać dobrze, aby zęby najmłodszych rosły zdrowe? Czym różni się fluor w paście do zębów od ksylitolu? Tłumaczy lekarka Marta Tavares.

Ksylitol dla dzieci, czyli wybór pasty do zębów

Jama ustna dziecka wymaga szczególnej troski i higieny, dlatego jednym z dylematów rodziców jest wybór odpowiedniej pasty do zębów dla ich pociech. Z fluorem, z ksylitolem czy bez tych składników? „Temat pasty do zębów dla dzieci wraca do mnie jak bumerang. Najczęstsze pytanie to, czy można zastąpić fluor ksylitolem”pisze na swoim profilu na Instagramie dentystka Marta Tavares, znana w sieci jako „ma_ma.dentystka”. Lekarka postanowiła wytłumaczyć wszystko dokładnie.

Pasty wybielające do zębów

Fluor a ksylitol w paście do zębów

Czy można zastąpić fluor ksylitolem w paście do zębów? „Nie, nie można!” – odpowiada lekarka i tłumaczy, że to z powodu ich odmiennych działań. Czym różni się działanie fluoru od ksylitolu?

Fluor wbudowuje się w tkanki zęba, czyniąc je odporniejszymi na działanie kwasów produkowanych przez bakterie.

Ksylitol natomiast hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy, ponieważ nie ulega fermentacji – czyli nie dochodzi do zakwaszenia środowiska jamy ustnej i procesu demineralizacji. Dlatego też świetnie się sprawdza jako zamiennik cukru w słodyczach i innych pokarmach. ???

Ponadto badania wykazały, że składniki mineralne oraz fluor lepiej wbudowują się w szkliwo, gdy w paście do zębów obecny jest ksylitol.???

– opisuje dentystka.

młoda kobieta w łazience myje zęby szczoteczką

Ksylitol i fluor w paście dla dzieci. Co zapobiega próchnicy?

Nie oznacza to jednak, że fluor i ksylitol w równym stopniu zapobiegają powstawaniu próchnicy.

Badania wyraźnie pokazują, że większy wpływ na niepowstawanie nowych ognisk próchnicy ma zwiększenie odporności szkliwa (poprzez fluoroapatyt), niż obniżenie ilości bakterii kariogennych (szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, jak łatwo może dojść do ich transmisji) – – wyjaśnia Tavares i dodaje – Dlatego polecam stosowanie ksylitolu jako zamiennika cukru, ale równocześnie namawiam do stosowania od pierwszych ząbków pasty z fluorem, w odpowiedniej śladowej ilości.♥️

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dentystka zaznacza także, że w sytuacji, kiedy rodzic nie chce, aby jego dziecko używało pasty z fluorem, lepiej jest używać pastę z ksylitolem, niż żadnej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?