Przejdź do treści

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Roczne dzieck śmieje się
Próchnica wczesnego dzieciństwa - jakie są przyczyny i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog/ Unsplash, fot. Alvin Mahmudov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Próchnica wczesnego dzieciństwa rozwija się u niemowląt i małych dzieci. Pojawia się najpierw na górnych jedynkach i dwójkach, potem szybko rozprzestrzenia się na pozostałe zęby. Powoduje ból i wymaga leczenia stomatologicznego. Jak ją rozpoznać i leczyć? Tłumaczy w swoim wpisie na Instagramie stomatolog Michał Kaczmarek, znany w mediach społecznościowych jako „Tata Stomatolog”.

Jak wygląda próchnica wczesnego dzieciństwa?

Próchnica wczesnego dzieciństwa (ECC), zwana potocznie butelkową, powstaje, kiedy tkanki zęba zostają zaatakowane przez drobnoustroje. Struktura zęba zostaje uszkodzona i dochodzi do jej demineralizacji. W wyniku tego tworzy się ściśle przylegająca do zębów płytka nazębna, która ma postać lepkiego, biało-żółtego nalotu. W tym momencie powinno zostać wdrożone leczenie stomatologiczne. W innym wypadku powstaje ECC. Pierwszymi objawami są białe plamy lub smugi na zębach.

Problem ECC poruszył na swoim profilu na Instagramie stomatolog Michał Kaczmarek. Specjalista wymienił w swoim wpisie najbardziej charakterystyczne cechy schorzenia.

Charakterystycznymi cechami tej próchnicy są, w kolejności:

  1. Próchnica obejmuję jedynki i dwójki górne,
  2. Następnie czwórki i piątki górne i dolne,
  3. Trójki rzadko są objęte próchnicą (póżniej się wyrzynają),
  4. Jedynki i dwójki dolne nie są objęte zmianami. Ciągły przepływ śliny oraz położenie język

– wyjaśnia ekspert.

Próchnica wczesnego dzieciństwa powoduje znaczny dyskomfort i ból. Dziecko może być rozdrażnione, niespokojne oraz może nie chcieć gryźć pokarmów.

Przyczyny próchnicy wczesnego dzieciństwa

Próchnicę wczesnego dzieciństwa powodują drobnoustroje, zwłaszcza bakterie z rodziny paciorkowców (Streptococcus mutans), które wchodzą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jamy ustnej. Żywią się głównie cukrem, dlatego najpowszechniejszą przyczyną powstania ECC jest dawanie dzieciom jedzenia na noc. Przyczyną może być też długotrwałe karmienie i pojenie dziecka słodkimi napojami z butelki lub kubka niekapka. Zawarty w mleku i napojach cukier pozostaje w kontakcie z zębami przez dłuższy czas i osiada na szkliwie. Pozostawiony na noc, kiedy organizm wydziela zmniejszoną ilość śliny, powoduje zanik naturalnej bariery ochronnej zębów przed patogenami. Co jeszcze jest przyczyną ECC?

  1. Słodzone napoje,
  2. Mleko (głównie nocne przedłużone karmienie),
  3. Soki,
  4. Woda z cukrem,
  5. Smoczek z cukrem

– wymienia Tata Stomatolog.

Jak zaznacza Kaczmarek, na powstanie próchnicy wczesnego dzieciństwa mają też wpływ czynniki ogólne. Przede wszystkim jest to niewłaściwa higiena zębów, ale nie tylko. Są to także:

  1. Patologiczny przebieg ciąży,
  2. Niewłaściwe odżywanie,
  3. Stres,
  4. Choroby przebyte przez dziecko w pierwszych miesiącach życia oraz stosowanie antybiotyków,
  5. Wcześniactwo,
  6. Ciąże bliźniacze

– wylicza w swoim wpisie specjalista.

Ssanie kciuka przez dziecko / istockphoto.com

Jak leczyć ECC?

Leczenie próchnicy wczesnego dzieciństwa najlepiej zacząć we wczesnym stadium, kiedy na zębach widoczne są jedynie biało-żółte smugi. Wtedy terapia polega na okresowym wykonywaniu fluoryzacji przeprowadzanej w gabinecie stomatologicznym. W sytuacji, kiedy ECC zdąży się rozwinąć, leczenie dobiera się indywidualnie do pacjenta. Zwykle stosuje się zabieg impregnacji zębów, czyli nasączanie zęba 40 proc. roztworem azotanu srebra. Prowadzi on do całkowitego zabarwienia chorych mleczaków na ciemny kolor, jednak hamuje on rozwój próchnicy. W jaki jeszcze sposób leczy się ECC?

  1. Eliminacja nieprawidłowych nawyków,
  2. Zmiany dietetyczne,
  3. Wzmożona higiena jamy ustnej (to podstawa),
  4. Aplikacja preparatów fluorowych,
  5. Odbudowa zębów nadających się do leczenia,
  6. Usuwanie zębów – ostateczne rozwiązanie

– tłumaczy stomatolog.

Michał Kaczmarek – kim jest?

Michał Kaczmarek jest specjalistą, który zawodowo zajmuje się stomatologią dziecięcą oraz medycyną estetyczną. Dentysta w mediach społecznościowych prowadzi profil „Tata Stomatolog”. Kaczmarek ma sporą rzeszę wiernych fanów. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 44 tysiące osób, wśród których dominują zapewne rodzice zatroskani o zdrowie swoich dzieci.

View this post on Instagram

Dzisiaj o ECC(Próchnica wczesnego dzieciństwa) NIE,NIGDY BUTELKOWA(termin archaiczny-zapomnij o tej nazwie).Napisałem ten post z racji dużej liczby wiadomości(nie udzielam porad medycznych online,stomatologiczne sprawy wymagają zawsze obejrzenia,dotknięcia,poświecenia czasu itd) — ?Charakterystycznymi cechami tej próchnicy są, w kolejności: 1⃣próchnica obejmuję jedynki i dwójki górne, 2⃣następnie czwórki i piątki górne i dolne, 3⃣trójki rzadko są objęte próchnicą ( póżniej się wyrzynają), 4⃣Jedynki i dwójki dolne nie są objęte zmianami➡ciągły przepływ śliny oraz położenie języka‼️ ?Przyczynami są: 1⃣słodzone napoje 2⃣mleko(głównie nocne przedłużone karmienie) 3⃣soki 4⃣woda z cukrem 5⃣smoczek z cukrem Produkty te podawane są z reguły na noc, przed snem, co powoduje metabolizowanie cukrów przez bakterie.Osłabione wydzielanie śliny utrudnia samooczyszczenie,a co za tym idzie przyśpiesza powstawanie próchnicy. Udowodniono że na wpływ próchnicy wczesnegi dzieciństwa mają też czynniki ogólne: 1⃣patologiczny przebieg ciąży 2⃣niewłaściwe odżywanie 3⃣stres 4⃣choroby przebyte przez dziecko w pierwszych miesiącach życia oraz stosowanie antybiotyków 5⃣wcześniactwo 6⃣ciąże bliźniacze. ?Wywiad rodzinny wskazuje bardzo często na aktywną lub nieleczoną próchnicę u rodziców. ‼️LECZENIE‼️ 1⃣ Eliminacja nieprawidłowych nawyków 2⃣zmiany dietetyczne 3⃣wzmożona higiena j.u.➡TO PODSTAWA 4⃣aplikacja preparatów fluorkowych 5⃣odbudowa zębów nadających się do leczenie 6⃣usuwanie zębów- ostateczne rozwiązanie ————— Wybieramy kolejny temat postu: 1. Fakty/mity 2. Dentofobia 3. Może 5 faktów o mnie? ? . . . . . #dentist #dentistry #stomatolog #stomatologia #studygram #studygrampolska #student #stomatology #medstudent #dentistrylife #asystentkastomatogiczna #higienistkastomatologiczna #dentistryworld #tatastomatolog #polishman #uniwerystetmedyczny #medycyna #instamatki #próchnica

A post shared by lek.dent.Michał Kaczmarek (@tata_stomatolog) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczynka pływa w basenie

Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tym kolorze – apelują ratowniczki. „Trudno w to uwierzyć, wiemy!”

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Toksokaroza – podstępna choroba brudnych rąk. Jak się objawia?

Kryzysy psychiczne młodzieży nie rodzą się same

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Opryszczka u dziecka – jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć?

Kiedy wyrywać ósemki, a kiedy pozostałe zęby? Tłumaczy stomatolożka

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Natalie Bright

„Życie bez dzieci nadal może być satysfakcjonujące i szczęśliwe” – podkreśla 42-letnia TikTokerka, która usłyszała, że „poniosła porażkę”

Co jeść po wybielaniu zębów? Poznaj dietę białą

Rodzaje, cena i zastosowanie aparatów retencyjnych. Jak długo trzeba nosić?

Poród

Piękno narodzin uchwycone w jednym kadrze. Wyłoniono zwycięzców Birth Photography Image Competition 2023!

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Ołów, SLS i rakotwórczy arsen. W 21 na 48 past do zębów znaleziono groźne substancje

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

„Twoje tiki odstraszają. Każdy śmieje się z twoich min”. Co jeszcze słyszą dzieci z zespołem Tourette’a?