Zęby

Zęby powinny służyć człowiekowi do końca życia, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Duże znaczenie mają również dieta oraz regularne wizyty u dentysty.

Zęby to wizytówka człowieka. Zdrowe i białe zęby to wynik odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poza podstawową pielęgnacją coraz więcej ludzi stosuje m.in. wybielające nakładki na zęby lub specjalistyczne pasty węglowe. Aby wybielić zęby w sposób bezpieczny dla płytki zębowej, najlepiej udać się do dentysty.

Codzienna pielęgnacja zębów

Jak myć zęby? Wydawałoby się, że nie ma prostszej czynności jak mycie zębów. Aby wykonywać to w sposób poprawy, należy najpierw dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. To, czy wybór padnie na miękką, średnio twardą czy twardą, zależy od kondycji dziąseł. Dentyści powtarzają, że mycie zębów powinno trwać około 3 minut. Nie należy zapominać o regularnym wymienianiu szczoteczek do zębów, co 2–3 miesiące. Zdrowe zęby to także odpowiednia pasta do zębów. Można zrobić ją domowym sposobem, mieszając w odpowiednich proporcjach sodę oczyszczoną i olej kokosowy. Do smaku można dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego z mięty. Warto po każdym posiłku użyć nitki dentystycznej, aby zapobiec zaleganiu resztek pokarmowych w szczelinach zębów.

Zęby mądrości

Zęby ósemki, zwane inaczej zębami mądrości, wyrastają u osób dorosłych, najczęściej po 18 roku życia. Często bywa niestety tak, że ósemki zaczynają wyrastać około 20 roku życia, po czym zatrzymują się i wyrzynają się ostatecznie do 40 roku życia lub nie wyrzynają się wcale. Niestety zęby te dość szybko się psują i są najczęściej usuwanymi zębami przez chirurgów szczękowych. Nie trudno się temu dziwić, ponieważ z racji umiejscowienia i trudnego dostępu są niezwykle uciążliwe do leczenia.

Protetyka uśmiechu

Licówki na zęby to specjalne nakładki na płytki zębowe, które nakładane są w razie potrzeby korekty uzębienia. Licówki nie dają efektu sztucznych zębów i wyglądają naturalnie. Dużym ich minusem jest wysoka cena – za jeden ząb należy zapłacić nawet 2500 zł. Oczywiście wszystko zależy od użytego materiału – mogą być porcelanowe, kompozytowe, ceramiczne lub akrylowe.

Koronki na zęby zakłada się w celu rekonstrukcji uszkodzonych zębów po leczeniu kanałowym lub próchnicy. Korony zębowe mają postać czapeczek, które nakładane są na ząb. Zmieniają znacznie estetykę zęba, poprawiając jego kształt, barwę, a nawet położenie. Korony zębowe to wydatek rzędu 600–2000 zł za sztukę, a ich trwałość szacuje się na około 15 lat. Cena uzależniona jest od materiału: porcelany, akrylu lub kompozytu.

Pielęgnacja zębów u dzieci

Zęby u dziecka, nawet jeśli są jeszcze mleczne, wymagają dokładnie takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe. Dziąsła niemowlaka powinny być czyszczone nie szybciej niż 20 minut po karmieniu (z powodu ulewania się mleka). Po upływie tego czasu należy delikatnie przemyć dziąsła i język przegotowaną wodą i gazą owiniętą wokół palca. Czynność powinno się powtarzać około 2 razy dziennie. Przy pojawieniu się pierwszych ząbków gazę trzeba zmienić na delikatną szczoteczkę. Często jest ona nakładana na palec i przez to wygodna dla rodzica. Kiedy pojawiają się kolejne mleczaki, starą szczoteczkę powinno się zastąpić tą oznaczoną symbolem 0–2.

Maluch powinien być uczony mycia zębów od najmłodszych lat. Chociaż nie jest to łatwe, należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na sytuacje, kiedy np. dziecko zacznie zlizywać ze szczoteczki pastę. Zewnętrzne powierzchnie zębów należy myć ruchami kolistymi, przednie – ruchami pionowymi, natomiast ząbki od strony wewnętrznej – delikatnie myć ruchami wymiatającymi. Podstawowym błędem jest nauka mycia zębów podczas kąpieli w wannie. Kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie umyć sobie zęby, powinno uczyć się tej techniki przed lustrem – najlepiej naśladując ruchy rodzica podczas wykonywania tej samej czynności. Pierwsza wizyta u dentysty małego dziecka powinna odbyć się po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Stomatolog oceni, czy rosną one prawidłowo i pod odpowiednim kątem.

Najnowsze