
Zęby
Zęby powinny służyć człowiekowi do końca życia, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Duże znaczenie mają również dieta oraz regularne wizyty u dentysty.
Zęby to wizytówka człowieka. Zdrowe i białe zęby to wynik odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poza podstawową pielęgnacją coraz więcej ludzi stosuje m.in. wybielające nakładki na zęby lub specjalistyczne pasty węglowe. Aby wybielić zęby w sposób bezpieczny dla płytki zębowej, najlepiej udać się do dentysty.
Codzienna pielęgnacja zębów
Jak myć zęby? Wydawałoby się, że nie ma prostszej czynności jak mycie zębów. Aby wykonywać to w sposób poprawy, należy najpierw dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. To, czy wybór padnie na miękką, średnio twardą czy twardą, zależy od kondycji dziąseł. Dentyści powtarzają, że mycie zębów powinno trwać około 3 minut. Nie należy zapominać o regularnym wymienianiu szczoteczek do zębów, co 2–3 miesiące. Zdrowe zęby to także odpowiednia pasta do zębów. Można zrobić ją domowym sposobem, mieszając w odpowiednich proporcjach sodę oczyszczoną i olej kokosowy. Do smaku można dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego z mięty. Warto po każdym posiłku użyć nitki dentystycznej, aby zapobiec zaleganiu resztek pokarmowych w szczelinach zębów.
Zęby mądrości
Zęby ósemki, zwane inaczej zębami mądrości, wyrastają u osób dorosłych, najczęściej po 18 roku życia. Często bywa niestety tak, że ósemki zaczynają wyrastać około 20 roku życia, po czym zatrzymują się i wyrzynają się ostatecznie do 40 roku życia lub nie wyrzynają się wcale. Niestety zęby te dość szybko się psują i są najczęściej usuwanymi zębami przez chirurgów szczękowych. Nie trudno się temu dziwić, ponieważ z racji umiejscowienia i trudnego dostępu są niezwykle uciążliwe do leczenia.
Protetyka uśmiechu
Licówki na zęby to specjalne nakładki na płytki zębowe, które nakładane są w razie potrzeby korekty uzębienia. Licówki nie dają efektu sztucznych zębów i wyglądają naturalnie. Dużym ich minusem jest wysoka cena – za jeden ząb należy zapłacić nawet 2500 zł. Oczywiście wszystko zależy od użytego materiału – mogą być porcelanowe, kompozytowe, ceramiczne lub akrylowe.
Koronki na zęby zakłada się w celu rekonstrukcji uszkodzonych zębów po leczeniu kanałowym lub próchnicy. Korony zębowe mają postać czapeczek, które nakładane są na ząb. Zmieniają znacznie estetykę zęba, poprawiając jego kształt, barwę, a nawet położenie. Korony zębowe to wydatek rzędu 600–2000 zł za sztukę, a ich trwałość szacuje się na około 15 lat. Cena uzależniona jest od materiału: porcelany, akrylu lub kompozytu.
Pielęgnacja zębów u dzieci
Zęby u dziecka, nawet jeśli są jeszcze mleczne, wymagają dokładnie takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe. Dziąsła niemowlaka powinny być czyszczone nie szybciej niż 20 minut po karmieniu (z powodu ulewania się mleka). Po upływie tego czasu należy delikatnie przemyć dziąsła i język przegotowaną wodą i gazą owiniętą wokół palca. Czynność powinno się powtarzać około 2 razy dziennie. Przy pojawieniu się pierwszych ząbków gazę trzeba zmienić na delikatną szczoteczkę. Często jest ona nakładana na palec i przez to wygodna dla rodzica. Kiedy pojawiają się kolejne mleczaki, starą szczoteczkę powinno się zastąpić tą oznaczoną symbolem 0–2.
Maluch powinien być uczony mycia zębów od najmłodszych lat. Chociaż nie jest to łatwe, należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na sytuacje, kiedy np. dziecko zacznie zlizywać ze szczoteczki pastę. Zewnętrzne powierzchnie zębów należy myć ruchami kolistymi, przednie – ruchami pionowymi, natomiast ząbki od strony wewnętrznej – delikatnie myć ruchami wymiatającymi. Podstawowym błędem jest nauka mycia zębów podczas kąpieli w wannie. Kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie umyć sobie zęby, powinno uczyć się tej techniki przed lustrem – najlepiej naśladując ruchy rodzica podczas wykonywania tej samej czynności. Pierwsza wizyta u dentysty małego dziecka powinna odbyć się po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Stomatolog oceni, czy rosną one prawidłowo i pod odpowiednim kątem.
Najnowsze


Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Skaling – skuteczny sposób na pozbycie się kamienia nazębnego

Piaskowanie zębów – o czym pamiętać decydując się na profesjonalne usuwanie osadu i przebarwień na zębach?

Irygator do zębów – niepozorny sprzymierzeniec w walce z próchnicą

Leczenie kanałowe, czyli ostatnia deska ratunku dla zęba

Lakowanie zębów – skuteczny sposób przeciwdziałania próchnicy

Wady zgryzu – rodzaje, przyczyny powstawania, leczenie

Progenia – objawy, przyczyny, leczenie wady zgryzu

Zapalenie okostnej – objawy, leczenie. Jak uśmierzyć ból?

Lapisowanie zęba – co to jest? Zalety, wady, cena

Proteza szkieletowa – pojęcie, rodzaje, opinie. Jak o nie dbać?

Wybielanie zębów – specjalistyczne zabiegi, domowe sposoby, naturalne metody

Leczenie kanałowe – na czym polega, czy boli, ile kosztuje

Uśmiech dziąsłowy – przyczyny i metody korekty

Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania próchnicy

Aparat samoligaturujący – jak przebiega leczenie i ile kosztuje?

Aparat ortodontyczny w wieku 30+? Ekspertka: „Kompleksowe leczenie u osób dorosłych bywa skomplikowane. Ale warto”

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Kiedy wyrywać ósemki, a kiedy pozostałe zęby? Tłumaczy stomatolożka

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Co jeść po wybielaniu zębów? Poznaj dietę białą

Węgiel aktywny jako środek do wybielania zębów – zastosowanie i bezpieczeństwo

Rodzaje, cena i zastosowanie aparatów retencyjnych. Jak długo trzeba nosić?

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Koferdam – materiał, który czyni leczenie endodontyczne wyjątkowo bezpiecznym

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie?

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery „U” rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Licówki porcelanowe – czym są, kiedy warto je nałożyć i jak o nie dbać?

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

To świetna wiadomość dla pacjentów leczących zęby na NFZ. Wchodzi nowe rozporządzenie

Yaeba, czyli nowa moda na krzywe zęby. Niegroźne zjawisko czy niebezpieczny trend?

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Uzębienie – ile zębów ma człowiek? Kiedy wychodzą zęby?
