Przejdź do treści

DiLO, zielona karta, szybka ścieżka onkologiczna, pakiet onkologiczny – kompendium wiedzy

Ścieżka onkologiczna w Polsce / Pexels Sam Lion
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Kobieta w maseczce ochronnej
Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski
Masz niedoczynność tarczycy i zaburzony lipidogram? Sprawdź, z czego to może wynikać i kiedy pojawia się powód do niepokoju
Zaburzony lipidogram przy niedoczynności tarczycy? Dietetyczka wyjaśnia, skąd ten problem
Czy depresję można odziedziczyć? Tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”
Janina Bąk
Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

Dzięki szybkiej ścieżce onkologicznej pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu może liczyć na priorytetowe traktowanie przez służbę zdrowia. Kto wystawia „zieloną kartę”? Jakie uprawnienia daje? Czy otrzymamy ją w prywatnym gabinecie lekarskim? Tłumaczy radioterapeutka dr n. med. Elżbieta Nowakowska.

Czym jest DiLO?

– DiLO to w skrócie Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego nazywana czasem „zieloną kartą”. Wystawiana jest w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej w celu przyśpieszenia procedur związanych z diagnostyką i leczeniem osób chorych na nowotwory. „Zielona karta” została wprowadzona w 2015 roku i mogą ją otrzymać pacjenci niezależnie od wieku, u których występuje podejrzenie nowotworu – wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Nowakowska, radioterapeutka i kierowniczka Zakładu Radioterapii Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Poznań.

I dodaje, że to, na jakim etapie rozpoznamy chorobę nowotworową, jest niezwykle ważne dla skuteczności leczenia.

– Dlatego też tak istotna jest świadomość tego, by nie zwlekać z udaniem się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy – dodaje dr Nowakowska.

Co daje karta DiLO?

Dzięki DiLO osoba, u której podejrzewa się nowotwór, jest uprawniona do szybkiej diagnostyki i leczenia.

– Karta jest jak priorytetowe skierowanie – mówi dr Elżbieta Nowakowska. – To bardzo potrzebne, ponieważ proces nowotworowy szybko postępuje i w przypadku chorób onkologicznych często obserwujemy sporą dynamikę zmian – dodaje.

Szybka ścieżka onkologiczna obejmuje trzy etapy:

  1. Szybką diagnostykę.
  2. Szybkie leczenie.
  3. Skoordynowaną opiekę długofalową po zakończonej terapii.

Pakiet onkologiczny i karta DiLO zakładają jasno określony czas na diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Od momentu jej wystawienia lekarz specjalista lub szpital, do którego trafił pacjent, ma łącznie 28 dni na tzw. szybką diagnostykę, w tym 7 dni na wstępną diagnostykę, której celem jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu. W przypadku potwierdzenia wystąpienia zmian nowotworowych na tym etapie pozostaje 21 dni na tzw. diagnostykę pogłębioną.

– Diagnostyka pogłębiona – tłumaczy dr Elżbieta Nowakowska – ma na celu dokładne ustalenie rodzaju nowotworu i jego zaawansowania.

Następnie na tej podstawie konsylium składające się z grona trzech specjalistów (onkolog, radioterapeuta, chirurg lub urolog bądź neurochirurg) określa najbardziej adekwatny dla danego rozpoznania sposób leczenia i ustala jego harmonogram.

– Ustalona terapia powinna rozpocząć się nie później niż dwa tygodnie od daty konsylium – dodaje radioterapeutka Affidea Poznań.

Konsylium dodatkowo wybiera koordynatora, który ma za zadanie towarzyszyć choremu do zakończenia terapii, dostarczając mu niezbędnych informacji, a także wspierając go administracyjnie i organizacyjnie. Jak zauważa dr Elżbieta Nowakowska, DiLO służy więc nie tylko do monitorowania przebiegu choroby, ale też ułatwia pacjentowi poruszanie się w systemie onkologicznym, minimalizując jego poczucie zagubienia. Koordynator musi być członkiem konsylium.

Gdy leczenie zostanie zakończone, koordynator kieruje pacjenta pod opiekę specjalisty. W przypadku dobrych wyników badań, niewskazujących na pogorszenie stanu zdrowia, pacjent trafia do lekarza rodzinnego, który staje się jego lekarzem prowadzącym.

Kto wystawia „zieloną kartę”?

Kartę DiLO może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli po prostu lekarz rodzinny. Jeżeli osoba ma podejrzenie nowotworu i wskazują na to podstawowe badania, które zlecił pacjentowi, wystawia on kartę i kieruje pacjenta do lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W zależności od podejrzenia może to być np. onkolog, neurochirurg, gastroenterolog, ginekolog, urolog czy inny specjalista.

– Karta może być wystawiona także przez lekarza poradni specjalistycznej lub w szpitalu. Warto dodać, że do onkologa nie potrzeba skierowania, a równocześnie trzeba mieć świadomość, że diagnozowaniem nowotworu mogą zajmować się także lekarze innych specjalizacji – podkreśla dr Nowakowska.

Przepisy nie precyzują, na podstawie jakich badań lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić kartę DiLO w przypadku podejrzenia nowotworu – lekarz sam decyduje, jakie badania zleci pacjentowi, gdy istnieje podejrzenie rozwoju nowotworu złośliwego.

Czy karta DiLO przysługuje osobom, które leczą się prywatnie?

Lekarz nie może wystawić karty DiLO w prywatnym gabinecie, ponieważ nie jest on wówczas lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego.

– Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może natomiast wydać kartę DiLO w oparciu o wyniki badań, które pacjent wykonał prywatnie. Już po wydaniu „zielonej karty” diagnostyka i leczenie w przyśpieszonym trybie mogą odbywać się wyłącznie w placówkach, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczący pakietu onkologicznego – zaznacza dr Elżbieta Nowakowska.

Uprawnione do refundowanej diagnostyki i leczenia ośrodki poznamy po zielonym oznaczeniu z napisem „Szybka terapia onkologiczna” – ich wykaz można znaleźć na stronie odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ, nie wszystkie bowiem poradnie specjalistyczne realizują pakiet onkologiczny. Finansowanie diagnostyki oraz leczenia w ramach pakietu onkologicznego jest nielimitowane.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”

Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

rak piersi, mastektomia

Dr n. med. Sławomir Mazur i dr n. med. Tadeusz Witwicki o obustronnej mastektomii prewencyjnej: znane osoby informujące o swojej chorobie robią bardzo dobrą robotę

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

amazonka w pandemii/ Getty Images

Ewa Wawrzonkowska: Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

kobieta blondynka

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Paulina Łopatniuk

Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

Nawracające bóle głowy u młodych osób mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu. Na co zwrócić uwagę?

„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski

„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem

kobieta w bieliźnie

„To strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów”. Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby

Luciana Rebello z matką Albą Gomes / Facebook

Zgoliła głowę, aby wesprzeć córkę walczącą z rakiem. „Tak wygląda miłość matki”

Tchawica – budowa, funkcje i najczęstsze choroby tchawicy

Grasica – gdzie jest i jakie pełni funcje? Choroby grasicy

Kobieta

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska