4 min.
Urolog – specjalista w dziedzinie leczenia schorzeń układu moczowo-płciowego. Czym dokładnie się zajmuje?

Fot. Romolo Tavani / stock.adobe.com
Urolog jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego. Z problemami tego typu mogą zwrócić się do niego zarówno dorośli, jak i dzieci. Czym zajmuje się urolog i jak wygląda wizyta w jego gabinecie?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Urolog i urolog dziecięcy to nazwy dwóch specjalizacji odnoszących się do lekarzy zajmujących się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób z zakresu układu moczowego i płciowego. Dziedzina ta jest niezwykle szeroka i wymaga od specjalistów nie tylko dużej wiedzy, ale również odpowiedniego podejścia do pacjentów. Wizyta u urologa bywa bowiem krępująca i wywołuje zakłopotanie u wielu osób. Warto jednak przełamać wstyd. Jeżeli zaobserwuje się niepokojące objawy, nie należy zwlekać, tylko poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do urologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie.
Czym się zajmuje specjalista w dziedzinie urologii?
Specjalista urologii wykształcony jest w kierunku rozpoznawania i leczenia wielu różnych schorzeń związanych z układem moczowym i płciowym. Co ważne, lekarz urolog przyjmuje pacjentów obu płci – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zajmuje się wówczas chorobami nerek oraz zaburzeniami funkcjonowania układu moczowego. Jeśli chodzi o samych mężczyzn, diagnozuje też problemy dotyczące narządów płciowych.
Czym się zajmuje urolog dziecięcy? Zakres jego obowiązków jest podobny jak w przypadku leczenia osób dorosłych. Dodatkowo lekarz, który ma do czynienia z młodymi pacjentami, musi wykazać się wyjątkowo dużą cierpliwością i taktem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co leczy urolog?
„Od czego jest urolog?” – takie pytanie często wpisywane jest w wyszukiwarkach internetowych. Co prawda wiadomo, w jakiej dziedzinie specjalizuje się ten lekarz, jednak jakie konkretne choroby leczy? Wśród nieprawidłowości, które diagnozuje urolog, najczęściej znajdują się takie problemy ze strony układu moczowego, jak:
- krwiomocz, białkomocz, wielomocz, skąpomocz lub bezmocz,
- kamica układu moczowego,
- nietrzymanie moczu,
- torbielowatość nerek,
- różnego typu wady moczowodu i pęcherza moczowego,
- zakażenia i stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych.
W przypadku mężczyzn diagnostyka rozszerzona jest o dolegliwości ze strony zewnętrznych narządów płciowych. W związku z tym lekarz urolog leczy takie schorzenia, jak: stulejka, załupek, wnętrostwo czy wodniak jądra. Oprócz tego zajmuje się rozpoznawaniem i terapią łagodnego rozrostu stercza (inaczej rozrostu prostaty) oraz zaburzeń erekcji i impotencji. Z kolei urolog onkolog wyspecjalizowany jest w diagnozowaniu nowotworów, m.in. raka gruczołu krokowego, jądra, pęcherza moczowego czy nerek.
Kiedy warto poprosić o skierowanie do urologa?
W przypadku wizyty w państwowej przychodni do lekarza urologa potrzebne jest skierowanie, natomiast jeśli wybierze się lekarza w placówce prywatnej, nie jest ono konieczne. Ile kosztuje wizyta u urologa? Cena waha się najczęściej między 100 a 200 zł.
Za wskazania do wizyty u urologa uznaje się m.in.:
- nietrzymanie moczu,
- zmianę koloru moczu,
- ból podczas oddawania moczu,
- nadmierną lub niedostateczną potrzebę oddawania moczu,
- utrzymujące się parcie na pęcherz,
- dolegliwości bólowe podbrzusza, dolnej części pleców lub jąder,
- dokuczliwe uczucie swędzenia lub pieczenia w okolicach cewki moczowej,
- nawracające infekcje dróg moczowych i narządów płciowych.
Wizyta u urologa dziecięcego powinna być podyktowana podobnymi symptomami. Jest też konieczna, jeżeli u noworodka stwierdzono wady rozwojowe związane z układem moczowym.
Zobacz także
Wizyta u urologa – jak się do niej przygotować?
Wizyta u urologa może być stresująca, choć tak naprawdę nie należy się jej obawiać. Przede wszystkim trzeba przełamać wstyd i szczerze porozmawiać o swoim problemie.
Przed przyjściem do gabinetu warto zadbać o higienę osobistą. Ponadto należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, a także listę przyjmowanych leków. Jeżeli pacjent przebył w ostatnim czasie jakąś operację, powinien również dostarczyć historię choroby. Podczas samej rozmowy z urologiem konieczne jest dokładne opisanie dolegliwości – kiedy się pojawiły oraz jaki jest ich charakter.
Jak wygląda badanie u urologa?
Badanie u urologa wymaga rozebrania się od pasa w dół. W przypadku kobiet polega na badaniu palpacyjnym obejmującym obszar podbrzusza, okolice kręgosłupa lędźwiowego, krocza i cewki moczowej.
Jeśli chodzi o diagnostykę schorzeń zewnętrznych narządów płciowych u mężczyzn, konieczne jest obejrzenie genitaliów oraz badanie dotykowe (np. jąder). Ponadto, gdy pacjent zgłasza problemy z prostatą, przeprowadza się badanie per rectum, czyli przez odbyt.
Często konieczne są dodatkowe badania u urologa. Należą do nich narzędzia diagnostyki obrazowej, jak np.urografia, ultrasonografia dróg moczowych czy zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. W razie potrzeby urolog może zlecić wykonanie badań inwazyjnych, np. cystoskopii czy badania urodynamicznego.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023