Przejdź do treści

Badanie EEG – co wykrywa u dziecka i dorosłego? Wynik

Kobieta leży w gabinecie lekarskim podłączona pod EEG
Fot. Viacheslav Iakobchuk/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
yoga twarzy joga
Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki
kobieta robiąca selfie, oświetlona na żółto
Jak rozpoznać narcyza? Sprawdź, co mówią psychologowie
7 sygnałów, że pijesz za dużo wody
Kobieta otrzymuje szczepionki
Kiedy trzecia dawka szczepionki na COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich? Minister zdrowia podał datę

Badanie EEG jest bezbolesną metodą służącą do oceny pracy ludzkiego mózgu. Wykonuje się je w przypadku podejrzeń licznych chorób neurologicznych (m.in. padaczek) lub uszkodzeń tkanki nerwowej. Na czym polega badanie EEG, co wykrywa i ile trwa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Co to jest badanie EEG?

Badanie EEG, czyli elektroencefalografia, jest prostą i powszechnie wykorzystywaną techniką do oceny aktywności ludzkiego mózgu. Polega ono na zapisie zmian elektrycznych, które zachodzą w komórkach w neuronach mózgu. Badanie jest w pełni bezinwazyjne i nie wymaga stosowania znieczulenia, a do jego wykonania wykorzystuje się elektroencefalograf. EEG głowy wykonywane jest m.in. u osób z podejrzeniem śmierci mózgu, z zatruciami toksynami oraz zaburzeniami snu.

Badanie EEG – co wykrywa? Wskazania

Badanie EEG jest kluczowym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z chorobami układu nerwowego, a zwłaszcza tych cierpiących na padaczkę. Pozwala ono określić również typ śpiączki, a także ocenić stan zdrowia osób zmagających się z guzami mózgu.

Badanie EEG u dzieci i osób dorosłych przeprowadza się także w przypadku podejrzenia występowania zaburzeń aktywności komórek nerwowych oraz zaburzeń świadomości. Objawami mogącymi skłonić lekarza do skierowania pacjenta na badania EEG są m.in.:

 • uszkodzenie mózgu w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera, choroby Parkinsona),
 • nadpobudliwość,
 • częste utraty przytomności,
 • zasłabnięcia,
 • zaburzenia snu, wzroku, słuchu,
 • jąkanie się,
 • urazy głowy,
 • bóle głowy,
 • kłopoty z uczeniem się,
 • problemy z koncentracją.
 • opóźniony rozwój psychoruchowy,

Wskazaniem mogą być także choroby metaboliczne, w tym encefalopatie. Czy EEG głowy wykryje tętniaka? W tym przypadku może ono dać jedynie wskazówki, poszlaki dotyczące owego patologicznego poszerzenia naczynia krwionośnego. Badanie to nie pozwala jednak dokonać jego rozpoznania.

Na czym polega badanie EEG?

Jak wygląda badanie EEG? Wykonuje się je bez podania żadnego znieczulenia, gdyż jest ono całkowicie bezbolesne i nie wywiera negatywnego wpływu na organizm. Aby odebrać sygnał aktywności komórek nerwowych, na głowę pacjenta nakładany jest specjalny czepek wyposażony w sieć elektrod. Na główce dziecka umieszcza się około 16–24 elektrod rejestrujących, a u osoby dorosłej nawet do 32 (mowa wówczas o wysokim EEG – o dużej rozdzielczości). Na powierzchnię elektrod nakłada się specjalny żel, który ułatwia przewodnictwo.

Badania EEG podzielone są na dwie fazy. W pierwszej z nich osoba badana musi siedzieć nieruchomo z zamkniętymi oczami. W tym czasie nie wolno też niczego żuć, mówić, rozmawiać ani bawić się palcami. Każde rozproszenie, otwarcie oczu czy poruszenie się, będzie widoczne na monitorze w postaci zakłócenia sygnału. W drugiej części osoba badającą może poprosić badaną o naprzemienne otwieranie i zamykanie oczu (w mózgu dochodzi wówczas do „przełączenia” między rodzajami fali mózgowych – alfa i beta). Dodatkowo pacjent może zostać poproszony o głębokie oddychanie lub być stymulowany za pomocą bodźców świetlnych (fotostymulacja). Ile trwa EEG? Czas wykonywania badań to maksymalnie 45 minut.

Badanie EEG u dziecka

Tak jak już powiedzieliśmy, w szpitalach przeprowadza się również badanie EEG u dzieci i to w różnym wieku. Należy je wykonać m.in. wtedy, gdy w życiu płodowym lub w okresie niemowlęctwa doszło do uszkodzeń mózgu.  Podobnie jak w przypadku takich badań u dorosłych, wykonuje się je zarówno we śnie, jak i w stanach czuwania. Lekarze często chcą też obserwować fale mózgowe podczas obu tych stanów. U starszych dzieci przeprowadza się również EEG po deprywacji snu. Zdarza się, że aby wykonać badanie EEG, mały pacjent nie może spać przez całą noc.

Jak przygotować się do badań EEG?

Bez względu na wiek badanego, do każdego EEG należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy przyjść na nie wypoczętym. Może być to trudne ze względu na towarzyszący stres, szczególnie jeśli wykonuje się badanie po raz pierwszy. Jest to jednak obawa irracjonalna, ponieważ EEG głowy jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Na badanie nie wolno iść także głodnym. Zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku. Dlaczego? Neurony w mózgu człowieka żywią się głównie glukozą, która obecna jest w praktycznie każdej przekąsce. Jej spadek we krwi może utrudnić specjaliście wykonywanie pracy.

Przygotowując się do badań EEG, należy pamiętać także o odstawieniu na około dobę wszystkich leków, które swoim składem wpływają na układ nerwowy, np. zaburzają wydzielanie któregoś z neurotransmiterów. Ma to miejsce w przypadku leków antydepresyjnych lub innych neuroleptyków. W okresie 24 godzin przed badaniem nie powinno się także spożywać kofeiny ani alkoholu. Aby ułatwić pracę specjaliście, w dniu badania nie wolno nakładać na włosy pianek, żelu czy innych specyfików do układania fryzury. Jakiekolwiek kosmetyki na włosach mogą zakłócić przewodnictwo elektrod.

Zobacz także

Wyniki badań EEG

Wyniki badań EEG może poprawnie zinterpretować jedynie doświadczony specjalista. Wyznacznikiem do analizy są parametry zapisu, przede wszystkim amplituda i częstotliwość rytmu. Na podstawie rodzajów fali mózgowych i wiedzy o tym, jakimi parametrami się charakteryzują i kiedy występują, interpretując wyniki, można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Wyróżnia się kilka rodzajów fali mózgowych, z czego najczęściej badanym są:

 • fale alfa – występują podczas relaksacji z zamkniętymi oczami;
 • fale beta – towarzyszą nam w większości dnia i występują przy pojawieniu się bodźców wzrokowych;
 • fale theta – związane są z wykonywaniem obliczeń matematycznym, czytaniem, uczeniem się i zapamiętywaniem oraz nawigacją przestrzenną;
 • fale delta – występują podczas snu i głębokiej medytacji.

Jak zatem rozpoznać wynik prawidłowy i nieprawidłowy?

Badanie EEG – wynik nieprawidłowy

Jeśli podczas badania widoczne są zniekształcenia rytmu lub nawet jego zanik, a do tego występują fale patologiczne (np. theta i delta) i widoczna jest wyraźna asymetria zapisu, wskazuje to na wynik nieprawidłowy.

Badanie EEG – wynik prawidłowy

O wyniku prawidłowym w przypadku badań EEG można mówić wtedy, gdy u osoby w spoczynku, z zamkniętymi oczami, występują przede wszystkim fale alfa w części potylicznej i ciemieniowej mózgu oraz fale beta w przednim fragmencie mózgu. U niektórych, zdrowych pacjentów można także zauważyć czasem fale theta oraz spłaszczenie zapisu, które jest efektem niewielkiej ilości fali alfa oraz jego niskiej amplitudy.

EEG głowy – cena

Jeśli lekarz wystawił skierowanie na badanie EEG, jest ono bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztuje badanie EEG wykonywane prywatnie? Cóż, ceny mogą się różnić w zależności od ich rodzaju oraz wieku pacjenta. Oto przykładowe koszty elektroencefalografii.

 • Badanie EEG w czuwaniu: dzieci do 6. roku życia – 120-220 zł.
 • Badanie EEG w czuwaniu: dzieci pomiędzy 6. a 8. rokiem życia – 110-220 zł.
 • Badanie EEG w czuwaniu: dorośli i dzieci powyżej 8. roku życia – 110-200 zł.
 • Badanie EEG po deprymacji snu: dorośli i dzieci powyżej 8 roku życia – 170-270 zł.
 • Badanie EEG we śnie dziennym – 450-480 zł.

Warto dodać, że znaczenie ma również miejsce zamieszkania – w większych miastach wykonanie badania EEG z reguły kosztuje więcej niż w tych mniejszych.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK390346/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539805/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563295/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1073178/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2909037/

 

Aktualizacja: Natalia Suchocka

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

RSV. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

„To nie COVID-19 i PIMS są dla nas wyzwaniem, tylko wirus RSV”. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

Twarz z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty – leczenie, objawy, dieta

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek badań

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań

Małgorzata K. Nowakowska

Polka dowodzi, że statyny mogą wydłużać życie chorych na raka piersi. „To nadzieja, że na horyzoncie jest skuteczna terapia” – mówi Małgorzata K. Nowakowska

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Spirometria - co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Spirometria – co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Kobieta z bolącym brzuchem

Przepuklina – co to jest, rodzaje, objawy i leczenie

Badanie

Przełom w diagnozowaniu Alzheimera! Algorytm opracowany przez litewskich naukowców wykrywa chorobę z prawie 100-procentową dokładnością

Bliźniaczki syjamskie

Izrael. Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - co to, objawy, leczenie, jak pomóc

Zespół stresu pourazowego (PTSD) – co to, objawy, leczenie, jak pomóc

ilustracja wątroby w rękach lekarza, 3D

Bilirubina całkowita – norma, podwyższona. Jak ją obniżyć?

Lekarz pobierający próbkę krwi aby sprawdzić czy pacjent jest chory na hemofilię

Hemofilia typu A, B i C – przyczyny, objawy i leczenie

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Laborantka trzyma w ręku łańcuch genetyczny.

Zespół Edwardsa – jakie są przyczyny i objawy choroby?

Objawy alkoholizmu są szczególnie widoczne po odstawieniu tej substancji.

Alkoholizm – objawy, skutki, leczenie. Jak pomóc alkoholikowi?

Hirsutyzm, czyli nadmierna ilość owłosienia. Przyczyny, objawy i leczenie

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Kobieta chora na sarkoidozę rozmawia z lekarką.

Sarkoidoza – objawy, leczenie, rodzaje. Co to jest?

Kury

Zgłoszono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Opieka paliatywna – na czym polega i jakie są jej rodzaje. Dla kogo jest przeznaczona taka forma opieki?

Opieka paliatywna – komfort w chorobie w starszym wieku. Na czym polega? Czy możemy się tego nauczyć?

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?