Przejdź do treści

Epilacja – skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Na czym polega?

Kobieta pokazuje przez lupę swoje nogi
Fot. kei907/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Epilacja zapewnia trwałe usunięcie włosów. W przeciwieństwie do depilacji, w której z reguły usuwana jest tylko zewnętrzna część włosa, epilacja usuwa cały włos razem z cebulką i korzeniem. Tym samym zapobiega odrastaniu włosa.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Epilacja to ogólna nazwa dla różnych metod pozbywania się owłosienia. W dzisiejszych czasach tradycyjne maszynki do golenia przechodzą do lamusa – na ich miejsce pojawiają się bardziej nowoczesne metody usuwania włosów, takie jak depilacja laserowa, będąca jedną z metod epilacji.

Co to jest epilacja?

Epilacja obejmuje tak naprawdę wszystkie metody, które pozwalają na trwałe lub długoterminowe pozbycie się owłosienia. Co bardzo ważne, nie dotyczy ona tylko kosmetycznych zabiegów usuwania owłosienia, ale też wszelkich innych czynników – na przykład działania promieniowania jonizującego, stosowania leków, które przyczyniają się do wypadania włosów, chemioterapii, radioterapii czy oddziaływania chemikaliów. Niemniej jednak większość osób kojarzy epilację z wyjątkowo skutecznymi zabiegami kosmetycznymi, w których trakcie dochodzi do usunięcia wewnętrznej części włosa, czyli cebulki i korzenia. Taki zabieg sprawia, że włosy nie odrastają przez bardzo długi czas. Epilacja cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ sprawia, że dana osoba może cieszyć się gładką skórą bez konieczności nieustannej, nawet codziennej, depilacji.

Epilacja a depilacja

Wiele osób zastanawia się, czym różnią się depilacja i epilacja. Różnica jest bardzo prosta. Depilacja sprawia, że dochodzi do usunięcia jedynie części zewnętrznej włosa – na przykład w przypadku tradycyjnego golenia maszynką. Podczas epilacji usunięta zostaje również cebulka, a w niektórych metodach nawet jej korzeń. Wiele osób jednak stosuje nazwy zamiennie – na przykład popularna depilacja laserowa jest tak naprawdę metodą epilacji, jednak powszechnie funkcjonuje jako depilacja. Obecnie jednak wiele salonów kosmetycznych decyduje się na nazywanie zabiegów epilacją. Powstaje coraz więcej rodzajów epilacji – wzrastający poziom wiedzy i rozwój technologiczny sprawiają, że codzienne dbanie o siebie staje się coraz łatwiejsze.

Laserowa epilacja – czy warto z niej skorzystać?

Wiele kobiet zastanawia się, czy warto zdecydować się na laserową epilację. Przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z dermatologiem – ten oceni rodzaj włosa i stan skóry oraz określi, czy zabieg będzie skuteczny. Warto wiedzieć, że epilacja laserowa nie jest tak skuteczna w przypadku jasnych i siwych włosów jak na włosach ciemnych. Niemniej wystarczy kilka zabiegów, aby raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia – z tego powodu warto rozważyć laserową epilację, ponieważ dzięki wyjątkowej skuteczności metoda ta nie ma sobie równych.

Zobacz także

Cena zabiegu epilacji

Cena epilacji jest zależna od rodzaju zabiegu. W przypadku epilacji laserowej cena waha się od 200 do 500 złotych za jeden zabieg – przy czym trzeba pamiętać, że jest to cena na przykład za jedną łydkę. Zabieg powtarza się 4–6 razy. Inne rodzaje epilacji to elektroliza, termoliza czy epilacja ultradźwiękami. W większości przypadków te rodzaje epilacji są bardzo nowe, przez co ich cena może być wysoka. Warto jednak zapoznać się z ofertami salonów kosmetycznych, ponieważ często oferują bardzo korzystne zniżki, a efekt epilacji utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Czy warto zdecydować się na epilację?

Z pewnością wiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak męczące może być nieustanne dbanie o to, aby skóra była naprawdę gładka. Codzienne używanie maszynki do golenia, cotygodniowe zabiegi woskiem czy używanie powodującego ból depilatora elektrycznego, a do tego liczne podrażnienia skóry – wszystko to sprawia, że coraz więcej kobiet poszukuje bardziej skutecznych metod depilacji. Epilacja jest odpowiedzią na rosnące potrzeby kobiet – kanony piękna nakazują zachowanie idealnie gładkiej skóry, a wiele kobiet czuje się bardziej komfortowo, jeśli ich nogi czy pachy pozbawione są nieestetycznych włosków. Z uwagi na wyjątkową skuteczność epilacji oraz trwałość efektów warto zainwestować w nią czas i pieniądze. Coraz większa popularność zabiegów epilacji laserowej i innych z pewnością sprawi, że z czasem cena tych zabiegów będzie spadać – rosnąca konkurencyjność, jak w niemal każdym przypadku, doprowadzi do obniżki cen. A wtedy wszystkie kobiety będą mogły pozwolić sobie na epilację, dzięki czemu problemy z depilacją przejdą do historii.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.