Przejdź do treści

Długość życia z rakiem wątroby. Ile się żyje z tym nowotworem?

Mężczyzna z rakiem wątroby idzie na konsultacje z lekarzem
Fot. virojt / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Za czynnik wpływający na rozwój raka wątroby uważa się niewłaściwy tryb życia. Nadużywanie alkoholu, narkotyków i palenie tytoniu, które poważnie uszkadza ten narząd. W efekcie nie jest on w stanie oczyszczać organizmu z toksyn. Zazwyczaj nowotwór daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego też rokowania często nie są pomyślne. Średnia długość życia z rakiem wątroby to nie więcej niż 5 lat.

Rak wątroby jest jednym z najczęściej diagnozowanych i jednocześnie bardzo złośliwych nowotworów. Odsetek umieralności w przypadku tego nowotworu jest o wiele większy niż wśród innych guzów złośliwych. Długość życia u pacjentów z tym rodzajem raka zależy od stopnia zaawansowania choroby, od lokalizacji ewentualnych przerzutów i odpowiedzi organizmu na terapię.

Graficzne przedstawienie miejsca występowania raka wątroby

Rak wątroby – co to za nowotwór?

Rak wątroby ma postać litego guza wywodzącego się z hepatocytów, które są komórkami miąższu wątroby. W ciągu 4–6 miesięcy jest w stanie podwoić swoją objętość na tyle, aby spowodować trwałą niewydolność tego narządu. Jest to nowotwór złośliwy, dlatego istnieje bardzo duże ryzyko przerzutów na inne narządy, niekoniecznie zlokalizowane w jamie brzusznej. Rak wątroby z przerzutami bardzo źle rokuje. Pacjenci z taką postacią nowotworu mają nikłe szanse na wyzdrowienie.

Za czynniki predysponujące do zachorowania uważa się przede wszystkim niewłaściwy tryb życia, a przede wszystkim nadużywanie alkoholu prowadzące do marskości wątroby oraz zapalenie na tle wirusowym typu B i C. Na chorobę narażeni są też pacjenci, którzy mają styczność z substancjami toksycznymi np. w pracy zawodowej. Rak wątroby równie dobrze może być wynikiem przerzutów nowotworów z innych narządów np. piersi, płuc lub okrężnicy.

Rak wątroby – objawy, diagnoza

Odczuwalne przez chorego objawy rak wątroby daje, dopiero gdy jest w zaawansowanym stadium, co też zdecydowanie utrudnia leczenie. Najczęściej niepokojące objawy to bóle po prawej stronie jamy brzusznej i wyczuwalna wypukłość pod skórą. Jest to bardzo niebezpieczny znak, że wątroba jest mocno powiększona. W późniejszych stadiach może wystąpić wodobrzusze i żółtaczka, ponieważ chora wątroba nie jest w stanie przetwarzać żółci. Cholestaza wywołuje też świąd skóry. Zwykle rak jest wtedy mocno zaawansowany.

Do zdiagnozowania raka wątroby konieczna jest biopsja wątroby i ocena wycinków pod względem histopatologicznym. U chorego wykonuje się też badanie tomografii komputerowej lub dynamiczny rezonans magnetyczny z kontrastem. Badanie obrazowe poprzedza się diagnostyką laboratoryjną.

Zobacz także

Rak wątroby – długość życia

W leczeniu nowotworów wątroby bardzo istotne jest stadium zaawansowania choroby i ewentualne pojawiające się w raku wątroby przerzuty. Długość życia pacjenta jest w dużej mierze uzależniona od tych czynników. Niestety ten typ nowotworu często diagnozowany jest zbyt późno, w związku z czym terapia nie przyniesie oczekiwanych przez chorego rezultatów.

Do oceny stadium zaawansowania raka wątroby służy kwalifikacja barcelońska, na podstawie której zapada decyzja o ewentualnym podjęciu leczenia i zastosowanych środkach farmakologicznych. Guz ocenia się pod kątem wielkości, ilości rozsianych ognisk lub przerzutów na inne narządy, które są widoczne w badaniach obrazowych.

Klasyfikacja barcelońska jest podzielona na 5 grup:

  • 0 – jest to wczesne stadium choroby, gdy guz nie przekracza wielkością 2 centymetrów. Chory jest wtedy w dobrym stanie ogólnym, zachowana jest również pełna czynność wątroby. Przeżywalność pacjentów w tak wczesnym stadium to minimum 5 lat w 90% przypadków.
  • A – gdy guzy przekraczają średnicę 2 centymetrów, a liczba ognisk przekracza 3. Stan ogólny pacjenta jest dobry, z zachowaną czynnością wątroby. Długość życia chorych wynosi wtedy 5 lat w 70% przypadków, u których wykonano częściową resekcję tego narządu albo przeszczep.
  • B – jest to wielkoguzkowa postać raka wątroby. Rokowania w tym przypadku zależą od formy leczenia. Pacjenci po chemioterapii mogą przeżyć nawet 45 miesięcy od momentu zdiagnozowania choroby.
  • C – jest to stadium zaawansowania nowotworu, w którym obserwuje się przerzuty. Przeżywalność pacjentów, u których stwierdzono przerzuty, to zaledwie 10 miesięcy od momentu rozpoznania guza.
  • D – jest to stadium terminalne choroby. Dotyczy chorych ze złym stanem ogólnym, u których leczenie nie jest możliwe. Takim pacjentom zapewnia się opiekę paliatywną, która łagodzi ból towarzyszący przerzutom. U takich chorych rokowania są bliskie zeru. Długość życia z rakiem wątroby u pacjentów w stanie terminalnym wynosi zaledwie 4 miesiące. Tylko 11% z nich przeżywa rok.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Plaster na ręce

Wynalazek Polaków zdobył Nagrodę Jamesa Dysona 2022! „Inteligentny plaster” medyczną rewolucją

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

wątroba

Przewlekła choroba, która niszczy ważny narząd. Czym jest marskość wątroby?

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

dłonie

Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk? Wyjaśniamy

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka to twój częsty problem? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega