Przejdź do treści

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Henryka Krzywonos-Strycharska
Henryka Krzywonos-Strycharska o swojej chorobie: "To nie moda tylko rak"/ fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER n/z: Henryka Krzywonos
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie rozczulam się nad sobą, pracuję i nie poddaję się (…) Dzisiaj rak to nie wyrok, więc pozdrawiam wszystkich chorych i pamiętajcie: Wiara czyni cuda!” – napisała Henryka Krzywonos-Strycharska na swoim profilu na Instagramie. Posłanka poinformowała o swojej chorobie po tym, jak wielokrotnie była pytana, czy jej nakrycie głowy to wynik stylizacji na lata 60.

„To nie moda tylko rak”

Polska legendarna działaczka opozycji w okresie PRL, Henryka Krzywonos-Strycharska wyznała za pomocą mediów społecznościowych, że ma raka i jest po chemioterapii. Była tramwajarka i sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych postanowiła podzielić się informacjami o chorobie po tym, jak została kilkakrotnie zapytana o nakrycie głowy.

„Ciągle ostatnio słyszę pytania, skąd to nakrycie głowy u mnie, czy się stylizuję na sześćdziesiąte lata. Dlatego też odpowiadam, że to nie moda tylko rak” – napisała.

W rozmowie w „Dzień Dobry TVN” podkreśliła, że autorami pytań byli przede wszystkim jej koledzy z Sejmu.

„Myśleli, że to takie fajne, kiedy będą mówili, że to styl lat 60. (…) Gdyby to był jeden kolega, to byłoby ok, drugiego bym jeszcze zdzierżyła, ale przyszedł trzeci, więc nie wytrzymałam. Napisałam oficjalnie, że jest to rak” – wyjaśniła.

Rodzina przy stole świątecznym

„Dzisiaj rak to nie wyrok”

Krzywonos-Strycharska dowiedziała się o chorobie przypadkiem. 25 stycznia przewróciła się w Sejmie, przez co złamała żebro. W trakcie badań okazało się również, że ma nowotwór, który zaatakował jej płuca. To już trzeci raz, kiedy opozycjonistka z czasów PRL leczy się na raka. Krzywonos-Strycharska jest jednak dobrej myśli.

„Nie rozczulam się nad sobą, pracuję i nie poddaję się. Choroba pokazała też, jak wielu przyjaciół mam wokół siebie! Dzisiaj rak to nie wyrok, więc pozdrawiam wszystkich chorych i pamiętajcie: Wiara czyni cuda!” – dodała w swoim wpisie na Instagramie.

Po wyznaniu posłanki odezwały się do niej osoby, które również są w trakcie leczenia nowotworów. Krzywonos-Strycharska spotkała się z nimi, by podnieść je na duchu.

„Na początku sama byłam przerażona, nie wiedziałam, co z tym zrobić. (…) A to jest bardzo ważna rzecz, żeby [pacjenci – przyp. red.] się nie martwili. Bo to już połowa sukcesu, połowa leczenia. To, że mamy w głowie, że jest wszystko w porządku. Musimy to porównać do tego, że wychodzimy z domu, uderza w nas samochód i już nas nie ma. Tutaj mamy możliwość walki o siebie” – mówiła w „Dzień Dobry TVN”.

Krzywonos-Strycharska w 2009 r. otrzymała tytuł Polki Dwudziestolecia i przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka oraz założyła fundację, która zajmuje się pomocą dzieciom w potrzebie, a obecnie jest posłanką Sejmu RP.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym na raka piersi kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały ubiegły rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.