4 min.
Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Henryka Krzywonos-Strycharska o swojej chorobie: "To nie moda tylko rak"/ fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER n/z: Henryka Krzywonos
01.07.2022
Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie
01.07.2022
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
01.07.2022
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
01.07.2022
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
„Nie rozczulam się nad sobą, pracuję i nie poddaję się (…) Dzisiaj rak to nie wyrok, więc pozdrawiam wszystkich chorych i pamiętajcie: Wiara czyni cuda!” – napisała Henryka Krzywonos-Strycharska na swoim profilu na Instagramie. Posłanka poinformowała o swojej chorobie po tym, jak wielokrotnie była pytana, czy jej nakrycie głowy to wynik stylizacji na lata 60.
Spis treści
„To nie moda tylko rak”
Polska legendarna działaczka opozycji w okresie PRL, Henryka Krzywonos-Strycharska wyznała za pomocą mediów społecznościowych, że ma raka i jest po chemioterapii. Była tramwajarka i sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych postanowiła podzielić się informacjami o chorobie po tym, jak została kilkakrotnie zapytana o nakrycie głowy.
„Ciągle ostatnio słyszę pytania, skąd to nakrycie głowy u mnie, czy się stylizuję na sześćdziesiąte lata. Dlatego też odpowiadam, że to nie moda tylko rak” – napisała.
W rozmowie w „Dzień Dobry TVN” podkreśliła, że autorami pytań byli przede wszystkim jej koledzy z Sejmu.
„Myśleli, że to takie fajne, kiedy będą mówili, że to styl lat 60. (…) Gdyby to był jeden kolega, to byłoby ok, drugiego bym jeszcze zdzierżyła, ale przyszedł trzeci, więc nie wytrzymałam. Napisałam oficjalnie, że jest to rak” – wyjaśniła.
„Dzisiaj rak to nie wyrok”
Krzywonos-Strycharska dowiedziała się o chorobie przypadkiem. 25 stycznia przewróciła się w Sejmie, przez co złamała żebro. W trakcie badań okazało się również, że ma nowotwór, który zaatakował jej płuca. To już trzeci raz, kiedy opozycjonistka z czasów PRL leczy się na raka. Krzywonos-Strycharska jest jednak dobrej myśli.
„Nie rozczulam się nad sobą, pracuję i nie poddaję się. Choroba pokazała też, jak wielu przyjaciół mam wokół siebie! Dzisiaj rak to nie wyrok, więc pozdrawiam wszystkich chorych i pamiętajcie: Wiara czyni cuda!” – dodała w swoim wpisie na Instagramie.
Po wyznaniu posłanki odezwały się do niej osoby, które również są w trakcie leczenia nowotworów. Krzywonos-Strycharska spotkała się z nimi, by podnieść je na duchu.
„Na początku sama byłam przerażona, nie wiedziałam, co z tym zrobić. (…) A to jest bardzo ważna rzecz, żeby [pacjenci – przyp. red.] się nie martwili. Bo to już połowa sukcesu, połowa leczenia. To, że mamy w głowie, że jest wszystko w porządku. Musimy to porównać do tego, że wychodzimy z domu, uderza w nas samochód i już nas nie ma. Tutaj mamy możliwość walki o siebie” – mówiła w „Dzień Dobry TVN”.
Krzywonos-Strycharska w 2009 r. otrzymała tytuł Polki Dwudziestolecia i przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka oraz założyła fundację, która zajmuje się pomocą dzieciom w potrzebie, a obecnie jest posłanką Sejmu RP.
Wyświetl ten post na Instagramie
KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym na raka piersi kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Udostępnij znajomym
Zobacz także

Jest nadzieja dla chorych na raka. Ruszyły pierwsze testy szczepionki na ludziach

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022