Przejdź do treści

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Szybko rozpoznany rak piersi daje szansę na dalsze życie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie rośnie umieralność na raka piersi. Powód? Polki, szczególnie te po 65. roku życia, rzadko wykonują badania mammograficzne. Przykładem może być pacjentka lekarza „Tomasza Rezydenta”, która od lat żyła z guzem, bo doszła do wniosku, że „lepiej tego nie ruszać”. Kiedy trafiła do gabinetu, była już w ostatnim stadium choroby nowotworowej.

„Guz wydaje się być już wrośnięty w ścianę klatki piersiowej”- diagnoza była jednoznaczna

„Dziś nie będzie zagadki medycznej, nie będzie poszukiwania rozpoznania i wykluczania kolejnych rzeczy, dziś będzie smutna proza życia” – tak rozpoczyna się post lekarza prowadzącego fanpage „Tomasz Rezydent” na Facebooku. A dalej jest już historia, która nie powinna się wydarzyć. Za zgodą autora publikujemy ją w całości.

„Biały golfik opinał kobiecą postać przypominającą ludzika z kasztanów, jakie tworzą jesienią moje córeczki. Zmęczona, nieco zapadnięta w sobie twarz z widocznymi kośćmi jarzmowymi i głęboko osadzonymi brązowymi oczami, patrzyła na mnie jakby się spodziewała wyroku. Wątłe ciało, klatka piersiowa i chude jak patyki ręce kontrastowały z dużym, okrągłym brzuchem.

Chora siedziała na leżance ciężko sapiąc, jej nogi w tym obrazie nie wyglądały na chude, choć nie było w nich dużo mięśni, a całe wrażenie solidniejszej podpory rozwiewało się po podciągnięciu nogawki, ukazując bladą skórę z masywnymi, ciastowatymi obrzękami. Wystarczył niewielki dotyk, aby postawić w skórze, mięciutki dołeczek; niczym zagłębienie zrobione palcem w plastelinie.

Przyczyn wodobrzusza i obrzęków może być wiele… Tu zaś prawidłową diagnozę postawił Marcin – ratownik, który pacjentkę zbadał w domu, mi zaś pozostała owa smutna konieczność jej potwierdzenia.

– Myślę, że ma nowotwór z przerzutami. Na lewej piersi znajduje się spory guz. A rodzina neguje spożywanie alkoholu – powiedział mi na stronie tak, żeby kobieta nie słyszała. Lubię go, zawsze rzetelnie bada chorych. To jeden z tych ratowników, którzy do swojej pracy podchodzą z pasją i choć może mieć napisane na koszulce: 'My job is to safe your ass, not kiss it’, to kiedy zabiera się do roboty – robi to dobrze. Zdecydowanie jest to jedna z tych osób, której zawierzyłbym swoje życie i ucieszył się, widząc go przy przyjeździe wezwanej karetki.

Chorą zabieram do gabineciku USG i badam dokładnie, proszę również o zdjęcie stanika, pod którym ukrywa się winowajca jej stanu: guz średnicy 4 cm jest widoczny gołym okiem. W dotyku jest twardy, o zwartej guzowatej strukturze, z zewnątrz skóra przesuwa się po jego powierzchni, ale on sam wydaje się być już wrośnięty w ścianę klatki piersiowej” – opisuje „Tomasz Rezydent”.

Rozmowa z pacjentką

I dalej pisze:

„Kiedy zaczęły pani puchnąć nogi i zaczął się powiększać brzuch? – zapytałem chorą, włączając aparat do USG.
– Od kilku tygodni… – odpowiada nieśmiało kobieta. – Wnuczka przyjechała na święta i jak mnie zobaczyła to kazała wezwać karetkę.
– Ciężko się oddycha? – zapytałem.
– Tak…
– Czy pali pani papierosy albo pije alkohol? – dopytuję.
– Nie. Nie paliłam nigdy, a za alkoholem też nie przepadałam.
– Jak długo pani to ma… – powiedziałem, wskazując zmianę.
– A to… no… już trochę – odpowiedziała pacjentka.
– Takie rzeczy nie robią się z dnia na dzień. Kiedy pani po raz pierwszy zauważyła zmianę na piersi? – dopytuję.
– Będzie z 5 lat temu. – odpowiada kobieta zwieszając głowę.
– Była pani z tym u lekarza?
– Nie.
– Dlaczego?
– Takich rzeczy nie należy ruszać.
– Robiła pani kiedykolwiek mammografię?
– Nie.
– Dlaczego?
– A po co? Lepiej nie wiedzieć, poza tym ja już stara jestem – odpowiedziała kobieta.
– Zrobię pani badanie USG i zobaczymy, co jest w brzuszku – odpowiedziałem, choć przeczuwałem odpowiedź”.

Pacjentka stwierdziła: „Lepiej tego nie ruszać”

„Badanie USG potwierdziło wstępne rozpoznanie: brzuch wypełniony był dużą ilością płynu, w obrębie wątroby widoczne były liczne zmiany o charakterze meta (przerzuty). Rozsiane w wątrobie, a także prawdopodobnie kolejne wszczepy komórek nowotworowych do jamy otrzewnej i niedobory białka prowadziły do gromadzeniu płynu w brzuchu. To ostatnie stadium choroby nowotworowej, najpewniej wychodzącej z piersi – choć finalnie ustali to badanie histopatologiczne i pogłębiona diagnostyka.

W tym momencie mogłem chorą leczyć jedynie objawowo, dać leki moczopędne, białko do diety i nakłuwać napięty brzuch, aby upuścić choć kilka litrów płynu i zredukować duszność.

Pacjentka 5 lat temu odkryła u siebie guza w piersi i nie zrobiła nic, wypierała to. Nie chciała podjąć decyzji, bo 'lepiej tego nie ruszać'” – pisze „Tomasz Rezydent”.

I dodaje, że brak podjęcia decyzji, co często podkreśla – też jest decyzją. „Ludzie często o tym zapominają, to nie jest tak, że ktoś to zrobi za nas. My sami decydujemy o tym, często z powodu zwykłego, ludzkiego strachu, żeby zaniechać diagnostyki” – wyjaśnia.

„Rak piersi jest zdecydowanie lepiej leczony teraz niż jeszcze 20-30 lat temu. Operacyjne usunięcie guza we wczesnym stadium daje szansę 100 proc. wyleczenia, a do tego są spore możliwości rekonstrukcyjne. Bardzo ważna jest profilaktyka w postaci comiesięcznego samobadania piersi (najlepiej raz w miesiącu, około tydzień po rozpoczęciu miesiączki). Polski program przesiewowy raka piersi ( zgodny z wytycznymi europejskimi) zakłada wykonywanie mammografii od 50. do 69. roku życia, co dwa lata. Wedle wytycznych Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników mammografię powinno się zaoferować już kobietom po 40. roku życia i rozpocząć profilaktykę, nie później niż do 50. roku życia u każdej kobiety, a zakończyć w wieku 75 lat” – pisze lekarz.

I dodaje: Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera. „Drogie Panie, róbcie badania kontrolne, a jak coś odkryjecie niepojącego w waszych piersiach, pójdźcie z tym do ginekologów czy onkologów” – apeluje „Tomasz Rezydent”.

„Tomasz Rezydent”- kim jest?

„Tomasz Rezydent” ukończył studia lekarskie w 2017 roku. Jest w trakcie specjalizacji chorób wewnętrznych. Jest też inżynierem biotechnologii. Od zawsze interesowały go literatura, biologia molekularna, kosmologia i fizyka kwantowa. Porzucił jednak karierę naukową na rzecz niesienia pomocy innym ludziom. Był na pierwszej linii walki z pandemią. Spod jego pióra wyszły dwa dzienniki: „Niewidzialny Front” oraz „Walka o oddech” opowiadające o pracy w szpitalu covidowym. Chętnie udziela się w mediach społecznościowych, gdzie uczy i uświadamia pacjentów w sprawach zdrowia i życia.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi.

Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy.

Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Torbiel zastoinowa – co to jest? Rodzaje i przyczyny powstania

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. "Niesamowite, jak rozwija się medycyna"

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. „Niesamowite, jak rozwija się medycyna”

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”