Przejdź do treści

Jak noszenie dziecka w chuście wpływa na organizm mamy? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

matka z dzieckiem w chuście
Jak noszenie dziecka w chuście wpływa na organizm mamy? Wyjaśnia Pani Fizjotrener/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chustowanie często – umownie – ratuje życie młodym rodzicom. Dziecko jest blisko i można jeszcze w tym czasie coś zrobić. A wiadomo, przy małym dziecku czasu zawsze brakuje. Noszenie dziecka w chuście lub nosidełku oddziałuje jednak m.in. na naszą postawę i mięśnie głębokie. „Są sytuacje, kiedy powinniśmy zachować ostrożność, bo zdrowie mamy jest ultraważne!” – ostrzega fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. 

Chustowanie a organizm mamy

Niektóre mamy nie wyobrażają sobie życia bez chusty. Chustonoszenie pomaga kobietom odnaleźć się w nowej roli, zrobić to, co muszą a przy okazji mieć kontrolę nad dzieckiem. Fizjoterapeutka zaznacza, że jest zwolenniczką chustowania lub używania nosidła. Apeluje jednak o ostrożność. Jeśli przesadzimy, czekają na nas konsekwencje. Osłabione dno miednicy, ból pleców, pogłębienie rozejścia mięśnia prostego brzucha, parcie na pęcherz to jedne z nich. Włodarczyk wymieniła na swoim profilu na Instagramie, na co w szczególności zwrócić uwagę.

Jak chustowanie wpływa na organizm?

  • Postawa – wielu młodym mamom jest trudno utrzymać wyprostowaną postawę ciała, co wynika ze zmian w układzie ruchu zachodzących w ciąży. Mięśnie brzucha i grzbietu są osłabione, dno miednicy również, często skarżycie się na ból kręgosłupa. Jeśli nie potraficie utrzymać prawidłowej postawy, bolą was plecy to poczekajcie z chustonoszeniem i poćwiczcie (najlepiej pod okiem fizjo). Przybierając pozycję zgarbioną lub odchyloną do tyłu, zwiększa się obciążenie na dno miednicy aż o 30 proc.!
  • Mięśnie głębokie: duże rozejście mięśnia prostego brzucha i osłabione dno miednicy to wg mnie również przeciwwskazania do noszenia dziecka w chuście. Rozwiązaniem tutaj będzie wybranie nosidła z pasem biodrowym, który opiera się na miednicy kostnej. Jeśli masz malutkie dziecko i nie masz wyjścia – musisz je nosić w chuście, to sugeruję by robić to na krótko (kilkanaście minut), a chustę mieć zawiązaną bardzo szeroko. Chusta potrafi ściskać tułów tak samo jak pasek, gorset, więc razem z ciężarem dziecka generuje duży wzrost ciśnienia w jamie brzucha przeciążając dno miednicy.
  • Odczucia matki:jeśli po noszeniu dziecka w chuście czujesz ból brzucha lub w dole brzucha, duże parcie na pęcherz, masz uczucie ciała obcego w pochwie, boli cię kręgosłup, to rozważ nosidło z szerokim pasem biodrowym lub na pewien czas zrezygnuj z noszenia dziecka (np. na miesiąc) a w tym czasie pod okiem specjalisty poćwicz ciało, by dało radę nosić ten słodki ciężar

– tłumaczy Pani Fizjoterner.

Ekspertka zaznacza także, że warto skonsultować się z doradcą chustonoszenia, zanim zaczniemy nosić w ten sposób dziecko. Fachowiec dobierze produkt indywidualnie do kobiety i jej potrzeb oraz nauczy dobrze motać chustę.

Kobieta całuje córkę w policzko, ćwicząc na podłodze

Pani Fizjotrener

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.