Przejdź do treści

Obniżenie i opadanie narządów rodnych – jak wyglądają objawy? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Obniżenie czy opadnie narządów rodnych
Obniżenie czy opadnie narządów rodnych Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wymrażanie kurzajek to skuteczna metoda?
Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?
Łuszczyca a macierzyństwo / istock
Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo
Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Żarówka i napis: stop celebryzacji pseudonauki
Stop celebrytyzacji pseudonauki. Fundacje przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez celebrytów
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit występuje podczas antybiotykoterapii lub po jej zakończeniu.
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawy, leczenie i zapobieganie chorobie

– Obniżenie czy opadnie narządów w obrębie układu moczowo-płciowego dotyczy każdej z nas. Wiele moich pacjentek pyta mnie, dlaczego nikt im wcześniej nic nie powiedział, dlaczego nie miały szansy wcześniej zareagować – mówi Aneta Zalewska, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Marta Chowaniec: Przyznam szczerze pierwszy raz słyszę o takiej przypadłości. Rozmawiałam z koleżankami. Okazało się, że większość z nich nie słyszała o problemie obniżenia czy opadania narządów w obrębie układu moczowo-płciowego. Dlaczego warto zapoznać się z taką tematyką?

Aneta Zalewska: Właśnie dlatego (śmiech). Jest pani kobietą, pani koleżanki również, a żadna z was nie słyszała nigdy o przypadłości, która kobiet dotyczy. I to wcale nie tak rzadko, jakby się to mogło wydawać. Niestety to nie jest tak, że jak się o czymś nie rozmawia, to znaczy, że tego nie ma. Warto by każda z nas miała świadomość problemów czy schorzeń, jakie mogą nas dotknąć. To bardzo ważne. Po pierwsze dlatego, żeby nie godzić się na bolesny los, po drugie po to, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Wiele moich pacjentek pyta mnie, dlaczego nikt im wcześniej nic nie powiedział, dlaczego nie miały szansy wcześniej zareagować. Cóż mogę im odpowiedzieć – świadomość problemu jest w Polsce bardzo niska niestety, a kobiece przypadłości są po prostu bagatelizowane. Od lat tak było, bo nasze mamy czy babcie też tak miały. Czasy na szczęście się zmieniły i na wiele dolegliwości można znaleźć sposób. Żeby to było możliwe, potrzebna jest wiedza. Bo wiedza to wolność – wolność decydowania o samej sobie i o swoim zdrowiu.

Na czym więc polega obniżenie czy opadnie narządów w obrębie układu moczowo-płciowego?

Obniżenie czy też opadanie narządów to przemieszczanie się narządów poza ich fizjologiczną ruchomość – innymi słowy, wraz z grawitacją przesuwają się w dół. Może się obniżyć: przednia ściana pochwy, wtedy dotyczy to cewki moczowej i pęcherza, macica, kikut pochwy (po operacji usunięcia macicy), tylna ściana pochwy, wtedy dotyczy to jelit i odbytnicy.

Do oceny stopnia zaawansowania obniżenia stosuje się najczęściej skalę POP-Q:

– stopień 0 – bez zmian

– stopień I – obniżenie poniżej połowy pochwy

– stopień II – obniżenie do połowy długości pochwy

– stopień III – obniżenie od połowy pochwy do poziomu błony dziewiczej (ok. 2 cm powyżej wejścia do pochwy)

– stopień IV – wypadnięcie narządów (znajdują się w wejściu do pochwy lub poza nią)

Najczęściej przyczyną takich zaburzeń są niewydolne mięśnie dna miednicy. Dopóki działają tak jak należy, więzadła i powięzie, które utrzymują pochwę we właściwym położeniu (zarówno w bezruchu, jak i w czasie poruszania się), są poddawane jedynie minimalnemu obciążeniu. Jeśli dno miednicy jest uszkodzone lub niewydolne, pochwa podtrzymywana jest tylko i wyłącznie przez więzadła i powięzie. To niestety zdaje egzamin jedynie przez krótki czas, a konsekwencją jest właśnie obniżenie narządów. Czynniki ryzyka to m.in.: ciąża, poród (zwłaszcza przedłużające się parcie w drugiej fazie porodu), porody narzędziowe (np. kleszcze czy vacuum), duży wysiłek fizyczny podczas połogu, zmniejszenie poziomu hormonów (estrogen), proces starzenia się organizmu, nadmierne obciążenie dna miednicy, zaparcia i defekacja z silnym parciem, słaba tkanka łączna, histerektomia.

W szpitalu po porodzie nie słyszałam, żeby ktokolwiek rozmawiał z pacjentką o takiego typu dolegliwościach.

Bardzo dobrze o tym wiem, sama urodziłam w szpitalu dwójkę dzieci. Ale kto miałby z pacjentkami rozmawiać? Fizjoterapeutów (nawet tych bez specjalizacji uroginekologicznej) na oddziałach brak. Położnych i lekarzy jest tak mało, że ledwo starcza im czasu na robienie tego, co zrobić muszą. Nikt nie pochyla się nad samopoczuciem, czy to fizycznym czy psychicznym statystycznej Polki, która dopiero co urodziła. Nie ma kto edukować kobiet. Ba! Nawet rozmowa jest problemem, bo personel najczęściej nie ma na to czasu. Ale też chęci czy odpowiedniej wiedzy, aby takie rozmowy przeprowadzać. Pół biedy, jeśli kobieta chodziła do szkoły rodzenia współpracującej z fizjoterapeutą uroginekologicznym albo jeśli ciążę prowadził otwarty na inne zawody ginekolog czy położna i podpowiedzą, dokąd wybrać się z danym problemem. Niestety większość kobiet błądzi. Pytają lekarzy i położnych, ale rzadko kiedy są kierowane do fizjoterapeutów. Najczęściej mówi im się, że po porodzie to już tak jest, a to tylko połowiczna prawda – bo owszem, po porodzie zdarzają się różne sytuacje, ale nie są to sytuacje bez wyjścia.

O jakich sytuacjach mówimy? Jakie są te nietypowe objawy, na które warto zwrócić uwagę?

Są to:

– uczucie ciała obcego w pochwie

– uczucie ciężkości w kroczu czy dole brzucha

– gazy pochwowe (powietrze w pochwie)

– problemy z mikcją (oddanie moczu) i defekacją (kupa)

bolesne stosunki

– często nawracające infekcje intymne

Te objawy najczęściej pojawiają się pod koniec dnia, podczas wykonywania aktywności fizycznej, podczas kaszlu czy dźwigania.

Między nami kobietami nie skarżymy się raczej na uczucie ciała obcego w pochwie czy gazy pochwowe – nawet napisanie tych objawów nie jest szczególnie przyjemne. Czyli pierwsza pomoc to ginekolog?

Jak najbardziej warto się wybrać do ginekologa. Najlepiej już podczas wizyty popołogowej upomnieć się o sprawdzenie czy narządy się nie obniżyły. Mieć świadomość, że to może nam się wydarzyć. Warto też widzieć, że chociaż tematy ginekologiczne są w Polsce tematami tabu, to jak już się przełamiemy i porozmawiamy z koleżankami, nagle okazuje się, że w mniejszym lub większym stopniu dotyczą każdej z nas.

Jak się przygotować do rozmowy z ginekologiem?

Kiedy wystarczy tylko fizjoterapia?

Jeśli obniżenie jest I lub II stopnia, wtedy bardzo dobre efekty daje fizjoterapia i trening mięśni dna miednicy. W przypadku większych obniżeń konieczna jest interwencja lekarska, ale wciąż warto jest korzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. Terapia obniżeń nie jest bolesna, ale na pewno wymaga od pacjentki zmiany wielu nawyków  i dużej konsekwencji. Bez tego ani rusz. Fizjoterapeuta uroginekologiczny dopiera odpowiednią terapię i ćwiczenia oraz edukuje, ale to pacjentka musi zrobić resztę. Niestety terapia jest długotrwała – to nie jest tak, że po miesiącu jest efekt. Warto jednak się nie poddawać, bo w efekcie lżej jej się będzie żyło.

W ostateczności operacja?

 Tak. Operacja jest jednak czasami niezbędna i o tym też należy wiedzieć. Warto jednak przed zabiegiem skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pokaże nam odpowiednie ćwiczenia i wytłumaczy, co robić, a czego nie – bezpośrednio po operacji. Połączenie zabiegu i fizjoterapii daje rewelacyjne efekty na długie lata.

Aneta Zalewska – mgr fizjoterapii, certyfikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny, ukończyła Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Link do FB: https://www.facebook.com/Kobieca-Fizjoterapia-Aneta-Zalewska-340256789997058/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lena Dunham / gettyimages

Lena Dunham z powodu endometriozy usunęła macicę. Teraz wspomina dzień swojej operacji. I dla każdej z nas ma ważne przesłanie

Napletek - zapalenie i inne problemy z nim związane

Napletek – zapalenie i inne problemy z nim związane

kobiece ciało

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

kobieta z noworodkiem

Połóg – ile trwa, higiena, typowe dolegliwości, kiedy do lekarza

Rzęsistkowica – czym jest ta choroba? Jak wygląda leczenie?

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny, leczenie, zioła, mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy – jak wyglądają objawy? Mięśniaki macicy a ciąża

kobieta w ciąży

Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet nie przekreślają marzeń o dziecku

hermafrodytyzm

Hermafrodytyzm – czym jest? Jakie są jego przyczyny?

Prolaktyna normy prawidłowe — sprawdź informacje o poziomach prolaktyny!

Prolaktyna normy prawidłowe – ile wynoszą?

Skala Tannera — dowiedz się, jak i dlaczego wykorzystuje się tę skalę do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego u dzieci i młodzieży

Skala Tannera do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego dzieci i młodzieży

Usunięcie macicy

Usunięcie macicy, czyli czym jest histerektomia?

istockphoto.com

Dr Grzegorz Południewski, ginekolog: Kobieta w wieku 45 lat myślała, że zaszła w ciążę. A to był dynamicznie rosnący mięśniak macicy

kobieta w ciąży

„U mnie zdiagnozowano chorobę w wieku 29 lat” – wyznała psycholog. Masz bolesną i obfitą miesiączkę? To mogą być mięśniaki

„Słowo „cipka” nie może niektórym osobom przejść przez gardło” – mówią Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak, autorki „CIPKOnotesu”

Endometrioza – oto 5 objawów choroby, które powinnaś znać

Endometrioza – ta choroba możesz dotyczyć każdej z nas. Co powinnaś o niej wiedzieć?

abrazja - kobieta i lekarz w szpitalu

Abrazja – co to jest, jakie są wskazania i zalecenia po zabiegu?

Mama Patolog o endometriozie: To jest strasznie upierdliwa choroba!

Stopy i kwiatki

Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog

Antyoksydanty – produktów w których znajdziesz ich najwięcej

Antyoksydanty – oto lista produktów, w których znajdziesz ich najwięcej

Kobieta ćwiczy jogę w ciąży

Joga w ciąży. Nauczycielka jogi odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Ropień na dziąśle - jak leczyć, objawy.

Ropień na dziąśle – jak go leczyć i jakie są objawy?

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kolagenozy - objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Kolagenozy – objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?