Przejdź do treści

Jak obniżyć ciśnienie krwi ziołami? Które zioła na nadciśnienie warto spożywać?

Lekarz sprawdza, czy pacjent ma nadciśnienie
Fot. Kurhan / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadciśnienie tętnicze to choroba rozpowszechniona na świecie. Zapadają na nią ludzie niezależnie od wieku. Daje ona wiele objawów i prowadzi do groźnych powikłań. Raz rozpoznana, wymaga leczenia do końca życia. Niekiedy pomagają zioła na nadciśnienie.

Nadciśnienie (hipertensja) jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Jej rozpowszechnienie związane jest pośrednio z dynamicznym rozwojem współczesnej cywilizacji. Rozwinąć się może ono u osób obydwu płci, niezależnie od wieku. Nadciśnieniem nazywamy wykraczającą poza normę wartość ciśnienia, z jakim transportowana jest krew przez naczynia tętnicze. W zależności od wielkości wzrostu RR występują objawy choroby, które mogą być prawie niezauważalne albo dawać wiele istotnych dolegliwości. Kiedy już zostanie zdiagnozowane nadciśnienie, leczenie farmakologiczne trwa do końca życia. Ze względu na to podejmowane są próby stosowania innych, naturalnych sposobów obniżających wartości RR, np. ziół na nadciśnienie.

8 powodów, dla których warto pić czystek

Kiedy diagnozujemy nadciśnienie tętnicze?

Są określone normy przyjęte dla wartości prawidłowego ciśnienia. Jest to do 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i do 90 mm Hg dla rozkurczowego. Wszystkie wartości przekraczające te liczby wskazują na nadciśnienie. Aby lekarz mógł zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, musi odnotować dwukrotny wynik prawidłowo wykonanego pomiaru, który przekracza podane normy. Aby pomiar był miarodajny, nie wolno go wykonywać po wysiłku, ruszając się, rozmawiając, będąc zdenerwowany. Okresowo pomiary ciśnienia w gabinecie powinien mieć robione każdy co jakiś czas. Jednakże RR można też mierzyć w warunkach domowych za pomocą ciśnieniomierza.

Nadciśnienie – objawy

Stopień nasilenia objawów nadciśnienia jest różny. Bywa, że są one dyskretne i nie budzą niepokoju chorego. Czasem jednak przebiegają na tyle burzliwie, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do często pojawiających się objawów nadciśnienia tętniczego należą osłabienie i zmęczenie. W związku z nieprawidłowościami w przepływie krwi dochodzi do niewystarczającego utlenowania narządów i pojawiają się bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne, a czasem nawet zaburzenia widzenia. Początkowo niewielkie i ustępujące, później stałe, powodujące angiopatię nadciśnieniową. Mogą wystąpić kłucia w klatce piersiowej. Relatywnie częste są krwawienia z nosa. W przypadku bardzo wysokich wartości RR mogą pojawić się dolegliwości bólowe w klatce piersiowej i duszności, które wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem i włączenia leczenia doraźnego, którego celem jest ochrona organizmu przed nieodwracalnymi powikłaniami.

Nadciśnienie tętnicze ‒ leczenie

Wiedząc, jakie są objawy nadciśnienia i jego przyczyny, możemy sami zapobiegać wystąpieniu hipertensji lub leczyć ją niefarmakologicznie, jeżeli wartości ciśnienia nie są bardzo wysokie. W przypadku nieznacznego podwyższenia parametrów skuteczne mogą być modyfikacje trybu życia, polegające na zmianie diety, wprowadzeniu aktywności fizycznej, redukcji masy ciała. Jeżeli mimo zastosowania się do takich sposobów leczenia utrzymują się podwyższone wartości RR, konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego. Dodatkowe korzyści mogą wynikać z używania ziół obniżających ciśnienie.

Zobacz także

Zioła na nadciśnienie

Od dawna wiadomo, że preparaty ziołowe mają wpływ na wiele struktur organizmu i w sposób naturalny, bez obciążenia ustroju, mogą leczyć różne choroby. Przed zastosowaniem preparatów powinno się zawsze skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy przyjmujemy jakieś leki lub jesteśmy na coś uczuleni. Istnieją trzy podstawowe zioła na obniżenie ciśnienia.

Głóg

Jest to roślina bardzo doceniana i często zalecana przez zielarzy i farmaceutów. Działanie lecznicze wykazują zarówno kwiaty, jak i owoce, które bogate są w składniki działające protekcyjnie na naczynia krwionośne i serce. Należą do nich choćby witamina C, witaminy z grupy B, fitosterole, sole mineralne. Kluczową funkcję przypisuje się jednak dużej zawartości flawonoidów i procyjanidów, które powodują rozkurczanie mięśni gładkich wchodzących w skład naczyń krwionośnych, tym samym obniżając ciśnienie. Dodatkową zaletą głogu jest działanie moczopędne i uspokajające, co również redukuje wartości RR.

Ruta

Ma działanie korzystne, aczkolwiek bywa także szkodliwa. Charakteryzuje ją mnogość składników obniżających ciśnienie. Należą do nich rutozyd, kwasy organiczne, witaminy i sole mineralne. Jednak najistotniejsze w obniżaniu RR są najcenniejsze składniki rośliny: alkaloidy chinolinowe i furanokumaryny. Rutozyd poprawia elastyczność naczyń i wzmacnia ich ściany. Pozostałe składniki wykazują działanie rozkurczowe i uspokajające.

Jemioła

Jest to roślina zawierająca glikoproteiny, polisacharydy, flawonoidy, fenylopropanoidy, fitosterole, peptydy i wiele innych. Za działanie hipotensyjne odpowiada obecność kwasu gamma-aminomasłowego. Jest to substancja syntetyzowana w komórkach nerwowych, która ma działanie wazodylatacyjne. Ponadto jemioła powoduje wzrost częstości oddawania moczu i ma lekkie działanie sedatywne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.