Przejdź do treści

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra
Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Diagnoza depresji nie jest zawsze łatwa, zwłaszcza u nastolatków, u których etap dorastania jest 'trudny'” – podkreśla specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Joanna M. Kiyak. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i kiedy zgłosić się do specjalisty? 

„Diagnoza nie zawsze jest łatwa”

Jak wyjaśnia Joanna M. Kiyak, w okresie nastoletnim dochodzi do wielu zmian u młodych osób, które odczuwają emocje w bardzo dużym natężeniu. Może objawiać się to wybuchami smutku i złości, często bez powodu.

„W gabinecie często dostaje pytania o to, czy u nastolatków, u których zwłaszcza tych emocji trudnych jest sporo, możemy mieć do czynienia z depresją” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji?

Diagnoza nie jest zawsze łatwa, zwłaszcza u tych nastolatków u których etap dorastania jest 'trudny’. Często postawienie ostatecznej diagnozy wymaga obserwacji pacjenta przez dłuższy okres czasu i zebrania wywiadu z kliku środowisk” – podkreśla psychiatra.

Depresja u dzieci

Dojrzewanie a depresja

Jak podkreśla psychiatra, przede wszystkim depresja to zaburzenie, natomiast okres dojrzewania jest fizjologicznym etapem rozwoju każdego człowieka. Dodaje, że pewne zupełnie normalne dla tego okresu zmiany jak:

  • odczuwanie wielu uczuć bardzo intensywnie,
  • trudności w skupieniu się,
  • mniejsza wiara w siebie,
  • fizyczne zmęczenie i zwiększona potrzeba snu,

mogą nasuwać podejrzenie zaburzeń nastroju. Ale czasem mogą być one błędne. Jak więc w praktyce odróżnić depresję od typowych dla okresu dojrzewania zmian?

Joanna Okuniewska

Co jest konieczne, żeby zdiagnozować depresję?

„Aby postawić diagnozę jakiegokolwiek zaburzenia psychicznego, w tym depresji, musi być spełniony warunek upośledzenia funkcjonowania jednostki i obniżenia jakości jej życia. Wyżej wymienione zmiany muszą być obserwowane przez określony czas, a objawy powinny mieć podobne nasilenie na wielu płaszczyznach” – zaznacza ekspertka.

A, jak dodaje, okres dojrzewania, zwłaszcza ten przebiegający „burzliwie”, choć może nasuwać podejrzenie depresji lub innego zaburzenia psychicznego, nie będzie w wymierny i obiektywny sposób upośledzał funkcjonowania nastolatka. Wszystko więc zależy od konkretnej sytuacji.

„Każdy nastolatek może od czasu do czasu być przygnębiony. Natomiast jeśli obniżony nastrój utrzymuje się przez powyżej dwa tygodnie i powadzi np. do pogorszenia wyników w szkole, rezygnacji z zajęć, które sprawiają satysfakcję, to może wskazywać na depresję” – tłumaczy Joanna M. Kiyak.

Pamiętaj: w razie wątpliwości zawsze warto zgłosić się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu ewentualnie postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Mama Psychiatra Dziecięcy

Za profilem @mamapsychiatradzieciecy stoi specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Joanna M. Kiyak. Na swoim profilu w przystępny sposób opisuje ona wiedzę na temat zdrowia psychicznego tych właśnie grup. Jej profil obserwuje ponad 7 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: