Przejdź do treści

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra
Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Diagnoza depresji nie jest zawsze łatwa, zwłaszcza u nastolatków, u których etap dorastania jest 'trudny'” – podkreśla specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Joanna M. Kiyak. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i kiedy zgłosić się do specjalisty? 

„Diagnoza nie zawsze jest łatwa”

Jak wyjaśnia Joanna M. Kiyak, w okresie nastoletnim dochodzi do wielu zmian u młodych osób, które odczuwają emocje w bardzo dużym natężeniu. Może objawiać się to wybuchami smutku i złości, często bez powodu.

„W gabinecie często dostaje pytania o to, czy u nastolatków, u których zwłaszcza tych emocji trudnych jest sporo, możemy mieć do czynienia z depresją” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji?

Diagnoza nie jest zawsze łatwa, zwłaszcza u tych nastolatków u których etap dorastania jest 'trudny’. Często postawienie ostatecznej diagnozy wymaga obserwacji pacjenta przez dłuższy okres czasu i zebrania wywiadu z kliku środowisk” – podkreśla psychiatra.

Depresja u dzieci

Dojrzewanie a depresja

Jak podkreśla psychiatra, przede wszystkim depresja to zaburzenie, natomiast okres dojrzewania jest fizjologicznym etapem rozwoju każdego człowieka. Dodaje, że pewne zupełnie normalne dla tego okresu zmiany jak:

  • odczuwanie wielu uczuć bardzo intensywnie,
  • trudności w skupieniu się,
  • mniejsza wiara w siebie,
  • fizyczne zmęczenie i zwiększona potrzeba snu,

mogą nasuwać podejrzenie zaburzeń nastroju. Ale czasem mogą być one błędne. Jak więc w praktyce odróżnić depresję od typowych dla okresu dojrzewania zmian?

Joanna Okuniewska

Co jest konieczne, żeby zdiagnozować depresję?

„Aby postawić diagnozę jakiegokolwiek zaburzenia psychicznego, w tym depresji, musi być spełniony warunek upośledzenia funkcjonowania jednostki i obniżenia jakości jej życia. Wyżej wymienione zmiany muszą być obserwowane przez określony czas, a objawy powinny mieć podobne nasilenie na wielu płaszczyznach” – zaznacza ekspertka.

A, jak dodaje, okres dojrzewania, zwłaszcza ten przebiegający „burzliwie”, choć może nasuwać podejrzenie depresji lub innego zaburzenia psychicznego, nie będzie w wymierny i obiektywny sposób upośledzał funkcjonowania nastolatka. Wszystko więc zależy od konkretnej sytuacji.

„Każdy nastolatek może od czasu do czasu być przygnębiony. Natomiast jeśli obniżony nastrój utrzymuje się przez powyżej dwa tygodnie i powadzi np. do pogorszenia wyników w szkole, rezygnacji z zajęć, które sprawiają satysfakcję, to może wskazywać na depresję” – tłumaczy Joanna M. Kiyak.

Pamiętaj: w razie wątpliwości zawsze warto zgłosić się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu ewentualnie postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Mama Psychiatra Dziecięcy

Za profilem @mamapsychiatradzieciecy stoi specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Joanna M. Kiyak. Na swoim profilu w przystępny sposób opisuje ona wiedzę na temat zdrowia psychicznego tych właśnie grup. Jej profil obserwuje ponad 7 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Nieszczęśliwe i zalęknione dzieci. Naukowcy: powodem jest brak swobodnej zabawy i ciągły nadzór dorosłych

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka