Przejdź do treści

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"
Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Niestety ten czas nie będzie dla każdego wesoły i „magiczny”. Wśród nas jest wiele osób, które zmagają się z depresją, z którą ciężko im sobie poradzić. Masz też takie osoby w swoim gronie i nie wiesz, jak im pomóc? Przeczytaj, co radzi Milena Wojnarowska, psycholożka i coach.

Jak wspierać bliskich z depresją?

„Jedno z najczęstszych pytań, które od was dostaję, to właśnie w jaki sposób wspierać bliskich cierpiących na depresję” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Wojnarowska i w najnowszym wpisie postanowiła na nie odpowiedzieć.

Jak podkreśla, często najgorszą rzeczą dla osoby zmagająca się z tą chorobą jest izolacja. Dlatego najlepsze, co możemy dla niej zrobić, to po prostu być obok i podarować jej swoją obecność. Ekspertka zaznacza, że wcale nie musi być to wspólne wykonywanie aktywności.

Jednak warto też zachęcać do niej naszych bliskich chorych na depresję, ponieważ, jak podkreśla Wojnarowska, kompletne wycofanie się z aktywności jest głównym czynnikiem, który podtrzymuje depresję. Przypomina jednocześnie: nic na siłę! Jeśli twoja przyjaciółka, partner czy mama nie mają ochoty na jakieś konkretne działanie, do którego ich zachęcasz, odpuść. Co jeszcze jest ważne, jeśli chcemy wspierać osobę z depresją?

„Nie traktuj jej jak jajka” – radzi Milena Wojnarowska. „Rozmawiaj z nią dalej na takie tematy, które poruszaliście wcześniej. To oznacza również mówienie o twoich trudnościach i problemach. Chodzi o to, żeby dać tej osobie poczucie normalności” – wyjaśnia psycholożka.

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

„Jak się czujesz?” – czy to dobre pytanie?

Zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem będzie pytanie bliskiej osoby w depresji, jak się czuje? Według Mileny Wojnarowskiej jak najbardziej!

„To nie jest tak, że mówienie o emocjach sprawi, że ta osoba poczuje się gorzej. Wręcz przeciwnie” – podkreśla psycholożka.

Ostatnią szalenie ważną rzeczą, o którą trzeba zadbać, jest to, żeby zrozumieć depresję – jak może wpływać na osobę chorą i co może się z nią dziać.

„Wiem, że to, co tutaj mówię, dla wielu z was nie będzie wystarczające. Ale niestety, w praktyce nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić samodzielnie. Do tego naprawdę jest potrzebna pomoc specjalisty – lekarza psychiatry albo psychoterapeuty” – podkreśla Wojnarowska. „Może wiele z was pomyśli, że to, o czym tu piszę, to żadna pomoc. Gdy jednak osoba już wyjdzie z depresji i patrzy wstecz na to, czego doświadczyła, zazwyczaj jest ogromnie wdzięczna, że otoczenie miało dla niej cierpliwość i jej nie opuszczono. Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję” – dodaje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc w odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 103 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: