Przejdź do treści

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages
Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Pomyślałam, że stworzę rolkę, która może dać pewną wskazówkę, że czas sięgnąć po pomoc specjalisty. Piszę wskazówkę – nie diagnozujcie swoich bliskich” – podkreśliła na swoim profilu na Instagramie Milena Wojnarowska. Psycholożka wyjaśniła, na co zwrócić uwagę, jeśli widzimy zmianę w zachowaniu u bliskiej nam osoby. 

Po czym poznać, że ktoś zmaga się z depresją?

„Dostaję od was wiele pytań z prośbą o 'diagnozę’ bliskiej wam osoby albo diagnozę was samych”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Milena Wojnarowska. Jak wskazuje wpis psycholożki, depresja dotyka coraz więcej ludzi. Szacuje się, że nawet dwa miliony Polaków mogą chorować na depresję. Według danych, 350 milionów ludzi na całym globie zmaga się z tą chorobą, a zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia będzie coraz gorzej. Podnosi się jednak świadomość na temat zdrowia psychicznego i wiele osób zastanawia się, jak może pomóc bliskim osobom w kryzysie. Psycholożka zaznaczyła, że nie może stawiać diagnozy poprzez media społecznościowe. Stworzyła jednak pomocne wideo, w którym wyjaśniła, na co zwrócić uwagę, jeśli zastanawiamy się, czy ktoś z naszych bliskich zmaga się z depresją.

„Pomyślałam, że stworzę rolkę, która może dać pewną wskazówkę, że czas sięgnąć po pomoc specjalisty. Piszę wskazówkę – nie diagnozujcie swoich bliskich” – podkreśliła.

Wojnarowska wymieniła, że osoba chora na depresję może mówić takie rzeczy, jak:

  • „Nie radzę sobie”,
  • „Nie mam pojęcia, jak sobie pomóc”,
  • „Nie mam siły”,
  • „Po co w ogóle się starać?”,
  • „Nic nie ma sensu”,
  • „Nigdy nie będzie lepiej”,
  • „Nie zniosę tego”.

Wymienione zdania powinny włączyć naszą lampkę ostrzegawczą – w szczególności, jeśli wypowiadane są często.

Kobieta stoi przed autobusem

Mniej widoczne objawy depresji

Ekspertka dodała, że ważnym sygnałem świadczącym o depresji jest również to, że bliska nam osoba zaczęła interesować się tematyką śmierci, np. w kontekście życia wiecznego. Istnieje również kilka sygnałów, które są mniej widoczne, jednak także mogą wskazywać na chorobę.

„Z takich mniej widocznych objawów jest to, że osoby odwołują częściej wspólne plany, zaniedbują swoje obowiązki, czy wydają się być leniwe, mają np. problem z podejmowaniem decyzji, możesz zauważyć, że ich pamięć nie działa tak dobrze, jak działa wcześniej” – wyjaśniła.

Psycholożka zaapelowała, by reagować, jeśli ktoś z naszych bliskich od jakiegoś czasu zachowuje się inaczej. Jak podkreśliła, warto porozmawiać i zapytać, co się dzieje.

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 103 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.


Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: