Przejdź do treści

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nie cieszą cię spotkania z przyjaciółmi, które kiedyś uwielbiałaś? Nie czerpiesz już radości z oglądania ulubionego serialu czy z odprężającej kąpieli? To może być anhedonia. Psycholożka i autorka profilu @przystanekminduflness Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym dokładnie jest ten stan i dlaczego nie powinnaś go lekceważyć.

Czym jest anhedonia?

Jak wyjaśnia psycholożka, anhedonia to stan, w którym przestajemy odczuwać przyjemność z wykonywanych przez siebie czynności. Mamy wtedy trudność w podejmowaniu nawet tych aktywności, które wcześniej sprawiały radość – zupełnie traci się nimi zainteresowanie.

„Osoby takie mają ograniczoną zdolność do czerpania satysfakcji z relacji z rodziną i przyjaciółmi, zajmowania się swoim hobby, jedzenia czy innych przyjemności zmysłowych (np. ciepłej kąpieli). Świat wydaje im się być po prostu bezbarwny” – pisze Milena Wojnarowska.

Jak dodaje, jest to objaw, który bardzo często występuje przy depresji i jest ważnym czynnikiem ryzyka próby samobójczej. Ekspertka dodaje, że anhedonia może pojawić się również w okresach intensywnego stresu i przemęczenia. Jest też częstym symptomem w przypadku zaburzeń osobowości i różnych uzależnień.

„Zdarza się również, że osoby leczone lekami antydepresyjnymi doświadczają anhedonii i należy zgłaszać to lekarzowi prowadzącemu” – wyjaśnia psycholożka.

Anhedonia zawsze łączy się ze smutkiem?

Wydawało ci się, że brak odczuwania przyjemności zawsze jest jednoznaczny z jednoczesnym odczuwaniem smutku? To mit.

„Anhedonii nie musi towarzyszyć uczucie smutku” – dodaje Milena Wojnarowska, zauważając przy okazji, że może ona pojawić się u wielu osób, które żyją w stresie. „Jeśli zaczynamy jej doświadczać, to jest dobry moment, aby zacząć szukać pomocy. Doświadczanie silnego stresu wiąże się z większym ryzykiem zapadania na depresję – zwłaszcza u osób, które już wcześniej na nią chorowały” – zauważa ekspertka.

Pod jej wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy osób, którym objawy opisywane przez psycholożkę są dobrze znane.

„Miałam ostatnio taki stan. Nie odczuwałam żadnych pozytywnych emocji, nawet do męża i dzieci. Było mi wszytko jedno, jakbym wpadła do smoły. Na szczęście zdecydowałam się iść do psychiatry i dostałam leki. Mgła jakby opadła, ale jeszcze nie jestem 'radosna’, raczej melancholijna, no i wachlarz emocji się powiększył. Widzę jakieś światełko” – czytamy w jednym z nich.

„Niestety, mimo leczenia anhedonia nadal ze mną. Doceniam każdą chwilkę, gdy jej nie ma. Dla mnie to jak prezent, taki niespodziewany. Ale nikomu nie polecam tego stanu i trzymam mocno kciuki za tych, którzy go doświadczają, aby jak najszybciej z niego wyszli” – pisze inna obserwatorka Mileny Wojnarowskiej.

Pamiętaj: jeśli nie masz ochoty na to, co wcześniej sprawiało ci przyjemność, i nie czerpiesz radości z hobby czy spotkań z przyjaciółmi – nie bagatelizuj tego! Skonsultuj swoje objawy ze specjalistą, który wskaże ci dalszą ścieżkę działania.

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 106 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Rezyliencja – co to jest i jak samodzielnie rozwijać tę kompetencję społeczną?

"Bez względu na wszystko, zawsze znajdzie się światełko na końcu tunelu”. Bella Hadid o międzypokoleniowej traumie / gettyimages

„Bez względu na wszystko, zawsze znajdzie się światełko na końcu tunelu”. Bella Hadid o międzypokoleniowej traumie

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska

Lęk separacyjny – u dzieci, niemowląt i dorosłych. Co to jest?

Kobieta

„Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie?

„Będziemy odchodzić od technologii, a skupiać się na powrocie do naturalnego kontaktu człowieka z człowiekiem. Takie skin to skin w psychologii” – mówi psycholożka Monika Winek

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

Selena Gomez szczerze o swojej walce o zdrowie psychiczne. „Jestem wdzięczna, że żyję” / gettyimages

Selena Gomez szczerze o swojej walce o zdrowie psychiczne. „Jestem wdzięczna, że żyję”

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju

rozmyślająca kobieta

Jak przygotować się do zmiany? Poznaj 5 najważniejszych kroków

„Myśli mają potężną moc, ale nie magiczną. Afirmacje i medytacja nas nie wyleczą”. O prawie przyciągania i pseudopsychologii mówi Zuzanna Butryn

Depresja sezonowa

Ciemno, zimno i smutno, czyli depresja sezonowa. „To nie jest zwykła jesienna chandra” – podkreśla Milena Wojnarowska. Jak odróżnić oba te stany?

"Dlaczego te kobiety są grube?" - pyta trenerka personalna Marta Stoberska

„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Bożydar Iwanow: „To choroba, z którą się cały czas zmagam. Cały czas jestem w leczeniu, jestem w terapii”

Dlaczego depresja powraca i jak temu zapobiegać? Wyjaśnia psycholożka Milena Wojnarowska

Dlaczego depresja powraca i jak temu zapobiegać? Wyjaśnia psycholożka Milena Wojnarowska

Kobieta z aparatem

Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

„Prób samobójczych jest znacznie więcej wśród kobiet niż mężczyzn” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy”

„Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji”. Najwyższy czas obalić często powtarzane mity

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem?