Jak poprawić płodność i przygotować się do ciąży? Naturopatka ma kilka rad
Planujesz ciążę? Starasz się o dziecko? „Zrezygnuj z przetworzonych, wysoko oczyszczonych i konserwowanych produktów” – pisze Joanna Brejecka-Pamungkas, naturopatka. Najnowszy wpis specjalistki dotyczy sposobów na poprawę płodności. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Jak poprawić płodność i przygotować się do ciąży?
Joanna Brejecka-Pamungkas w swoim najnowszym poście wyjaśnia, w jaki sposób kobiety planujące ciążę mogą naturalnie poprawić płodność i przygotować organizm na przyjście dziecka.
Co warto wiedzieć?
„Zrezygnuj z przetworzonych, wysoko oczyszczonych i konserwowanych produktów. Większości kobiet i mężczyzn nie służą: słodycze, produkty mleczne oraz pszenica, ale produktów, które uczulają lub powodują nietolerancje pokarmowe, jest więcej. Oczywiście cukru nie zalecam nikomu, ma prozapalne właściwości i będzie nasilał wiele objawów oraz dolegliwości, w szczególności insulinooporność, endometriozę, zespół policystycznych jajników i Hashimoto” – wyjaśnia naturopatka.
Joanna Brejecka-Pamungkas dodaje, że dieta kobiety planującej ciążę powinna być nasycona składnikami odżywczymi i wzmacniającymi oraz dopasowana do potrzeb organizmu.
„Przykładowo – kobiety, którym ciągle jest zimno, powinny jeść więcej zup, produktów gotowanych, pieczonych, parowanych, z dodatkiem ogrzewających przypraw. Im lepiej dobrane do potrzeb organizmu będą elementy diety, tym lepsze efekty da dietoterapia” – tłumaczy.
Płodność a stres
Jak dodaje naturopatka, niezwykle istotny jest też stan psychiczny przyszłych rodziców.
„Stres w pracy czy problemy rodzinne mogą zablokować owulację i uniemożliwić zajście w ciążę. Wówczas pomocne będą: rozmowa z psychologiem czy coachem, terapie takie jak Lowena, TRE (Tension & Trauma Releasing Exercises), ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja lub szeroko pojęta praca duchowa” – pisze.
Przyszła mamo, przyszły tato, pamiętajcie też o:
- codziennej aktywności fizycznej,
- kładzeniu się spać nawet o godz. 21, maksymalnie do godz. 23 – poprawi to jakość snu, regenerację oraz umożliwi prawidłową pracę narządów,
- przebywaniu co najmniej godzinę na świeżym powietrzu, kąpielach słonecznych,
- terapiach wspierających oraz regulujących organizm.
Specjalistka dodaje jednak, że oczywiście nie ma jednego cudownego remedium, które zadziała na każdą parę przyszłych rodziców. U różnych ludzi zmiany będą też zachodzić w innym czasie, ale zawsze kluczem jest równowaga organizmu.
RozwińJoanna Brejecka-Pamungkas
Joanna Brejecka-Pamungkas to dyplomowana naturoterapeutka ze Stanów Zjednoczonych, dietetyczka holistyczna, terapeutka medycyny chińskiej i terapeutka Tuiny pediatrycznej. Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych. Niedawno wydała książkę „Naturalnie zdrowe dziecko”.
Polecamy
Późne macierzyństwo to stosunkowo nowe zjawisko w Polsce
Wraca bezpłatna procedura in vitro. Kiedy rusza rządowy program i kto może z niego skorzystać?
Czy dieta na płodność działa? Produkty zwiększające płodność
Woda kokosowa — jakie ma właściwości i jak często warto po nią sięgać?
się ten artykuł?