Przejdź do treści

Endometrioza a niepłodność. Dr Michał Strus: „To jeden z największych problemów współczesnej ginekologii”

Endometrioza a niepłodność. Dr Michał Strus: „To jeden z największych problemów współczesnej ginekologii” / freepic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ekstrakcja ósemek / istock
Przed tobą ekstrakcja ósemek? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu
Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/
„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?
śpiący noworodek
Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”
Dr Stefan W. Czarniecki
Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią
Dziewczyny z WIMIN wspierają zdrowie kobiet podczas #zostańwdomu

Endometrioza to choroba trudna do zdiagnozowania, o której wciąż niewiele wiemy. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, jeśli kobieta zmagająca się z nią, chce zajść w ciążę. „Jeżeli coś wykracza poza nasze kompetencję albo po prostu nie mamy pomysłu, straciliśmy motywację – skierujmy pacjentkę do innego lekarza” – podkreśla dr Michał Strus. 

Niepłodność a endometrioza

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak, by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Jego konto na Instagramie śledzi już niemal 1,8 tys. osób. Tym razem lekarz postanowił poruszyć temat endometriozy w kontekście niepłodności.

„Pod jednym z moich poprzednich postów @pielesj skomentowała, że endometrioza jest odpowiedzialna za wiele większy procent niepłodności niż 10 proc., w zupełności się z tym zgadzam. Sama endometrioza wymaga ogromnego doświadczenia lekarzy oraz podejścia wielospecjalistycznego. Jeżeli dodamy do tego chęć posiadania potomstwa przez pacjentkę z endometriozą, dostajemy jeden z największych problemów współczesnej ginekologii” – podkreśla dr Michał Strus.

Niepłodność a endometrioza – dr Michał Strus o związku między nimi

Jak pisze Strus, w jego opinii jednym z najważniejszych czynników leczenia niepłodności u pacjentek z endometriozą jest komfort psychiczny pacjentki. Uczula na to, aby pamiętać, że na ścieżce do szczęśliwego posiadania potomstwa kobiety spotykają wielu lekarzy i mają wielokrotnie powtarzane badania. Dodatkowo, dolegliwości związane z endometriozą bywają bardzo uciążliwe. Podkreśla, że biorąc to wszystko pod uwagę, nie może dziwić brak zaufania wobec lekarzy, a nawet towarzyszący pacjentkom lęk.

„Naszą rolą jako lekarzy powinno być nakreślenie odpowiedniego planu postępowania oraz pokazanie możliwości jego realizacji. Nie róbmy czegoś za wszelką cenę, nie diagnozujmy i nie leczmy niepłodności 3,5,7 lat… Jeżeli coś wykracza poza nasze kompetencję albo po prostu nie mamy pomysłu, straciliśmy motywację – skierujmy pacjentkę do innego lekarza, szpitala, centrum leczenia niepłodności lub placówki zajmującej się wielospecjalistycznym podejściem do leczenia endometriozy. Kiedyś ktoś nam za to podziękuje” – pisze dr Strus.

Endometrioza – czym jest?

Endometrioza, określana mianem „wędrującej śluzówki”, jest chorobą narządów płciowych o niewyjaśnionej przyczynie. Podczas jej rozwoju dochodzi do przerostu endometrium (błona wyściełająca macicę) poza jamę macicy, czego powodem są zmiany hormonalne i immunologiczne. Teza ta nie została potwierdzona, dlatego przyczyny powstawania endometriozy to jedynie spekulacje.

W fazach rozwoju choroby w organizmie kobiety tworzą się zrosty wywołane naciekiem śluzówki na narządy, które powiększają się z każdym kolejnym cyklem. Ich obecność może manifestować się szeregiem dokuczliwych objawów, choć bywa także tak, że choroba rozwija się kompletnie bezobjawowo. Leczenie endometriozy jest przez to mocno opóźnione.

Endometrioza – objawy, diagnostyka i leczenie

Objawy mogące świadczyć o tym, że mamy do czynienia z endometriozą, to przede wszystkim bóle w obrębie miednicy, najczęściej występujące podczas menstruacji lub owulacji, ale również dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, ból w jelitach – pojawiające się podczas miesiączki. Inne objawy to uczucie rozbicia, osłabienie, nieregularne krwawienia. Objawem choroby jest także niepłodność.

Diagnozowanie endometriozy jest trudne, gdyż podobne objawy daje wiele innych schorzeń. Najczęściej choroba rozpoznawana jest za pomocą laparoskopii lub w czasie laparotomii (operacyjne otwarcie jamy brzusznej) z biopsją. Stosowane są także nieinwazyjne metody diagnostyczne – USG i rezonans magnetyczny. Są to metody mniej precyzyjne i niestwierdzenie ognisk endometriozy w tych badaniach nie wyklucza choroby.

Leczenie ma charakter objawowy i polega na podawaniu leków powodujących obniżenie poziomu estrogenów, co skutkuje zahamowaniem podziałów komórkowych endometrium. Jeśli to nie przynosi spodziewanych efektów, stosuje się leczenie operacyjne polegające na wycięciu zmian ogniskowych. Jednak nie usuwa to przyczyn choroby, która tworzy nowe ogniska. W ciężkich przypadkach stosuje się usunięcie jajników, zwykle już zniszczonych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

W końcu mam chwilę czasu by wrócić do tematu niepłodności i od razu zaczniemy z wysokiego C… dzisiaj pierwszy post o endometriozie w kontekście niepłodności. Pod jednym z moich poprzednich postów @pielesj skomentowała, że endometrioza jest odpowiedzialna za wiele większy procent niepłodności niż 10%, w zupełności się z tym zgadzam. Sama endometrioza wymaga ogromnego doświadczenia lekarzy oraz podejścia wielospecjalistycznego, jeżeli dodamy do tego chęć posiadania potomstwa przez Pacjentkę z endometriozą dostajemy jeden z największych problemów współczesnej ginekologii. W mojej opinii jednym z najważniejszych czynników leczenia niepłodności u Pacjentek z endometriozą jest komfort psychiczny Pacjentki. Musimy pamiętać, że na swej ścieżce do szczęśliwego posiadania potomstwa spotykają one wielu lekarzy, mają wielokrotnie powtarzane badania do tego same dolegliwości związane z endometriozą bywają bardzo uciążliwe. Nie może więc dziwić brak zaufania wobec lekarzy a nawet towarzyszący Pacjentkom lęk. Naszą rolą jako lekarzy powinno być nakreślenie odpowiedniego planu postępowania oraz pokazanie możliwości jego realizacji. Nie róbmy czegoś za wszelką cenę, nie diagnozujmy i nie leczmy niepłodności 3,5,7 lat… Jeżeli coś wykracza poza nasze kompetencję albo po prostu nie mamy pomysłu, straciliśmy motywację skierujmy Pacjentkę do innego lekarza, szpital, centrum leczenia niepłodności lub placówki zajmującej się wielospecjalistycznym podejściem do leczenia endometriozy. Kiedyś ktoś nam za to podziękuje. W następnym poście o wytycznych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka dotyczących endometriozy 🙂 #endometrioza#niepłodność#laparoskopia#torbiele#invitro#ivf#endometriosis#infertility#leczenie

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Leczenie endometriozy / gettyimages

W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna

Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia

Halsey: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu

Sandra Hajduk o endometriozie

Młoda dziennikarka o życiu z endometriozą: po latach słuchania, że „taka uroda”, że „życie w stresie” postanowiłam wyciąć to dziadostwo

Kobieta na macie wykonuje ćwiczenie

To ćwiczenie złagodzi ból przy endometriozie i podczas stosunku. Pokazuje fizjoterapeutka

Bezpłodność - przyczyny. Jakie są sposoby leczenia niepłodności?

Bezpłodność – przyczyny. Jakie są sposoby leczenia niepłodności?

Zespół Klinefeltera: choroba kobiecych mężczyzn

Zespół Klinefeltera. Jak wyglądają objawy? Jaka jest przyczyna zaburzeń?

Obfite miesiączki - norma czy oznaka choroby?

Obfite miesiączki – norma czy oznaka choroby?

Dieta w endometriozie. Na co zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Wyjaśnia dietetyczka

Dieta w endometriozie. Na co zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Wyjaśnia dietetyczka

Hanna Lis chorowała na endometriozę. Opowiada, jak wyglądały je porody

Hanna Lis będąc w ciąży, usłyszała od lekarza: „nie donosi jej pani, lepiej przerwać”. Postawiła na swoim, dziś ma dwie dorosłe córki

Naprotechnologia - szansa w leczeniu niepłodności

Naprotechnologia – szansa w leczeniu niepłodności

dr n. med. Tomasz Songin

Dr n. med. Tomasz Songin o endometriozie: czas, w jakim pacjentka ostatecznie dowiaduje się o swojej chorobie, to średnio 7 lat

Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności

Inseminacja domaciczna w walce z niepłodnością

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

endometrioza

Twoja przyjaciółka ma endometriozę. Pewnie bardzo cierpi. Zobacz, jak możesz jej pomóc

Endometrioza – oto 5 objawów choroby, które powinnaś znać

kobieta w łazience

6 zagrożeń związanych z niedoborem selenu

Endometrioza jest jak kosmos. Zobacz wyjątkową akcję w mediach społecznościowych pokazującą, jak wygląda ta choroba

Kobieta jest badana przez ginekologa

Czym jest adenomioza? Poznaj przyczyny jej powstawania, objawy i sposoby leczenia

kobieta mająca problemy z pęcherzem

Czym jest nykturia? W jakich chorobach występuje? Czy da się ją wyleczyć?

Mary Komasa

Mary Komasa o endometriozie: przez bardzo długi czas mówiono mi „To tylko ból związany z okresem”

smutna kobieta problem w związku

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Endometrioza – ta choroba możesz dotyczyć każdej z nas. Co powinnaś o niej wiedzieć?

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości