Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
Za ok. 30% niepowodzeń w staraniach o potomstwo może odpowiadać czynnik genetyczny. Wykonanie diagnostyki w tym zakresie daje duże szanse na znalezienie przyczyny niepłodności oraz umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Dowiedz się, kiedy należy wykonać badania genetyczne na niepłodność i jakie wskaźniki zbadać.
Kiedy wskazana jest diagnostyka genetyczna niepłodności?
Badania genetyczne na niepłodność mają na celu rozpoznanie, czy za niepowodzeniami w staraniach o dziecko stoją zmiany materiału genetycznego, które mogą zostać przekazane potomstwu i prowadzić do ciężkich chorób oraz wad wrodzonych. Diagnostyka ma również szczególne znaczenie w kwalifikacji do procedur pozanaturalnego zapłodnienia.
Choroby genetyczne to szeroki zakres schorzeń, które niekiedy rozwijają się w organizmie, nie dając żadnych objawów. Patologie mogą występować zarówno u kobiety, mężczyzny, jak i obojga partnerów jednocześnie. Wskazania do wykonania badań genetycznych u kobiet obejmują:
- wrodzony hipogonadyzm hipogonadotropowy,
- pierwotny lub wtórny zanik miesiączki,
- przedwczesne wygasanie czynności jajników,
- nawracające poronienia,
- zaburzenia rozwoju narządów płciowych,
- nieprawidłowy rozwój trzeciorzędowych cech płciowych.
Mężczyźni powinni poddać się diagnostyce w przypadku:
- oligozoospermii (obniżenie liczby plemników w nasieniu),
- azoospermii (całkowity brak plemników w nasieniu),
- nosicielstwa chorób genetycznych.
Jakie badania genetyczne przy podejrzeniu niepłodności należy wykonać?
Wykonanie badań genetycznych zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z genetykiem. Specjalista zapozna się z badaniami obojga partnerów oraz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny. Na tej podstawie zaleci odpowiednią dalszą diagnostykę genetyczną.
Badanie kariotypu obojga partnerów
Pierwszym krokiem w diagnostyce genetycznej powinno być badanie kariotypu – określa dokładną liczbę, wielkość i kształt chromosomów, co pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie mutacji, tzw. aberracji chromosomowych (dodatkowego chromosomu bądź jego utraty) albo aberracji strukturalnych (zmian rozmieszczenia materiału w obrębie chromosomów), takich jak inwersje, delecje czy translokacje. Wskazania do wykonania badania obejmują przede wszystkim:
- nawykowe poronienia bądź obumarcia płodu,
- stwierdzoną azoospermię (brak plemników w nasieniu),
- posiadanie potomstwa z wadami chromosomalnymi.
Wszelkie nieprawidłowości w liczbie bądź budowie chromosomów mogą być przyczyną niepłodności, nawykowych poronień lub choroby genetycznej u dziecka. Wskaźnik wykrywa także ryzyko przeniesienia wad genetycznych na potomstwo. Materiał stanowi próbka krwi pobierana w żyły odłokciowej. Na wynik oczekuje się ok. 4-10 tygodni. Wskaźnik wykonuje się raz w życiu, ponieważ nie ulega on zmianie.
Badanie mutacji w genie CFTR u obojga partnerów
Mutacje w genie CFTR przyczyniają się do rozwoju mukowiscydozy, a także niepłodności męskiej związanej z zaburzoną liczbą plemników lub niewykształceniem się nasieniowodów. U kobiet mutacja może objawiać się produkcją zbyt gęstego śluzu lub zaburzeniami w miesiączkowaniu. Wskazaniami do przeprowadzenia badania CFTR jest występowanie w rodzinie mukowiscydozy, wrodzony brak nasieniowodów u mężczyzny oraz nieprawidłowe wyniki nasienia.
Test CGT
Wskaźnik CGT pozwala na wykrycie nosicielstwa recesywnych mutacji genowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju ciężkich chorób genetycznych u potomstwa. Wykonanie badania rekomendowane jest parom starającym się o naturalną ciążę, jak i podczas leczenia technikami wspomaganego rozrodu (in vitro).
Badanie KIR i HLA-C
Identyfikacja genów KIR oraz alleli HLA-C może stanowić wskazówkę w ocenie przyczyny niepowodzeń w zapłodnieniu, w szczególności u par z podejrzeniem niepłodności immunologicznej. Badanie zaleca się także w przypadku problemów z implantacją zarodka podczas procedury in vitro. Ponieważ na końcowe ryzyko wpływa obecność dwóch czynników, allelu KIR AA, jak i allelu HLA-C2, stąd rekomenduje się, aby kobieta wykonała badanie HLA-C oraz badanie KIR, a mężczyzna badanie HLA-C.
Badanie regionu AZF
Mikrodelecje (ubytki fragmentów w chromosomie) powodują dysfunkcje białek odpowiedzialnych za produkcję gamet męskich. Wykonanie diagnostyki pod kątem nieprawidłowości w rejonie AZF rekomendowane jest wówczas, kiedy badanie nasienia wykaże obecność oligozoospermii, kryptozoospermię lub azoospermię.
Wyniki badań powinny być zawsze skonsultowane z genetykiem. Warto podkreślić, że wykrycie nieprawidłowości w badaniach genetycznych nie jest równoznaczne z brakiem szansy na ciążę. Specjaliści są w stanie zaproponować leczenie niepłodności, które daje duże nadzieje na upragnione potomstwo.
Bibliografia:
- Bal J., Genetyka medyczna i molekularna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019, s. 173-175.
- Dziuba U., Genetyczne przyczyny niepłodności, Medycyna rodzinna 2017, 3, 198-205.
- Wdowiak A., Bazylewicz A., Dolzhenko M. N. i in., Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności, EJMT 2015 – Najnowsze technologie medyczne, 1(6): 7-17.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Selena Gomez nie może mieć dzieci, ale i tak planuje zostać mamą. „Uważam to za błogosławieństwo”
Dr Anna Kordala szuka leku na chorobę, na którą choruje 30 osób. „Mam świadomość, że każda zwłoka kosztuje kogoś jego życie”
Ojciec stworzył lek dla syna chorującego na rzadką chorobę. „Powiedzieli, że nigdy nie będzie chodził ani mówił”
Badania SIBO. Wykrycie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
się ten artykuł?