Przejdź do treści

Jak wkładać tampon? Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze 

Jak wkładać tampon Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze; na zdjęciu tampon- Hello Zdrowie
Jak wkładać tampon Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze  Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W obliczu rosnącej świadomości i otwartości na dyskusje o kobiecej higienie intymnej tampony stają się coraz bardziej popularnym tematem. I choć są one nieodłącznym elementem pielęgnacji menstruacyjnej wielu z nas, wciąż istnieje mnóstwo pytań związanych z ich stosowaniem. Jak prawidłowo zaaplikować tampon? Czy jest to bezpieczne? Jak często należy go zmieniać? To tylko niektóre z wątpliwości, jakie rozwieję w artykule. Udowodnię też, że używanie tamponów może być proste i wygodne.

Jak stosować tampony? 

Tampony działają na zasadzie absorpcji wydzieliny menstruacyjnej, zanim ta opuści pochwę. Właściwy dobór rozmiaru tamponu jest fundamentem ich skuteczności – zbyt mały może nie zapewniać wystarczającej ochrony, podczas gdy zbyt duży będzie niewygodny w aplikacji, a podczas noszenia odczujesz dyskomfort. Kluczowa jest również regularna wymiana, najlepiej co 4-6 godzin, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych, takich jak zespół wstrząsu toksycznego.

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Jak wkładać tampon? Instrukcja krok po kroku  

Jeśli robisz to po raz pierwszy, aplikacja tamponu może wydawać się trudna. Zapewniam jednak, że zadanie jest naprawdę proste i z czasem wszystko będzie przychodzić zupełnie naturalnie. Oto instrukcja krok po kroku, którą możesz się posiłkować, kiedy tylko będziesz mieć taką potrzebę: 

  1. Zanim zaczniesz, dokładnie umyj i osusz dłonie. Zmniejszy to ryzyko wprowadzenia bakterii do pochwy, a tym samym – infekcji. 
  2. Znalezienie wygodnej pozycji ułatwia aplikację. Możesz usiąść na toalecie, kucnąć, oprzeć jedną nogę o muszlę czy wannę, a nawet spróbować założyć tampon na leżąco. Eksperymentuj, aby znaleźć metodę najbardziej komfortową dla siebie.  
  3. Umieść tampon w pochwie.  
    1. Tampony bez aplikatora: Odpakuj tampon z folii i trzymaj za sznureczek. Użyj wolnej ręki, aby ostrożnie rozsunąć wargi sromowe. Umieść zaokrąglony koniec tamponu przy wejściu do pochwy. Możesz delikatnie zwilżyć jego czubek lubrykantem dla lepszego poślizgu. Używając palca wskazującego lub środkowego, spokojnie pchnij tampon w głąb pochwy, kierując go w stronę kręgosłupa. Jeśli poczujesz opór, zmień kąt. 
    2. Tampony z aplikatorem: Po odpakowaniu tamponu, umieść końcówkę aplikatora przy wejściu do pochwy. Delikatnie pchnij dolną część aplikatora, co spowoduje umieszczenie tamponu wewnątrz pochwy. Po aplikacji wyjmij plastikową część. 
  4. Tampon powinien być umieszczony na tyle głęboko, abyś nie odczuwała go wewnątrz ciała. Jeśli czujesz dyskomfort lub ból, prawdopodobnie został założony zbyt płytko. W takim przypadku wsuń palec do pochwy i postaraj się delikatnie skorygować jego położenie.  
  5. Po umieszczeniu tamponu sznurek powinien zwisać na zewnątrz. Umożliwi to łatwe i higieniczne usunięcie zużytego produktu.  

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Pierwsze próby mogą być trudniejsze, ale z czasem aplikacja tamponu stanie się banalnie prosta.

Aplikacja i usuwanie tamponu bez sznurka  

Tampon bez sznurka chociaż nazwa sugeruje podobieństwo to nieco inna metoda pielęgnacji menstruacyjnej. Ma postać gąbki. Zaaplikujesz ją, ściskając między palcami, a następnie wsuwając głęboko do pochwy, najlepiej aż do samej szyjki macicy. Jak zawsze ważna jest higiena, dlatego wcześniej należy dokładnie umyć ręce. Taki tampon możesz pozostawić w pochwie maksymalnie na 8 godzin. 

Usuwanie tego typu produktu wymaga pewnego doświadczenia. Gąbka ma specjalną dziurkę, dzięki której można wyjąć ją, używając jednego palca. Czasem bywa to jednak trudne. W takim przypadku należy przykucnąć lub usiąść na toalecie, a następnie kilka razy napiąć mięśnie – dzięki parciu tampon powinien przesunąć się ku dołowi. Następnie należy chwycić go palcami i wyjąć. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.healthline.com/health/how-to-insert-a-tampon [dostęp 05.02.2024].
  2. Ross A, Shoff H. W., Toxic Shock Syndrome, Treasure Island 2023, StatPearls Publishing.
  3. Vostral S., Toxic shock syndrome, tampons and laboratory standard–setting, CMAJ 2017, 23, 189 (20).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: