Przejdź do treści

Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?

Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?
Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?Istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słyszałaś gdzieś, że nabiał powoduje trądzik? A może sama zauważasz, że po wypiciu mleka stan twojej cery znacznie się pogarsza? Zastanawiasz się czy to kolejny dietetyczny mit do obalenia? Już nie musisz. Modne Farmaceutki w swoim najnowszym poście na Instagramie wszystko wyjaśniają. A my podpowiadamy, co jeść w trądziku różowatym.

Trądzik – problem wielu z nas

Trądzik to przewlekła choroba zespołów łojowo-włosowych, na którą choruje ponad 9% populacji świata. Schorzenie to znacząco pogarsza jakość życia, jest źródłem stresu, niskiego poczucia własnej wartości oraz zwiększonego ryzyka zachorowania na depresję.

Trądzik – kto się z tym nie zmagał? Zmora wieku dojrzewania, a nawet wieku dorosłego. Kto tego nie przechodził jest wielkim szczęściarzem…” – piszą Modne Farmaceutki, czyli trzy studentki farmacji na stażu. W ten sposób dziewczyny po raz kolejny podjęły ważny temat. Z trądzikiem zmagają się przecież nie tylko nastolatki!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Modne Farmaceutki (@modne_farmaceutki)

Nabiał a trądzik

-Wizyty u dermatologów, różne kosmetyki. Czasem bywało lepiej, a czasem gorzej. Dzisiaj nie będę skupiać się na tym jak radzić sobie z trądzikiem, ale sprawdzę czy spożywanie produktów mlecznych faktycznie może pomóc nam w walce z pryszczami.

Produkty mleczne otaczają nas od dziecka. Są pyszne i zdrowe. Kto nie lubi się napić gorącego kakao zimą czy też zjeść płatków z mlekiem? Ja uwielbiam, ale od 3 lat staram się nie jeść produktów mlecznych, choć robię wyjątki, bo zimy bez kakao sobie nie wyobrażam. Dlaczego nie jem?

Kiedyś moja ginekolog poradziła mi, abym nie jadła wyrobów mleczarskich, bo nie wypływają korzystnie na naszą cerę. Stwierdziłam, że nie mam nic do stracenia i spróbuję. Jakie było moje zdziwienie, gdy z dnia na dzień moja skóra wyglądała coraz lepiej, znikały zaskórniki. I od tamtej pory unikam produktów mlecznych. Ale ok, skończmy z moimi obserwacjami i przejdźmy do konkretów.

Na podstawie metaanalizy i przeglądu systematycznego przeprowadzonego w 2017 roku oszacowano, że spożywanie każdego rodzaju nabiału, tj. mleka, jogurtu i sera jest związane ze zwiększonym ryzykiem trądziku u osób w wieku od 7 do 30 lat.

Tak jak możecie zauważyć nie są to tylko moje obserwacje. Czy ktoś z Was też nie je produktów mlecznych ze względu na cerę? Komuś pomogło? Dajcie nam koniecznie znać!” – wyjaśniają Modne Farmaceutki na Instagramie.

Wpływ nabiału na cerę

Niekorzystny wpływ nabiału na cerę może wynikać z obecnej w mleku kazeiny i białek serwatkowych przyczyniających się do zwiększenia ilości insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF 1), którego wysoki poziom jest związany z nasileniem trądziku. Ponadto mleko zawiera substancje steroidowe, które są prekursorami hormonów androgennych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Zwiększona produkcja łoju może prowadzić do powstawania stanu zapalnego skóry. Badania wykazały, iż na pogorszenie cery w większym stopniu wpływa mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe niż mleko pełnotłuste.

Pamiętajmy jednak, że etiologia trądziku jest wieloczynnikowa, jego rozwój może być uwarunkowany genetycznie lub być wynikiem działania czynników hormonalnych czy środowiskowych, a sama dieta jest tylko jednym z elementów mogących nasilać objawy. Stwierdzenie więc, że mleko lub nabiał powoduje trądzik jest błędne.

Jesteś z tych szczęściar, które nie mają problemów z zaskórnikami i wypryskami po nabiale? Nie musisz z niego rezygnować! Mleko i jego przetwory to prawdziwe bogactwo witamin (m.in. A, B2, D, E, K) oraz składników mineralnych (potasu, fosforu, magnezu, cynku, manganu czy żelaza). Warto korzystać z tych zalet. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy spożywać codziennie porcję nabiału stanowiącą odpowiednik dwóch dużych szklanek mleka. Jeżeli nie masz zdiagnozowanej nietolerancji laktozy bądź innej alergii czy nietolerancji pokarmowej, jeden kefir czy zjedzony raz na jakiś czas jogurt nie zaszkodzi twojej cerze.

kobieta je czekoladę

Dieta w trądziku różowatym i pospolitym

Niestety nie istnieje jedna skuteczna dieta na trądzik. Niemniej jednak badania wskazują, iż spożywanie niektórych produktów może mieć związek z występowaniem trądziku pospolitego. Składniki diety, o których mowa to cukry proste, tłuszcze trans i tłuszcze nasycone oraz mleko. Zdrowa dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby.

Na szczególną uwagę zasługuje także dieta w trądziku różowatym. Acne rosacea zwykle objawia się rumieniem na twarzy,teleangiektazjami (poszerzonymi naczyniami krwionośnymi), grudkami oraz krostkami. Do zaczerwieniania twarzy dochodzi zwykle w wyniku stresu i ekspozycji na słońce. Powodem może być także zażywanie niektórych leków, zaburzenia endokrynologiczne i spożywanie niektórych produktów żywnościowych.

Co jeść mając trądzik różowaty? Odpowiedź na to pytanie brzmi raczej: czego nie jeść. Dieta w trądziku różowatym nie powinna zawierać następujących produktów:

  • alkoholu (szczególnie czerwonego wina), który rozszerza naczynia krwionośne
  • ostrych przypraw i potraw np. pieprzu
  • owoców i warzyw bogatych w histaminę: pomidorów, szpinaku, bakłażanu, cytrusów
  • kawy i czarnej herbaty, które prowadzą do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi
  • gorących napojów i zup
  • cukrów prostych

Bibliografia:

[1] Jaworek A.K., Wojtas-Pelc A., „Czynniki zaostrzające przebieg trądziku różowatego – ważny, często niedoceniany, aspekt terapii choroby”, Dermatologia estetyczna, nr3 (10) 2008, s. 155

[2] J. K. L. Tan and K. Bhate, „A global perspective on the epidemiology of acne”, Br. J. Dermatot, vol. 172, pp. 3-12, Jul. 2015.

[3] C. Juhl i wsp., „Dairy Intake and Acne Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis of 78,529 Children, Adolescents, and Young Adults”, Nutrients, vol. 10, no. 8, p. 1049, Aug. 2018.

[4] S. Rahaman et at, „Association of insulin-like growth factor (IGF)-1 gene polymorphism with plasma level of IGF-1 and acne severity”,  J. Am Acad. Dermatol., vol75, np.4, pp. 768-773, 2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: