Przejdź do treści

„Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”. Polska artystka śpiewa o miesiączce

Screen z teledysku
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nie ma „tych dni” i wstydliwego chowania się w łazience. Zamiast tego jest zakrwawiona podpaska, ból menstruacyjny i czerwone plamy w wannie. Monika Kozub, polska artystka tworząca projekt Berlin Boudoir nagrała okresowy protest song. Jej utwór „Period” z odważnym teledyskiem ma przełamać wciąż panujące w Polsce tabu menstruacyjne.

„Najpierw PMS, później ból i stres”

W wielu polskich domach nadal zamiast miesiączki mówi się „te dni”, a dziewczynki w szkole nauczycielowi WF-u szepczą, że są „niedysponowane”. W Polsce panuje nie tylko tabu menstruacyjne, ale także ubóstwo w tej kwestii. Polega ono na braku dostępności środków menstruacyjnych w przestrzeni publicznej. Jak niedawno pisałyśmy, chce to zmienić Okresowa Koalicja, która zaapelowała do rządu o wprowadzenie zmian systemowych, które poprawiłyby sytuację osób menstruujących w Polsce.

Problem zauważa Monika Kozub, artystka, która postanowiła o tym zaśpiewać. Jej „Period” to prawdziwy okresowy protest song. Nieszablonowy, przełamujący stereotypy utwór jest w języku angielskim. Z Danielem S. Rodenem do piosenki przygotowała mocny klip, w którym pokazuje odważne sceny mówiące bezpośrednio o miesiączce.

„Najpierw PMS, później ból i stres. Gdzie moje pieniądze, gdzie szacunek? Za przepływ, który odrzucasz? Czas na postęp. Wstydź się za zawstydzanie mnie” – rapuje.

Dlaczego wybrała akurat taką tematykę? Jak powiedziała w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”, wszystko zaczęło się od kubeczka menstruacyjnego, w którym się „zakochała”.  Gadżet ten sprawił, że zaczęła inaczej patrzeć na krew miesięczną. Zmotywowało ją to do pokazania menstruacji w jak najbardziej rzeczywisty sposób.

Co ciekawe, te sceny przeplatają się ze scenami glamour. Jest miejsce na świecącą biżuterię, czerwone suknie i blichtr.  Słyszymy: „Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”.

„Wpadłam na pomysł, by skontrastować przedstawienia podpasek, które nie są seksowne ani glamour, z estetyką reklam biżuterii czy seksownej bielizny w klimacie retro. Na przekór hasłu, że 'okres nie jest luksusowy” – tłumaczy artystka w rozmowie z „WO”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Monika Kozub (@berlinboudoir)

miesiączka

Menstruacja to wciąż temat tabu w Polsce

Z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Kulczyk Foundation wynika, że co piątej kobiecie w Polsce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek. 42 proc. badanych kobiet przyznało, że w ich rodzinnym domu o miesiączce się nie mówi lub nie mówiło wcale. Pomimo deklarowanej akceptacji miesiączki, dla wielu kobiet wciąż pozostaje ona tematem wstydliwym, o którym niechętnie rozmawiają.

Badanie fundacji pokazuje też, że co trzecia nastolatka nie jest przygotowana na nadejście okresu. Jak podkreślają przedstawiciele Kulczyk Foundation, brak komunikacji ze strony rodziców, ukrywanie podpasek przez matki i zmowa milczenia wokół menstruacji powodują strach, a niekiedy nawet traumę wśród dorastających dziewczynek.

Kolejny problem to mity i stereotypy na temat menstruacji, które utrwalają niewłaściwe postawy względem miesiączki. Jak pokazało badanie Kulczyk Foundation, prawie 30 proc. kobiet myśli, że podczas okresu nie można zajść w ciążę, a co piąta wierzy, że w jego trakcie nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

Spóźniający się okres - przyczyny

Spóźniający się okres – przyczyny. Ile może się spóźniać?

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

7 zdrowotnych właściwości imbiru. Poznaj jego wielką moc!

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Okres się spóźnia?

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

"Śmierdzisz", "masz coś między nogami", "okres jest obrzydliwy". Koalicja Okresowa: "Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane"

„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

Sport w czasie okresu był moją zmorą. Do czasu odkrycia bokserek od WIMIN