3 min.
Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat / iStock
W zaleceniach na temat szczepienia mam karmiących przeciw COVID-19 łatwo się pogubić. Jedno zaprzecza drugiemu, pojawiają się sprzeczne informacje. Dr Michał Strus postanowił rozwiać wątpliwości na ten temat. Jeśli karmisz piersią, to koniecznie przeczytaj!
Dr Michał Strus wyjaśnia
„Wytyczne oraz wiedza na temat bezpieczeństwa szczepionek zmienia się z dnia na dzień, nawet media społecznościowe czasem nie nadążają… jednego dnia czytacie, że bezwzględnie zabronione jest szczepienie kobiet w ciąży żeby następnego przeczytać, że w wybranych sytuacjach jest to dopuszczalne” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Michał Strus.
Tłumaczy więc, jak wygląda kwestia szczepienia kobiet karmiących – dla wszystkich z nas, które mają wątpliwości.
„Badania nad szczepionką na COVID-19 nie były prowadzone w grupie kobiet w ciąży czy karmiących piersią, mamy więc ograniczone informację na temat możliwego wpływu szczepionki na te grupy. Na podstawie tej wiedzy, którą mamy na dzień 30.12.2020 r., nie zaleca się wyszczepiania całej populacji ciężarnych czy kobiet karmiących piersią szczepionką przeciwko COVID-19. Badania na tych grupach zaczną się najpewniej w styczniu 2021 r. i dopiero wtedy uzyskamy pełną wiedzę i zalecenia co do dalszego postępowania” – podkreśla lekarz.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ważna jest świadoma decyzja
Pewnie zapytasz: a co z mamami karmiącymi z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19? Tu sytuacja wygląda trochę inaczej.
„Jeżeli pacjentka z grupy ryzyka zachoruje w ciąży lub w trakcie karmienia piersią na COVID, to szansa na wystąpienie u niej ciężkich powikłań ze śmiercią włącznie jest dużo wyższe. I to właśnie tym pacjentkom znając aktualne informacje na temat szczepionki powinniśmy zaproponować i umożliwić szczepienie” – podkreśla dr Strus.
Jak tłumaczy, chodzi o to, żeby pacjentka wspólnie ze swoim lekarzem omówiła potencjalne korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniem i podjęła świadomą decyzję. Nawet jeżeli nie zdecyduje się szczepienie to żeby była świadoma, że znajduje się w grupie wysokiego ryzyka i powinna szczególnie uważać.
Michał Strus
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już ponad 23 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka

Boisz się powikłań po szczepionce przeciw COVID-19? Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023