2 min.
Amerykanie ogłaszają, że ich szczepionka na koronawirusa ma 90-procentową skuteczność. To przełom w pandemii?

Szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech jest skuteczna w 90 proc. Czeka nas przełom w pandemii?/ Pexels
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
Amerykańska firma Pfizer obwieściła światu, że jej eksperci stworzyli szczepionkę przeciwko COVID-19, która jest skuteczna w 90 proc. przypadków. „To wielki dzień dla nauki i ludzkości” – powiedział szef koncernu Albert Bourla.
Spis treści
Szczepionka na koronawirusa z 90 proc. skutecznością?
Ponad sto firm w różnych zakątkach globu pracuje obecnie nad szczepionką przeciw COVID-19. Najbliżej jej zatwierdzenia wydaje się być koncern farmaceutyczny Pfizer oraz firma BioNTech. Ogłosiły one w poniedziałek 9 listopada, że ich szczepionka na koronawirusa ma ponad 90-procentową skuteczność w zapobieganiu COVD-19 wśród testowanych osób.
„Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników badań nad szczepionką COVID-19 w fazie trzeciej dostarcza pierwszych dowodów na to, że nasza szczepionka jest w stanie zapobiec COVID-19” – powiedział dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.
Z dostępnych danych wynika, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni po pierwszym szczepieniu, które składa się z dwóch dawek. Ostateczna wartość procentowa skuteczności szczepionki może się jednak różnić, ponieważ bezpieczeństwo i dodatkowe dane są nadal gromadzone. Obecnie przeprowadzane są testy fazy trzeciej na 43 tys. ludzi.
Kiedy możemy spodziewać się pierwszej szczepionki?
Na podstawie obecnych prognoz Pfizer i BioNTech spodziewają się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionek w 2020 roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku. Oznacza to, że pierwsze szczepionki trafiłyby na rynek już w pierwszej połowie przyszłego roku.
To rekordowe ramy czasowe dla procesu, którego skuteczna i bezpieczna szczepionka zwykle trwa około dziesięciu lat. Najszybszy w historii rozwój szczepionki na świnkę trwał ponad cztery lata i uzyskał licencję w 1967 roku.
Czy Polacy chcą się szczepić?
Jak wynika z badań Ipsos na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego, zaledwie 56 proc. Polaków jest zainteresowanych ewentualnymi szczepieniami na koronawirusa.
Skąd bierze się niechęć wobec szczepionek na COVID-19? Powody są rozmaite, dominują jednak:
- lęk przed efektami ubocznymi – boi się ich 56 proc. badanych,
- przekonanie, że szczepionka w niczym nie pomoże – uważa tak 29 proc. osób,
- przeświadczenie, że koronawirus SARS-CoV-2 nie stanowi zagrożenia – 19 proc. ankietowanych,
- sprzeciw wobec jakichkolwiek szczepień – takie nastawianie ma 17 proc. badanych.
Udostępnij innym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021