Przejdź do treści

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne
Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić

W Stanach Zjednoczonych istnieje HeartMath Institute, który bada, w jaki sposób serce wpływa na nasz mózg i cały organizm. Okazuje się, że nasze serce ma dużo większe pole elektromagnetyczne i reaguje dużo szybciej na różnego rodzaju bodźce niż mózg. Mózg jest bardziej odtwórczy. Ważne jest, aby oba te organy znalazły się w stanie koherencji – mówi Barbara Filipczyńska, promotorka Soul Coaching®. Choć metoda ta ma już ponad 20-letnią historię, w Polsce dopiero zdobywa zwolenników.

 

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz: Potrafi pani rozmawiać ze swoją duszą?

Barbara Filipczyńska: Teraz już tak, ale musiałam się tego nauczyć. Przez lata pracowałam jako informatyk, specjalizowałam się w bazach danych. Jako osoba o typowo ścisłym umyśle bazowałam na lewej półkuli mózgowej. Funkcjonowałam jak samochód z automatyczną skrzynią biegów. W pewnym momencie mojego życia nastąpiło przeciążenie i przebodźcowanie. Odeszłam z korporacji, miałam depresję. Poszukiwałam samej siebie i swojego miejsca na ziemi m.in. w Studium Psychologii Psychotronicznej, gdzie ukończyłam dwa kierunki. A później odkryłam Soul Coaching®. Dzięki niemu nawiązałam połączenie z moim wewnętrznym ja. Żeby to osiągnąć, musiałam dopuścić do głosu również moją prawą półkulę mózgową. Kiedy mój umysł zaczął porozumiewać się z sercem, osiągnęłam wewnętrzne spełnienie i spokój.

Czyli Soul Coaching® jest odpowiedzią na potrzebę uruchomienia prawej półkuli?

Dokładnie. Mózg człowieka zbudowany jest z dwóch półkul. Przez ostatnich 200 lat nauka bardzo się rozwinęła, co doprowadziło do aktywowania lewej półkuli. Ona odpowiada za sprawy policzalne – za język, „targety”, działanie. Natomiast prawa półkula skupia się na zarządzaniu naszymi emocjami. Odpowiada np. za kreatywność, czyli za to, czego nie jesteśmy w stanie dotknąć w sposób empiryczny. Na co dzień zapominamy o własnej duszy, ale i ona czasem chce dojść do głosu.

Nazywa pani duszę prezesem, a umysł – dyrektorem operacyjnym. Czyli jednak nie uwolniła się pani od nomenklatury korporacyjnej.

W ten sposób łatwiej przemówić do wyobraźni ludzi. Jeśli dusza i umysł stanowią zgrany tandem, dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje. Wówczas następuje harmonia, zaczynamy żyć tak, jak chcemy i czerpać z tego frajdę. Natomiast jeśli słuchamy tylko umysłu, borykamy się z wewnętrznym niespełnieniem. Osiągamy kolejne cele, ale nie czujemy wewnętrznej radości.

W ostatnich latach skupiamy się głównie na mózgu – jak go usprawnić, poprawić koncentrację. Zapomnieliśmy o sercu?

W Stanach Zjednoczonych istnieje HeartMath Institute, która bada, w jaki sposób serce wpływa na nasz mózg i cały organizm. Okazuje się, że nasze serce ma dużo większe pole elektromagnetyczne i reaguje dużo szybciej na różnego rodzaju bodźce niż mózg. Mózg jest bardziej odtwórczy. Ważne jest, aby oba te organy znalazły się w stanie koherencji, czyli spójności. Wtedy zyskujemy dużo więcej korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu oraz duszy.

Czasem słyszymy w głowie różne wewnętrzne głosy. Skąd mamy wiedzieć, czy mówi do nas serce, czy umysł?

Soul Coaching® pomaga nam to ustalić. Głównym narzędziem pracy w tej metodzie jest wchodzenie w stany medytacyjne, które prowadzą do odprężenia ciała i uspokojenia myśli. Na początku sesji niektórzy mają ogromny problem z koncentracją. Nie potrafią zamknąć oczu i poddać się płynącym z wyobraźni kształtom, kolorom, obrazom. Znam to z autopsji. Ale kiedy zaczniemy się wyciszać i przyglądać naszym reakcjom emocjonalnym i fizycznym, z czasem zaczniemy czuć, czy mówi do nas nasze ego, czy głos wewnętrzny. Im bardziej usprawnimy naszą prawą półkulę, tym łatwiej będzie nam dopuścić do głosu intuicję i informacje płynące z naszego wewnętrznego świata. Zaczniemy odczytywać je jak hasła z billboardów.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Soul Coaching® pomaga nam ustalić, czy mówi do nas umysł, czy serce. Głównym narzędziem pracy w tej metodzie jest wchodzenie w stany medytacyjne, które prowadzą do odprężenia ciała i uspokojenia myśli

Czym Soul Coaching® różni się od tradycyjnego coachingu?

Klasyczny coaching skupia się na konkretnych celach. Klient chce coś osiągnąć i potrzebuje do tego odpowiedniej metody. W takim przypadku wszystko ustala się na poziomie umysłu. Natomiast Soul Coaching® polega na tym, aby klient wszedł w stan głębszego odczuwania, dopuścił do głosu odczucia płynące ze swojego wnętrza. Kluczem do osiągnięcia tego stanu będą medytacje, dzięki którym doświadczamy rzeczy, do których wcześniej baliśmy się przyznać. Zaczynamy skupiać się na czynności, którą wykonujemy w danej chwili – wykorzystujemy do tego metody oddechowe, afirmacje, medytacje, mindfulness. Nagle dostrzegamy nowe szczegóły, dotykamy sfery niematerialnej.

Jak widzi pani swoją rolę w tym procesie?

Rola Soul Coacha w procesie jest opiekuńcza i prowadząca. Chodzi o to, aby w człowieku uruchomić proces przemiany. Ale to on sam dochodzi do stanu, w którym potrafi połączyć się ze swoją duszą, ja nie daję podpowiedzi, one płyną z duszy tej osoby. Kiedy ona zacznie ufać własnej intuicji, rola coucha może się skończyć. Proces dochodzenia do siebie można realizować zarówno indywidualnie, jak i grupowo w specjalnie zaprojektowanym programie.

Jak długo trwa ten program?

Program warsztatów został rozłożony na 4 tygodnie i często jest nazywany 28-dniowym programem Soul Coaching®. Zaczynamy od pracy z warstwą umysłu, polegającej na uspokojeniu i wyciszeniu. Drugi tydzień to praca z emocjami, trzeci jest poświęcony duchowi, a czwarty – ciału fizycznemu. Poza warsztatami Soul Coaching® ma też formę spotkań indywidualnych. Częstotliwość spotkań zależy od potrzeb danej osoby – komuś wystarczą spotkania co dwa tygodnie, inna osoba potrzebuje ich co 3 dni.

Rola Soul Coacha w procesie jest opiekuńcza i prowadząca. Chodzi o to, aby w człowieku uruchomić proces przemiany. Ale to on sam dochodzi do stanu, w którym potrafi połączyć się ze swoją duszą, ja nie daję podpowiedzi, one płyną z duszy tej osoby

Prekursorka tej metody, amerykańska terapeutka Denis Lynn, odkryła Soul Coaching® podczas własnej choroby nowotworowej. Ta metoda może być wsparciem w procesie leczenia?

To oczywiście sprawa bardzo indywidualna. Choroba była jednym z punktów zwrotnych w życiu Denis Lynn. Program stworzyła właśnie podczas leczenia. Jego celem jest przede wszystkim przeprowadzenie remanentu – w życiu, w domu i w głowie. Zaczynamy od sprzątania szaf, kończymy na porządkowaniu przestrzeni swojej duszy. I w tym sensie na pewno Soul Coaching® ma działanie prozdrowotne. Bo w przypadku chorób cywilizacyjnych kluczem jest zmiana stylu życia, uwolnienie się od wewnętrznych napięć i wsłuchanie się w głos wewnętrzny. Soul Coaching® może być oczywiście metodą wspierającą, ale w żadnym wypadku nie zastąpi procesu leczenia. Poza tym jestem zwolenniczką wprowadzania zmian małymi krokami, ale systematycznie. Nie warto robić nagłej rewolucji. Sukcesem będzie, jeśli każdego dnia nauczymy się nowej afirmacji, znajdziemy czas na medytację, nauczymy się okazywać wdzięczność.

W jakich sytuacjach Soul Coaching® może okazać się pomocny?

Wtedy, gdy przeżywamy trudne emocje, ale mamy w sobie gotowość, aby spróbować czegoś nowego. Nie ma znaczenia, czego dotyczy dana sytuacja – czy utraty kogoś bliskiego, czy problemów w pracy. Soul Coaching® zadziała, jeśli będzie w nas, choć minimalna otwartość i pewien rodzaj zaufania do siebie, do tego, co płynie w naszym wnętrzu. Oczywiście, to nie jest tak, że nagle zaczną nas omijać przykre i trudne doświadczenia. Ale dzięki pracy nad sobą, nauczymy się na nie reagować w inny sposób niż dotychczas. Pamiętajmy, że jesteśmy zbiorem przekonań. Zostaliśmy zaprogramowani przez rodziców, potem przez szkołę. Z części naszych przekonań zdajemy sobie sprawę, z innych nie. Soul Coaching® daje nam przestrzeń do zanurzenia się w sobie.

 


Barbara Filipczyńska – promotorka Soul Coaching® i trenerka duchowa specjalizująca się w Odczycie Planu Duszy, która pomaga innym w drodze transformacji życiowej. Absolwentka Studium Psychologii Psychotronicznej na dwóch kierunkach: Terapie Naturalne z tytułem „Naturoterapeuta” i Psychologia Psychotroniczna z tytułem „Doradcy Życiowego”, pracuje potwierdzonymi certyfikatami metodami: Odczyt Planu Duszy, Soul Coaching®, Kroniki Akaszy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Dziewczyna stojąca na ulicy

„Zejście po schodach też może stać się dla ciebie ścieżką kontemplacji”. Kasia Bem o spacerze medytacyjnym

Zaburzenia psychotyczne – czym są, objawy. Czym jest epizod psychotyczny?

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

Ugryź się w język i zostaw na boku swoje rozpasane ego. Jak się kłócić, żeby było dobrze?

Dziecko siedzi na podłodze

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko

Przytulanie mężczyzn

Przytulanie mężczyzny. Dlaczego niektórzy ludzie nie chcą się przytulać?

Gdy czujesz się gorsza od innych… Jak żyć z kiepskim poczuciem wartości?

Nigdy na nic nie masz czasu? Zobacz, na czym możesz go łatwo zaoszczędzić

„Ich współpracownicy często opisują to jako obcowanie z czystym – niejako nieludzkim – intelektem”. Jak rozpoznać psychopatę, tłumaczy ekspertka

Kobieta

Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem”

Zaburzenia świadomości – rodzaje, objawy, leczenie

„3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu

Kobieta stoi na łące. Ręce trzyma w górze

Zachwyć się tym, co jest teraz. Potrafisz to zrobić? Kasia Bem uważa, że to proste

6 nawyków szczęśliwych ludzi. Na liście nie znajdziesz spełniania swoich zachcianek!

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

„Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z jej objawów” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz

Somatyzacja – zaburzenia somatyzacyjne, objawy, gdzie otrzymać skuteczną pomoc

smutna kobieta spotkanie

„Zamiast skupiać się na tym, co mamy, koncentrujemy się na tym, co chciałybyśmy mieć”. Dlaczego nie warto narzekać?

„Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn

Aleksytymia - czym jest? / pexels

Masz trudność z nazywaniem i identyfikowaniem emocji? Jak 10 proc. populacji, możesz być aleksytymikiem

Paulina Danielak / archiwum prywatne

Paulina Danielak: Kobiety często nie mają dostępu do złości. Pojawia się płacz, bo nikt nie uczył ich wcześniej, jak wyrażać złość

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

×