Przejdź do treści

Kołnierz ortopedyczny – wskazania

Kołnierz ortopedyczny - sprawdź, czym tak właściwie jest, do czego służy i jak pomaga osobom poszkodowanym
Kołnierz ortopedyczny - sprawdź, czym tak właściwie jest, do czego służy i jak pomaga osobom poszkodowanym
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Większość z nas z kołnierzem ortopedycznym spotkała się widząc go na filmach bądź w serialach. W rzeczywistości, pomimo tego, że jest nam znany, nie potrafimy często powiedzieć o nim nic więcej. Czym tak właściwie jest, do czego służy i jak pomaga osobom poszkodowanym?

Kołnierz ortopedyczny – czym jest?

Kołnierz ortopedyczny to orteza, którą zakłada się na szyję w celu usztywnienia kręgosłupa. Jest on zakładany podczas nagłych zdarzeń wypadków lub podczas rehabilitacji (w konkretnych chorobach związanych z kręgosłupem). Jego celem jest usztywnienie kręgów oraz niedopuszczenie do ich dalszej deformacji. Istnieje kilka rodzajów kołnierzy ortopedycznych. To, jaki rodzaj otrzymamy oraz ile czasu będziemy go nosić, zależy od danej sytuacji. Kołnierz ortopedyczny to również sprzęt rehabilitacyjny, który można kupić w sklepach medycznych bez recepty – pamiętać jednak należy, że to lekarz w każdym przypadku decyduje o tym, czy oraz jaki kołnierz ortopedyczny powinniśmy nosić.

Kołnierz ortopedyczny – wskazania

Jednym ze wskazań do noszenia kołnierza ortopedycznego jest uszkodzenie kręgosłupa lub jego podejrzenie. W takich sytuacjach — najczęściej osobom poszkodowanym – zakłada się kołnierz, aby zapobiegał dodatkowym urazom kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego. Drugim zaleceniem jest choroba kręgosłupa szyjnego (jest nią chociażby zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego). Zwyrodnienie takie może być powodowane przez dyskopatię, skoliozę czy uraz mechaniczny. Kolejnym wskazaniem do noszenia kołnierza jest również przebyta operacja. Lekarze bardzo często w celu unieruchomienia kręgosłupa stosują taki środek zapobiegawczy. Kołnierz ortopedyczny stosowany jest również przy nerwobólach szyi i ramion.

Kołnierz ortopedyczny – rodzaje

Występuje kilka rodzajów kołnierzy ortopedycznych. Kołnierz jednoczęściowy wykorzystywany jest głównie przy transporcie osób poszkodowanych lub rehabilitacji powypadkowej (zaletą tego kołnierza jest dopasowanie się do każdego pacjenta oraz znacznie odciążenie kręgosłupa szyjnego). Kolejnym typem kołnierza ortopedycznego jest kołnierz dwuczęściowy. Najczęściej stosowany jest przy skręceniach kręgosłupa, złamaniach, a także po operacjach (pozwala on na dopływ powietrza do ciała, a także łagodzi ból).

Kołnierz twardy używany jest przy leczeniu schorzeń mięśni szyi, zniekształceniu mięśni szyi oraz zmian zwyrodnieniowych. Jest on wypełniony pianką oraz posiada sztywną skorupę unieruchamiającą szyję. Ostatnim typem kołnierza ortopedycznego jest kołnierz miękki. Jest on wykonany z miękkiej pianki, dopasowującej się do szyi pacjenta. Wykorzystuje się go przy dyskopatii, zmianach zwyrodnieniowych, nerwobólach szyi czy bólach kręgosłupa szyjnego.

UWAGA: Kołnierze ortopedyczne funkcjonują często pod konkretnymi nazwami. Mowa o: Schantza, Florida oraz Philadelphia lub Campa. Oprócz tych czterech rodzajów służby medyczne stosują również jednoczęściowy kołnierz, który służy jedynie do transportu chorego.

Jak wybierać kołnierz ortopedyczny?

Jeśli został przepisany nam kołnierz ortopedyczny i musimy samodzielnie go kupić, przeważnie stajemy przed trudnym zadaniem. Istnieje jednak kilka porad, dzięki którym zakup będzie szybki i trafiony. Najlepiej, udać się do sklepu medycznego oraz przymierzyć dostępne w nim kołnierze. Muszą być one dopasowane na wysokość i szerokość szyi oraz dawać podparcie podbródkowi (nie unosząc go). Należy również zmierzyć obwód szyi oraz wysokość kołnierza.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.