Ewa Wojciechowska Dlaczego dorośli nie powinni przestawać skakać? Wyjaśnia Basia Tworek "Skakanie to jedna z pierwszych rzeczy, które przestajemy robić w dorosłości. Tymczasem to ważna odmładzająca i ujędrniająca nasze tkanki aktywność" - podkreśla Basia Tworek, psycholożka i nauczycielka jogi. Ekspertka… 17.03.2023 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Złamanie awulsyjne – na czym polega, jak je rozpoznać i leczyć? 18.01.2023 5 min.
Agata Brandt Jak cało i zdrowo wrócić z nart. Najgroźniejsze kontuzje czyhają poza stokiem! Jesteś miłośnikiem białego szaleństwa i na narty wybierasz się, gdy tylko pierwsza biel pokryje stoki? Sprawdź, gdzie czyhają na ciebie najgroźniejsze kontuzje. Ale uwaga – poza stokiem! 08.01.2023 5 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj Sztywny odcinek piersiowy kręgosłupa przekłada się na wiele problemów z mięśniami pleców, pośladków i dwugłowych uda. Często także przyczynia się do zaburzenia pracy bioder, co ma wpływ na kontuzje kolan, kostek czy stóp.… 23.07.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Bandaż elastyczny. Samoprzylepny czy klasyczny? Kiedy użyć, jak założyć, ile kosztuje 28.03.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Ból kolana – najczęstsze przyczyny, leczenie i rehabilitacja Ból kolan to jeden z najczęstszych powodów, z którym zgłaszamy się do lekarza. Uprzykrza życie nie tylko osobom starszym, ale też prowadzącym siedzący tryb życia czy sportowcom. Może towarzyszyć dziesiątkom schorzeń o… 28.12.2021 12 min.
Justyna Mazur Przygniecenie i wstrząs – pierwsza pomoc poszkodowanemu Przygniecenie to uraz powstały w efekcie zadziałania na ciało znacznego ciężaru. Następstwem przygniecenia jest powstanie tępego urazu ciała, z uszkodzeniem skóry, tkanki podskórnej, a niekiedy także narządów wewnętrznych.… 06.06.2021 4 min.
Justyna Mazur Upadek z wysokości – udzielenie pierwszej pomocy Upadki z wysokości są potencjalnie niebezpieczne - mogą prowadzić do wystąpienia poważnych urazów, a nawet śmierci. W przypadku dzieci najczęściej występują urazy głowy, gdyż to właśnie ona jest najcięższą częścią… 07.05.2021 4 min.
Justyna Mazur Uraz głowy – rodzaje i udzielanie pierwszej pomocy Urazy głowy zawsze powinny być traktowane jako potencjalnie niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je opatrzyć, a także jak rozpoznać pęknięcie czaszki czy udzielić pierwszej pomocy przy wstrząśnieniu mózgu.… 30.04.2021 5 min.
Justyna Mazur Wypadek drogowy – postępowanie i pierwsza pomoc Wypadek drogowy to częsta przyczyna urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym powinna uwzględnić przede wszystkim zachowanie zasad ostrożności na drodze i zapewnienie bezpieczeństwa osobom udzielającym… 28.04.2021 4 min.
Justyna Mazur Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc Opatrzenie rany ciętej lub szarpanej ma na celu zatamowanie krwawienia, a także zabezpieczenie rany przed zanieczyszczeniem. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji sprowadza się do oczyszczenia rany, a następnie zatamowania krwawienia… 22.04.2021 5 min.
Anna Dwojnych-Kajkowska Masaż klasyczny – techniki, działanie, przeciwwskazania Pierwsze masaże stosowano już w starożytności, o czym wzmianki pojawiają się między innymi w pismach Hipokratesa i Galena. Obecnie masaż klasyczny jest najpowszechniejszą usługą z zakresu masażu, dostępną zarówno w… 15.03.2021 5 min.
Natalia Suchocka Tendinopatia – co to jest, rodzaje, leczenie Tendinopatia to choroba, z którą często zmagają się sportowcy. Jej główną przyczyną jest częste, nawracające przeciążanie ścięgien. W ich wyniku dochodzi do reakcji zapalnej pochewki ścięgna oraz zmian zwyrodnieniowych w… 08.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Łąkotka przyśrodkowa – funkcje, uszkodzenie, rehabilitacja Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej to jeden z najczęstszych urazów kolana, szczególnie często występujący u osób uprawiających sport. Pęknięta łąkotka przyśrodkowa objawia się bólem w części przyśrodkowej kolana,… 25.02.2021 5 min.
Milena Marchewka Szyna CPM – co to jest, jak ćwiczyć? Wypożyczalnie szyn Szyna CPM to urządzenie umożliwiające wykonywanie ciągłych ruchów prostowania i zginania kończyn bez angażowania mięśni. Sprzęt wykorzystuje się w rehabilitacji w celu zapobiegania lub łagodzenia sztywności stawów oraz… 24.02.2021 5 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Trening w wodzie – postaw na pływanie lub aqua fitness Trening w wodzie to sport idealny niemal dla każdego. Nie możesz trenować z powodu krótkotrwałych lub długotrwałych urazów bądź innych problemów ze zdrowiem? Wskakuj do basenu sam lub weź udział w zajęciach aqua fitnessu. 10.10.2020 4 min.
Małgorzata Buchkovska Biegasz? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów. Mogą cię wiele kosztować Żaden biegacz nie chce być narażony na jakąkolwiek kontuzję, ale powinno zależeć mu na kondycji i poprawie zdrowia i wyglądu. Niezależnie, czy jesteś początkującą czy zaawansowaną biegaczką i tak jesteś narażona na błędy,… 16.07.2020 3 min.
Milena Marchewka Rehabilitacja w domu – jak wygląda i kto może z niej skorzystać? Pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać, po wypisie ze szpitala NFZ finansuje odbycie rehabilitacji w domu. Rehabilitacja w miejscu zamieszkania jest możliwa m.in. u osób po udarze mózgu i z chorobami zwyrodnieniowych… 28.04.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Staw ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i sposób leczenia Staw ramienny stanowi największy staw kończyny górnej. Pełni naprawdę ważną funkcję, gdyż łącząc ramię z obręczą barkową, stwarza możliwość niemal nieograniczonego ruchu. Z tego względu jest to staw niestabilny i bardzo… 30.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie Splot ramienny to struktura nerwowa odpowiedzialna za prawidłowe działanie obręczy barkowej i rąk. Zespół ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie i pełni w nim istotną rolę. Ze względu na specyficzne… 30.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Złamany obojczyk – objawy, leczenie, rehabilitacja Podstawowym zadaniem obojczyki jest łączenie łopatki oraz mostka. Ta niezwykle długa kość jest narażona zarówno na częste stłuczenia, jak i złamania. Dzisiaj opowiemy o tym, jakie są objawy złamanego obojczyku oraz jak, należy je leczyć. 27.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Obręcz barkowa – budowa, kontuzje i ich leczenie W stawie obręczy barkowej wyróżniamy staw ramienny, staw barkowo-obojczykowy, staw mostkowo-obojczykowy oraz staw łopatkowo-żebrowy. Pojawienie się bólu w tych częściach towarzyszy zazwyczaj dużemu dyskomfortowi, który utrudnia… 27.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Czym jest łokieć golfisty? Łokieć golfisty, jak sama nazwa wskazuje w zdecydowanej większości jest przypadłością występującą u golfistów. Jest to zespół objawów bólowych pojawiających się w szczególności po wewnętrznej stronie łokcia. Pomimo… 19.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Skręcenie stawu skokowego – objawy i leczenie Skręcenie stawu skokowego to uszkodzenie torebki stawowej na skutek mechanizmu pośredniego, gdy siła urazu przekroczy wytrzymałość torebki w stawie, a zakres ruchu stawowego po urazie będzie większy od fizjologicznego. 19.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Kołnierz ortopedyczny – wskazania Większość z nas z kołnierzem ortopedycznym spotkała się widząc go na filmach bądź w serialach. W rzeczywistości, pomimo tego, że jest nam znany, nie potrafimy często powiedzieć o nim nic więcej. Czym tak właściwie jest, do… 14.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Stabilizator na kolano — jakie są jego rodzaje i kiedy stosować dany model? Stabilizator na kolano to niezwykle pomocny sprzęt medyczny, który odciąża kolano i zapewnia jego stabilizację. Istnieje jednak kilka typów takich stabilizatorów, które różnią się budową, działaniem i przeznaczeniem. Czym… 10.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Orteza stawu skokowego – zastosowanie, zalecenia, koszty To niezbędne narzędzie do rehabilitacji przy kontuzji stawu skokowego. Jest on bowiem szczególnie narażony na uszkodzenia. Orteza pomaga w powrocie do pełnej sprawności i umożliwia bezpieczne poruszanie się. Kiedy przydaje się… 07.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Orteza na kolano – rodzaje, zastosowanie i korzyści. Jak działa i kiedy należy ją stosować? Orteza na kolano jest jednym z najczęściej używanych sprzętów medycznych — szczególnie u sportowców. Pomaga ona w rekonwalescencji i leczeniu kontuzji jednego z najbardziej zaawansowanych stawów w ciele człowieka — kolana. W… 05.11.2019 3 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Siniaki na nogach? Oto kilka domowych sposobów, aby je zmniejszyć Co łączy natkę pietruszki, czarną herbatę i pijawki? Naukowcy uważają, że wszystkie pomagają pozbyć się... siniaków. Sprawdziliśmy, co jeszcze działa, kiedy chcemy złagodzić ból po stłuczeniu i zmniejszyć wielkość zasinienia. 05.11.2019 5 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Ból kolan – ćwiczenia, które wzmocnią bolące kolana Problemy ze stawem kolanowym to jedna z najczęstszych kontuzji wśród osób aktywnych. Przeskakiwanie, trzaskanie i obrzęki bólowe są bardzo często lekceważone w początkowej fazie, a leczone dopiero kiedy dolegliwości się… 06.07.2019 6 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Stretching na rozgrzewkę. Czy rozciąganie się przed treningiem jest właściwe? Stretching to ważna część treningu. Przeważnie (o ile w ogóle) zostawiacie ją sobie na czas po zakończeniu właściwego treningu. A czy słusznie robią ci, którzy rozciągają się już podczas rozgrzewki? 07.06.2019 2 min.
Urszula Gruszka „Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką o kontuzjach 20.03.2019 6 min.
Julia Krupińska Kontuzje na feriach: krótki poradnik szybkiego reagowania Brawura i zbyt małe umiejętności - to według ratowników górskich główne powody urazów na stokach. Dorzućmy do tego oblodzone chodniki i mamy gotową listę zimowych pułapek. O uraz nietrudno. Co zrobić, gdy się już przydarzy? 09.02.2018 5 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Leczenie ruchem Niektórzy uważają, że organizm w odpowiednio długiej perspektywie sam wyleczy się z każdej kontuzji. Badacze jednak nie potwierdzili, że siedzenie z założonymi rękami czyni cuda. Za to praktyka pokazuje, że dzięki odpowiednim… 04.10.2017 2 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Kontuzje rodzą się z bezmyślności Strach przed kontuzją zatrzymuje cię przed regularną aktywnością? Prawda jest brutalna. To nie sport jest szkodnikiem, jedynym winowajcom jesteś ty sam. 11.09.2017 3 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Techniczne bieganie Ciało człowieka to idealna maszyna stworzona do ruchu. Jednak to od nas zależy, jak długo doskonała pozostanie. Biegasz? Zacznij to robić technicznie! 03.12.2015 2 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Domowy masażysta Sport to zdrowie? Nie zawsze. Dużo treningów oraz ich wysoka intensywność może po pewnym okresie prowadzić do przetrenowania i urazów. Na szczęście są sposoby, aby temu zawczasu zaradzić. 14.09.2015 2 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Jak uniknąć kontuzji biegowych? Każdego roku kontuzje biegowe eliminują z biegania lub ograniczają w startach ok. 65% biegaczy. Głównym powodem kontuzji jest bagatelizowanie drobnych dolegliwości, które pogłębiają się i przeradzają w poważne problemy. 20.06.2014 3 min.