Przejdź do treści

Koronawirus. W bydgoskim szpitalu dziecięcym pacjenci, bez względu na wiek, pozostają bez opieki rodziców. „To może wywołać uczucie porzucenia, powodując traumę”

Dziecko w szpitalu
Koronawirus w Polsce. W bydgoskim szpitalu dziecięcym pacjenci, bez względu na wiek, pozostają bez opieki rodziców. „To może wywołać uczucie porzucenia, powodując traumę” / Raw Pixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta wycierająca nos
Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie
Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Mindy i Ben Cayerowie/Twitter/@FLCRNA
Koronawirus w USA. Jak wygląda miłość w czasach zarazy? Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów
Naturalna alternatywa
Naturalna alternatywa. Sprawdź, może nie potrzebujesz tylu kosmetyków z drogerii?
Zdenerwowany? Zjedz coś
Zdenerwowana? Zjedz coś! Twój organizm woła o pomoc

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy podjął decyzję, że nie będzie wpuszczał na żaden oddział rodziców. Nawet tych, którzy mają pod opieką niemowlęta. „Pozbawienie tej opieki wzmaga dystres dziecka, może wywołać uczucie porzucenia i zaburzyć więź między dzieckiem a opiekunem” – podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. 

Dzieci na oddziale bez rodziców – czy słusznie?

Według nowych wytycznych Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce, pobyt opiekunów prawnych na oddziałach szpitala oraz odwiedziny są wstrzymane na wszystkich oddziałach szpitala. Wyjątkiem są jedynie matki karmiące i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. Zmiana ta obowiązuje do odwołania.

Decyzję szpitala nagłośniła psycholożka i autorka bloga wymagajace.pl, Magdalena Komsta.

„Wyobrażacie sobie zostawić np. półroczne dziecko samo w szpitalu na kilka dni? Bo ja nie.
Dzieci leżą więc na oddziale bez opiekunów i godzinami płaczą w samotności. Personel medyczny jest przerażony” – pisze na swoim profilu na Instagramie.

Jak dodaje, teoretycznie szpital ma prawo do wprowadzenia takiej zmiany. Ale w innych placówkach pediatrycznych w Polsce zakłada się, że skoro rodzic przyszedł z dzieckiem, to ich status wirusologiczny jest taki sam. Matka lub ojciec zostaje z dzieckiem na oddziale – z zakazem wychodzenia z sali, gdzie ono leży.

„Wielu rodziców już wie o tej sytuacji i wskutek tego nie decyduje się na hospitalizację dziecka mimo wskazań, ryzykując tym samym jego zdrowie, obawiając się jego traumy” – podkreśla Komsta.

Dzieci śpiewają

Rodzice są oburzeni

Post, który pojawił się na instagramowym profilu Magdaleny Komsty, wywołał falę komentarzy zaniepokojonych tą sytuacją rodziców.

„To najgorszy koszmar – nie móc być przy dziecku, gdy ono tego potrzebuje, nie móc go utulić, gdy płacze, nie móc otrzeć łez i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze, bo mama jest obok. Miejsce matki jest przy dziecku. A ono z dostępnym opiekunem, czuwającym przy szpitalnym łóżeczku, szybciej dochodzi do zdrowia” – pisze jedna z matek.

„Nigdy nie zostawiłabym mojego dziecka samego. Ona nigdy sama nie zasnęła, nie umie zasnąć sama. To by płakała całe dnie?” – dodaje inna.

koronawirus i białe krwinki z plasteliny

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę reaguje

Na informację o zmianach w funkcjonowaniu szpitala zareagowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wystosowała apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o to, aby w szpitalach była możliwość zapewnienia dzieciom opieki przez rodziców – również w czasie epidemii. Podkreśla, że są potrzebne krajowe wytyczne w tej sprawie.

„Wierzymy, że działania wprowadzane przez władze państwowe i samorządowe oraz poszczególne instytucje mają na celu ograniczenie epidemii i zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa. Jednak niektóre podejmowane środki mogą budzić wątpliwości i obawy. Jednym z takich działań jest zakazanie rodzicom/opiekunom prawnym towarzyszenia dzieciom, nawet bardzo małym, na oddziałach pediatrycznych, jak ma to miejsce m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy” – czytamy w liście. 

Fundacja dodaje, że ma świadomość,szpitale mają możliwość podejmowania takich kroków, jednak przy braku wytycznych na poziomie krajowym, wydają się one być „działaniem chaotycznym, nieuzasadnionym i szkodzącym dzieciom”.

Paweł Grzesiowski

Dlaczego obecność rodzica jest ważna?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podkreśla, że jak pokazują liczne badania, obecność rodzica przy dziecku podczas hospitalizacji redukuje u niego poziom stresu i zabezpiecza jego potrzeby emocjonalne. A co za tym idzie – przyczynia się do procesu zdrowienia.

„Pozbawienie tej opieki wzmaga dystres dziecka, może wywołać uczucie porzucenia i zaburzyć więź między dzieckiem a opiekunem, powodując traumę i długotrwałe koszty psychiczne. Ogłoszenie zakazu przebywania rodziców na oddziałach może również wywołać wiele obaw w rodzicach i skutkować ich niechęcią do zgłaszania się z dzieckiem na hospitalizację, pomimo wskazań medycznych” – czytamy w liście do ministra zdrowia. 

Jak dodaje fundacja, to zrozumiałe, że sytuacja epidemiczna wymaga podejmowania środków nadzwyczajnych. Jednak ważne jest, by w tych przypadkach, gdy dotyczą one dzieci, brano pod uwagę także potrzebę zapewnienia im bezpieczeństwa i komfortu emocjonalnego.

Według Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dobrym kierunkiem w dobie epidemii może być umożliwienie jednemu rodzicowi stałego pobytu przy łóżku dziecka, bez opuszczania w tym czasie szpitala.

kobieta za szybą

„Wewnętrzna decyzja szpitala”

Wojewódzki konsultant ds. pediatrii dr n. med. Andrzej Kołtan zapytany o to, czy według niego zmiany wprowadzone przez szpital są słuszne, mówi nam, że to wewnętrzna decyzja dyrekcji, która ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom. Podkreśla, że każdy przypadek jest inny i musi być rozpatrywany indywidualnie. To co, sprawdza się w innym szpitalach, według niego niekoniecznie się sprawdzi w tym konkretnym miejscu.

O kontrowersyjną decyzję placówki zapytaliśmy dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy Edwarda Hartwicha. Podkreśla, że podjął ją, bo realnie patrzy na zagrożenie zarażeniem koronawirusem.

Eliminujemy ryzyko zakażenia koronawirusem zarówno pacjentów, jak i personelu. Jest on niezbędny, żeby zabezpieczyć pomoc medyczną dla dzieci leczonych w naszym szpitala, które charakteryzują się w wielu przypadkach bardzo obniżoną odpornością spowodowaną tym, że są przewlekle chore – tłumaczy Hartwich.

Jak dodaje, w przypadku braku otrzymania pomocy medycznej niektóre z dzieci na oddziale narażone są na utratę życia. Więc nie ma możliwości, żeby jej nie zapewnić. Ale przy zachowaniu największej możliwej ostrożności.

„Dzisiaj musimy dokonywać nieprostych wyborów”

Doskonale rozumiem oczekiwania rodziców, opiekunów. Zarówno ich stan emocjonalny, jak i dziecka, jest bardzo ważny. Ale myślę, ze wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, w jakich trudnych okolicznościach przychodzi nam dzisiaj funkcjonować. Dzisiaj musimy dokonywać nieprostych wyborów. Często są one kontrowersyjne, nie dla wszystkich zrozumiałe i oczywiste. Mój wybór to wybór maksymalnie bezpieczny dla życia i zdrowia pacjentów – wszystkich – mówi Hartwich.

Decyzji nie zamierza zmienić, bo jak podkreśla, nie widzi powodów, żeby to zrobić „pod wpływem opinii, które się pojawiają”. Jak podkreśla, po wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu szpitala nie docierają do niego żadne skargi ani od personelu, ani od rodziców. Wręcz przeciwnie. Mówi, że dostaje sygnały, że ta izolacja rodziców z dziećmi jest odbierana pozytywnie.

– Oczywiście jeśli powstaną warunki zewnętrze, żeby złagodzić ten rygor, to będą to czynił z ogromna satysfakcją – dodaje dyrektor szpitala.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Kobieta w maseczce ochronnej

Noszenie masek przeciw koronawirusowi nie ma sensu? Zmienisz zdanie, gdy to zobaczysz!

Maseczka - kobieta szyje na maszynie

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet

Kobiety w maseczkach - kronawirus

Powstanie aplikacja, która pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pracuje nad nią Ministerstwo Cyfryzacji

Kobieta rozmawia przez telefon - teleporada

Powstał poradnik dla pacjentów, którzy korzystają z telemedycyny. Sprawdź, o czym warto pamiętać

kobieta z rozwianymi właosami

Jak się powstrzymać przed dotykaniem twarzy? Eksperci podpowiadają skuteczne sposoby

Ratownicy medyczni - koronawirus

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Maseczka ochronna - koronawirus

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Farmaceutka w aptece - koronawirus

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19

Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami

Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią

Anna Mucha

Anna Mucha: dziękujemy bohaterom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby to wszystko jeszcze mogło jakoś funkcjonować

niebieskie tabletki

Leki „off-label”. Dlaczego są niezastąpione w walce z koronawirusem?

dziewczynka

Dzieci też siedzą w domu. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinny dostawać zwiększoną dawkę witaminy D?

Wirus

Lekarz Dawid Ciemięga o koronawirusie: Wirusy nie są żywe, więc dlaczego coś, co jest martwe, sparaliżowało cały świat?

Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego

Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2

Choroby serca a koronawirus / freepik

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

kobieta w masce ochronnej

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

Przechodnie - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

AZS a koronawirus / freepik

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia

Zakupy - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia radzi, jak bezpiecznie robić zakupy

Porodówka

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.