Przejdź do treści

Kuba, uczeń technikum, sam przygotował protezę dla 5-latki. „Mała jest pod takim wrażeniem, że nie mogła zasnąć”

16-letni uczeń technikum sam przygotował protezę dla 5-latki. "Mała jest pod takim wrażeniem, że nie mogła zasnąć"
16-letni uczeń technikum sam przygotował protezę dla 5-latki. "Mała jest pod takim wrażeniem, że nie mogła zasnąć" / fot. Facebook, profl Macieja Kaweckiego
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kuba, w tym, co zrobiłeś jesteś wielki. (…) Takie historie przywracają wiarę w rozwój i innowacje” – podkreśla na swoim profilu na Faceboku Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki i pasjonat technologii. Opisał historię Kuby Polańskiego – 16-letniego ucznia technikum, który stworzył protezę dla 5-letniej Lilki.

16-latek sam przygotował protezę dla 5-latki

Uczeń Technikum Informatycznego ZSTiO w Jarosławiu Kuba Polański sam przygotował protezę ręki dla 5-letniej Lilki.

Mała dzięki temu chłopakowi będzie mogła normalnie żyć a nawet jeździć na rowerze! Trudno mi słowami opisać to, co zrobił ten gość. Historia powinna trafić na nagłówki wszystkich mediów w Polsce, pokazując nie tylko piękną stronę technologii, która jest w zasięgu naszej ręki, ale również nieograniczone pokłady empatii” – podkreśla na swoim profilu na Facebooku Maciej Kawecki, który opisał całą historię.

Jak działa proteza? Jak pisze Kawecki, ręka stworzona przez 16-latka w opuszkach palców ma silikony, w których znajdują się magnesy neodymowe. Dzięki temu dziewczynka może nawet łapać szpilki. Dla lepszej przyczepności dłoń została pociągnięta plastdeepem. Na prośbę Lilki jest ona żółto-różowa.

„Przy projekcie Kubie pomagał dr Krzysztof Grandys, prezes Fundacji e-nable Polska, oraz Ania Kosińska z Ei System, którzy przekazali materiał na rękę i drukarki Banach3D. Przede wszystkim inspiracją był jednak nauczyciel z Jarosławia Artur Tutka, który pomógł już zainicjować wiele projektów ratujących zdrowie i życie” – pisze popularyzator nauki i nowych technologii na swoim profilu.

„Kuba, jesteś wielki”

Maciej Kawecki na swoim profilu na Facebooku zamieścił zdjęcie Kuby Polańskiego i 5-letniej Lilki, która z uśmiechem na twarzy prezentuje swoją protezę.

„Lila, gdyby nie ten projekt, nie miałaby szansy tak promienieć. Jej rodzice wyrazili zgodę na pokazanie tu jej zdjęcia, bo pokazuje piękną stronę człowieczeństwa. Mała jest pod takim wrażeniem, że nie mogła po wszystkim zasnąć” – pisze Kawecki. I dodaje: „Kuba, w tym, co zrobiłeś jesteś wielki. (…) Takie historie przywracają wiarę w rozwój i innowacje”.

Wpis Macieja Kaweckiego na Facebooku skomentowało wiele osób zachwyconych zarówno wynalazkiem, jak i postawą 16-latka.

„Wielkie brawa dla Kuby i wszystkich, którzy przyczynili się do tego. To coś niesamowitego! Macie wielkie serca i wspaniałe pomysły!”

„Cóż za wspaniała historia. Serce się raduje, łezka się w oku kręci. I jak tu nie być dumnym z tak mądrej polskiej młodzieży?”

„Coś pięknego! Fantastyczny młody człowiek!” – piszą internauci.

Maciej Kawecki – kim jest?

Maciej Kawecki to prezes Instytutu Lema i prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie, od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO.

Jest autorem cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzącym kanału technologicznego „W Głowie Się Nie Mieści”. Prowadzi też swój popularnonaukowy blog MakeWay, w którym chce torować drogę polskim innowacjom i innowatorom. Jego profil na Facebooku obserwuje ponad 75 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.