Przejdź do treści

Pękające opuszki palców – przyczyny i leczenie łuszczącej się skóry na dłoniach

Pękające opuszki palców – przyczyny i leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pękająca skóra na palcach może być spowodowana wieloma czynnikami, zaczynając od zwykłych podrażnień spowodowanych detergentami i niewłaściwą ochroną rąk podczas sprzątania, po choroby skórne lub ogólnoustrojowe. Zobacz, skąd biorą się pękające opuszki palców, kiedy nie ignorować niepokojących zmian i jak sobie z nimi skutecznie radzić.  

Pękające opuszki palców – dlaczego schodzi skóra z palców u rąk? 

Za pękające opuszki palców czy w ogóle schodzącą skórę z dłoni najczęściej odpowiada niewłaściwa pielęgnacja. Domowe porządki, mycie naczyń, nierzadko ręczne pranie czy prace w ogrodzie mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze dłonie. Stosowanie dodatkowo silnych detergentów (na przykład SLS) bez odpowiedniej ochrony w postaci gumowych czy materiałowych rękawic osłabia naskórek, który bez właściwej regeneracji z czasem przesuszony rogowacieje i pęka. Naturalny płaszcz i ochronę hydrolipidową osłabia również częste mycie rąk i ich dezynfekowanie, czego efektem staje się szorstka skóra, która zaczyna się łuszczyć 

Gdy zaczyna schodzić skóra na dłoniach, przyczyn można szukać także w niedoborze witamin i minerałów, w tym witaminy A, E, witamin z grupy B oraz cynku i selenu. Ich brak obniża ogólną odporność organizmu, a to z kolei może osłabiać stabilność płaszcza hydrolipidowego, którego zadaniem jest ochrona skóry, jej równowaga i zapewnienie odpowiedniego nawilżenia. Poziom witamin i wody w organizmie spada wraz z wiekiem, więc nie możemy pominąć naturalnych procesów starzenia się organizmu, jakie mają istotny wpływ także na skórę naszych rąk i jej kondycję. 

 

Atopowa skóra i częsta dezynfekcja rąk. Poznaj metody na poprawę stanu podrażnionej skóry

Zmiany na dłoniach to nie tylko kwestia estetyczna. To nierzadko również objaw chorób ogólnoustrojowych i warto na to zwrócić uwagę szczególnie, jeśli problem dotyczy osób młodych. Schodząca skóra z dłoni i pękające opuszki palców mogą być jednym z licznych objawów: 

Łuszcząca się skóra na dłoniach może być również spowodowana chorobami dermatologicznymi, wśród których należy wymienić m.in.:  

 

Pękająca skóra przy paznokciach – brak witamin 

Pękające opuszki palców, a w szczególności pękająca skóra przy paznokciach to najczęściej brak witaminy A (retinolu), która odpowiada za wiele procesów związanych ze skórą, jej prawidłową odnowę i złuszczanie. Retinol pomaga również w odpowiednim funkcjonowaniu płaszcza lipidowego. Dzięki niemu skóra jest dobrze nawilżona, gładka i elastyczna. Jeżeli brakuje Ci witaminy A, to skóra zaczyna się robić szorstka i nieprzyjemna w dotyku.  

Kolejne witaminy, które w dużym stopniu odpowiadają za nawilżenie skóry to witamina E i B5. Witamina E nie bez powodu jest nazywana witaminą młodości. Bardzo korzystnie wpływa nie tylko na skórę twarzy, ale również całego ciała. Zapewnia jej odpowiednią jędrność i nawilżenie, opóźnia proces starzenia się. Natomiast witamina B5 spowalnia rogowacenie naskórka, co w przypadku łuszczącej się skóry jest niezwykle istotne. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o witaminie B7, która reguluje pracę gruczołów łojowych, zapewniając skórze elastyczność. 

Skórki przy paznokciach poza uzupełnieniem diety w witaminy wymagają regularnego natłuszczania i nawilżania. Należy do tego wykorzystywać dedykowane kosmetyki lub sięgnąć po domowe produkty, takie jak oliwa z oliwek 

 

aceton, paznokcie

Co na pękające opuszki palców? 

Jeżeli przyczyną pękających opuszków palców są choroby skóry, to konieczne będzie skonsultowanie tego z lekarzem, który przepisze odpowiednią maść na pękającą skórę na dłoniach lub silniejsze leki. Natomiast, jeżeli popękane opuszki palców wynikają z niewłaściwej pielęgnacji, wystarczające będzie zastosowanie domowych sposobów. Jak już zostało wspomniane – ważne w procesie regeneracji będzie unikanie kosmetyków zawierających alkohole i silne detergenty oraz zakładanie rękawic ochronnych. Dłoniom nie służą również mróz i wiatr. Dlatego w sezonie jesienno-zimowym nie zapominaj o noszeniu ciepłych rękawiczek. 

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu – w tym celu należy pić co najmniej półtora litra wody dziennie. Warto też zadbać o systematyczną suplementację. 

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji paznokci z Nabea.pl

Pękające opuszki palców u stóp – przyczyny i sposoby leczenia

Łuszczenie się skóry na stopach zwykle ma podobne podłoże i może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, narażenia skóry na niekorzystne warunki atmosferyczne lub chorób skórnych. Dotyczy to szczególnie grzybicy stóp i paznokci, której przyczyną bywa używanie cudzych akcesoriów do pedicure, ręcznika lub obuwia. Często jej objawem jest pękająca skóra między palcami u nóg, spowodowana niedokładnym wycieraniem tych miejsc po kąpieli czy wzięciu prysznica. Także zbyt agresywny, domowy pedicure bądź zaniedbanie pielęgnacji stóp może powodować zmiany w postaci rogowacenia i pękającej skóry. 

Kluczowa dla zapobiegania wysuszania skóry na opuszkach palców jest właściwa pielęgnacja. Warto stosować kremy do stóp zawierające aloes, witaminę A, mocznik lub pantenol. Te składniki wpływają pozytywnie na nawilżenie skóry i ograniczają procesy jej rogowacenia. Ponadto, warto zadbać o dietę, w której powinny znaleźć się produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i naturalne witaminy.  

 

Bibliografia: 

  1. Arct, J., Pytkowska, K., Stępniewska, E., Szczepańska, E., & Koselak, M. (2016). Zespół pękających pięt–przyczyny i postępowanie podologiczne. Polish Journal of Cosmetology, 19(3), 214-222

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.