Przejdź do treści

Magda Hajkiewicz: bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa

Magda Hajkiewicz: bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa
Magda Hajkiewicz: bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przecież nikt nie prosił się o złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Nikt nie prosił się o trudną sytuację życiową, w której jedyne pocieszenie dawało jedzenie. Nikt nie prosił się o problemy finansowe, pracę na dwa etaty, ogromny stres i brak czasu na gotowanie w domu czy treningi” – pisze psychodietetyczka Magda Hajkiewicz. Według niej powinniśmy raz na zawsze skończyć z przekonaniem, że niechęć do treningów czy zdrowej diety to jedyne, co blokuje utratę kilogramów.

Odchudzanie jest banalne? Nie dla wszystkich

„Bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa. Dla niektórych to wydaje się takie proste. Chcesz schudnąć? To ruszaj się więcej i jedz mniej. Skoro to takie proste, to dlaczego jest takie trudne? – pyta dietetyczka i psychodietetyczka Magda Hajkiewicz.

Jak wyjaśnia, nadwaga to tylko wierzchołek góry lodowej, który jest skutkiem ubocznym wielu innych problemów. Nierzadko takich, na które nie mieliśmy wpływu.

Przecież nikt nie prosił się o złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Nikt nie prosił się o trudną sytuację życiową, w której jedyne pocieszenie dawało jedzenie. Nikt nie prosił się o problemy finansowe, pracę na dwa etaty, ogromny stres i brak czasu i energii na gotowanie w domu czy treningi. Nikt nie prosił się o chorobę bliskiej osoby, podczas której jadł cokolwiek wpadło mu w ręce, bo nie miał siły myśleć o tym, żeby zdrowo jeść. Nikt nie prosił się o przemoc psychiczną w rodzinie, która odebrała mu poczucie własnej wartości i sprawiła, że żyje w ciągłym stresie” – pisze ekspertka.

Aleksandra Serocka

Nadwaga i otyłość to nie zaproszenia do komentowania wyglądu

Jak podkreśla Magda Hajkiewicz, niestety żyjemy w świecie, w którym nadal panuje przekonanie, że wygląd i waga stanowią wskaźnik naszej wartości i kompetencji.

„A jak się ma wygląd do kompetencji życiowych czy zawodowych? Zapewne tak samo, jak zarzucanie lekarzowi, że źle wykonuje swój zawód, bo czasem złapie infekcję” – dodaje.

Niemniej otyłość i nadwaga mogą powodować rozliczne problemy zdrowotne, dlatego warto stawić im czoła. Według dietetyczki dla osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami są dwie drogi:  można się na swoją przeszłość obrazić albo zacząć małymi krokami coś zmieniać. Bo „nigdy nie jest tak, że nie da się zrobić nic”.

Wiem, co jem – Magda Hajkiewicz

Autorka bloga i profilu na Instagramie magda.wiemcojem, Magda Hajkiewicz, jest dietetyczką, psychodietetyczką i studentką psychologii. Pomaga w zmianie nawyków żywieniowych, „odzyskaniu radości z jedzenia” i naprawieniu relacji z nim. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 43 tys. osób.

„Nie chodzę na skróty. Nie interesują mnie szybkie i restrykcyjne diety, które przynoszą efekty tylko do pierwszego kryzysu. Interesuje mnie to, aby dobierać takie rozwiązania, które tym kryzysom zapobiegają i pozwalają cieszyć się wymarzoną sylwetką na lata (a nie na lato)” – zaznacza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.