Przejdź do treści

Maja Staśko: „podstęp” to jedna z trzech kategorii, która w polskim prawie kwalifikuje stosunek jako zgwałcenie

Kobieta wyciąga rękę w geście "stop"
Maja Staśko: „podstęp” to jedna z trzech kategorii, która w polskim prawie kwalifikuje stosunek jako zgwałcenie/ Pexels, fot. Deeana Creates
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
chora na cukrzycę
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

„23,4 proc. badanych mężczyzn przyznało, że stosowało podstęp w seksie. Najczęściej chodziło o kłamstwo w zakresie wyjęcia penisa przed wytryskiem i kłamstwo w sprawie badań na infekcje. Prawie 10 proc. mężczyzn przyznało się do stealthingu (usunięcia prezerwatywy bez zgody partnerki), a średnio wykonali go co najmniej 3 razy w życiu” – podkreśla aktywistka Maja Staśko.

Gwałt przez podstęp

„Najczęstsze gwałty to te od obecnych i byłych partnerów. Przeważnie zdarzają się we własnym mieszkaniu, a gwałciciel nie jest patologicznym zabójcą, nie ma wypisane na twarzy, że jest socjopatą czy psychopatą” – mówiła aktywistka i publicystka Maja Staśko w wywiadzie dla Hello Zdrowie. Jak wymienia w najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie, często zdarza się, że gwałcą zarówno mężczyźni, jak i kobiety – poprzez podstęp. Jako przykład publicystka wymienia tu scenę erotyczną, którą zobaczyła w jednym z seriali.

„Bridgertonowie” to nowy hit Netflixa. Serial dzieje się w XIX-wiecznym Londynie i opowiada o młodej szlachciance, która poznaje mrocznego księcia – po czym się w sobie zakochują. Ale mężczyzna przysiągł sobie, że nie będzie mieć dziecka. Każdy stosunek kończy więc poza ciałem żony (chociaż stosunek przerywany to nie za skuteczny rodzaj antykoncepcji). Pewnego dnia kobieta siada na nim w momencie wytrysku tak, że ten w niej kończy – mimo iż on prosi, by tego nie robiła.

I to jest wprost gwałt. Mężczyzna nie wyraził zgody na wytrysk w pochwie. Zgodnie z prawem można to sklasyfikować jako zgwałcenie przez podstęp – wyjaśnia Staśko.

Maja Staśko

„Podstęp” w polskim prawie

„Podstęp” to jedna z trzech kategorii, która w polskim prawie kwalifikuje stosunek jako zgwałcenie. I o ile łatwiej znaleźć przykłady zgwałceń przez groźbę bezprawną czy przemoc, o tyle podstęp jest wciąż mało opisany. W polskiej doktrynie to zwykle sytuacje po podaniu pigułki gwałtu albo alkoholu – wyjaśnia aktywistka.

Rodzajów gwałtu poprzez podstęp jest jednak znacznie więcej. I choć taki rodzaj gwałtu trudniej wykazać, wciąż wzrasta świadomość w tym temacie.

Jeszcze niedawno nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak „stealthing” – czyli gwałt przez zdjęcie prezerwatywy w trakcie stosunku bez zgody. Osoba zgadzała się na stosunek z zabezpieczeniem, więc stosunek bez niego jest stosunkiem bez zgody – czyli gwałtem.

Ale rodzajów gwałtu przez oszustwo związane z zabezpieczeniem i antykoncepcją jest więcej. Gwałtem w tym rozumieniu jest także doprowadzenie do stosunku przez kłamstwa, że stosuje się antykoncepcję hormonalną, że ma się zrobioną wazektomię, wyjmie się penisa przed wytryskiem, czy że ma się zrobione badania na infekcje przenoszone drogą płciową – wymienia autorka wpisu.

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Ponad 23 proc. mężczyzn stosuje podstęp w seksie

Staśko przytacza także wyniki badań nad gwałtem poprzez podstęp.

Z badań profesorki Kelly Davis wynika, że 23,4 proc. badanych mężczyzn przyznało, że stosowało podstęp w seksie. Najczęściej chodziło o kłamstwo w zakresie wyjęcia penisa przed wytryskiem i kłamstwo w sprawie badań na infekcje. Prawie 10 proc. mężczyzn przyznało się do stealthingu, a średnio wykonali go co najmniej 3 razy w życiu.

Wśród kobiet 6,6 proc. badanych przynajmniej raz zastosowało podstęp, najczęściej przez udawanie, że są na tabletkach – tłumaczy.

Pamiętajmy, że seks bez zgody jest gwałtem. Kłamiąc, by doszło do stosunku, gwałcimy drugą osobę i odbieramy jej prawo do decydowania o sobie.

Zgoda jest dawana pod pewnymi uzgodnionymi warunkami. Jeśli ktoś celowo zmienia te warunki, by otrzymać zgodę, to nie dostał zgody na tę aktywność, którą wykonuje. A stosunek bez zgody to gwałt – podsumowuje.

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy. Internauci nie kryli oburzenia oraz wymienili także inne filmy, przy których oglądaniu natknęli się na przedstawienie sceny seksu, do którego doszło przez podstęp.

„Bardzo trudna sprawa, a sądy wydają się nie traktować tego rodzaju gwałtu za gwałt, bo „przecież zgoda na seks była, nieważne czy z antykoncepcją czy bez””

„Oglądałam serial, i uważałam że jest niesamowity, aż do tego momentu, bo powiedzenie, że poczułam się niekomfortowo to zbyt mało. Pokazywanie później bohaterki jako ofiary, ponieważ jej mąż ją odrzucał po stosunku było okropne”

„Jestem ciekawa twojej opinii o „wszyscy moi przyjaciele nie żyją” na Netflixie. Moim zdaniem jest tam również pokazany gwałt – na dwóch mężczyznach. Pokazane w ”humorystyczny” sposób i zbagatelizowane, z podtekstem ”mężczyzny przecież nie da się zgwałcić”… byłam przerażona jak to oglądałam i uważam, że ten film jest okrutnie toksyczny”

– czytamy w komentarzach.

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko – kim jest?

Maja Staśko to aktywistka, publicystka, krytyczka literacka, a także autorka dostępnego dla wszystkich bezpłatnego e-booka „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?”. Jej profil obserwuje na Instagramie ponad 51 tysięcy osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Maja Staśko (@majakstasko)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

„Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym”. Kongresmenka opowiedziała o strachu, jaki czuła w czasie szturmu na Kapitol

Preejakulat – co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Polucja – co to jest? Zmazy nocne u chłopców i dorosłych

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Nastolatka siedzi na rampie

„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa

Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Kobieta

Jak rozmawiać z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i poślaków, ciągnięcie za włosy – to wszystko okazuje się normą, a nie powinno nią być”

Końskie zaloty to też molestowanie. „Strzelanie z biustonoszy, dotykanie piersi i pośladków, ciągnięcie za włosy – to wszystko jest normą, a nie powinno nią być”

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Aneta Cybula

„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców. I nigdy nie będzie

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

Najpopularniejsze

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności