Przejdź do treści

Popęd seksualny – jak zmienia się na przestrzeni lat? Wyjaśnia seksuolożka

Popęd seksualny - jak zmienia się na przestrzeni lat? Wywiad z seksuologiem - dr Hanną Elżanowską
Popęd seksualny - jak zmienia się na przestrzeni lat? Wywiad z seksuologiem - dr Hanną Elżanowską Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czym jest popęd seksualny? Jak zmienia się na przestrzeni lat i czy ochota na seks u 40-latek jest taka sama jak u 30-latek? A jak sytuacja wygląda u kobiet po menopauzie?  Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam dr Hanna Elżanowska, psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka z Centrum Probalans.

 

Klaudia Kierzkowska: Co dokładnie kryje się pod pojęciem „popędu seksualnego”?

Hanna Elżanowska: Popęd seksualny, inaczej nazywany „apetytem na seks” – to ogromna siła biologiczna, która pcha ludzi do szukania zaspokojenia napięcia seksualnego, osiągnięcia satysfakcji seksualnej, doznania przyjemności i bliskości z drugą osobą. Ten stan psychofizycznego napięcia rodzącego się w organizmie wynika z różnego rodzaju uwarunkowań hormonalnych, poziomu neuroprzekaźników, ogólnego stanu zdrowia, a nawet uwarunkowań społecznych, czy stylu życia. Libido jest cechą bardzo indywidualną dla każdego z nas. U mężczyzn jest często wyższe i ma związek z męskim hormonem płciowym – testosteronem, który jest jednym ze sterowników libido.

U kobiet jest szczególnie skomplikowaną siecią połączonych ze sobą różnych czynników biologicznych i psychicznych. Niektóre z nich są tymczasowe i mają charakter sytuacyjny np. zmęczenie, problemy zawodowe, nieregularny tryb życia, używki, stres, z kolei inne są bardziej trwałe i związane ze stężeniem hormonów płciowych. Na przykład u części kobiet obserwowane jest największe nasilenie popędu seksualnego w fazie owulacyjnej, u innych w okresie przedmenstruacyjnym i pomenstruacyjnym, a jeszcze u innych w okresie menstruacji. Jeżeli chodzi o częstotliwość zbliżeń, to i  w tym przypadku potrzeby są  bardzo indywidualne – codziennie, raz na tydzień czy kilka razy w miesiącu. Nie ma odgórnych wytycznych, które mówiłyby, kiedy nasze libido jest wystarczające, a kiedy nie.

Kobieta i mężczyzna

Potrzeby seksualne zmieniają się wraz z wiekiem. Jakie zatem są potrzeby 20-latek?

Kobiety w wieku około 20 lat odczuwają wyraźną ochotę na seks, często jednak wstydzą się własnego ciała lub tego, że zostaną uznane za niezbyt doświadczone czy atrakcyjne. Strach przed nieplanowaną ciążą często może je paraliżować, co przeszkadza w pełni cieszyć się seksem. Ochotę na seks może też ostudzić np. nieudany pierwszy raz. W młodym wieku kobiety mogą skarżyć się na brak orgazmu – co może być związane z brakiem doświadczenia, kompleksami czy nieznajomością własnego ciała. U mężczyzn jest wprost odwrotnie – w młodym wieku pragną zdobyć jak najwięcej doświadczenia.

Czy u 30-latek ochota na seks zwiększa się?

Po 30. roku życia u kobiet budzi się ogromne pożądanie. To właśnie wtedy mają największą ochotę na seks. Wiedzą już co lubią, akceptują swoje ciało bardziej niż kiedyś i mają ochotę na eksperymenty. To wszystko składa się na umiejętność czerpania satysfakcji ze zbliżeń. Współczesna trzydziestolatka jest kobietą pewną siebie, zaradną, ze stabilną sytuacją materialną. Nic więc nie stoi jej na drodze do beztroskich zbliżeń. Pojawienie się na świecie dzieci zmniejsza zainteresowanie seksem, co związane jest z produkcją prolaktyny (hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową).

Po porodzie organizm produkuje jej więcej, co wpływa na obniżenie libido – szczególnie jeśli kobieta karmi piersią. Zresztą libido jest fizjologicznie mniejsze nie tylko podczas ciąży, po porodzie oraz po menopauzie. Spada także wtedy, gdy kobieta jest zwyczajnie zmęczona, to zwykła biologia – w takich sytuacjach jedynym naszym pragnieniem jest sen, a nie seks, choćby nie wiadomo jak wspaniały. Dla mężczyzn w tym wieku seks nadal ma bardzo duże znaczenie, ale i oni zaczynają też oczekiwać czułości i przytulania. Nie mają już takiej ochoty na podboje i nowe eksperymenty.

para zakochanych, romantyczny wieczór

Czy seks kobietom po 40. roku życia także sprawia przyjemność?

Tak, oczywiście! Kobietom, które ukończyły 40. rok życia seks nadal sprawia ogromną przyjemność i przynosi ekscytację. Jednak mogą zacząć pojawiać się problemy z osiągnięciem orgazmu, a u mężczyzn kłopoty z erekcją. Zdarza się, że mężczyźni zbliżając się do pięćdziesiątki, przeżywają tzw. kryzys wieku średniego, który objawia się wyborem coraz młodszych partnerek. Z dotychczasowych  badań wynika, że wiele kobiet najlepszy seks przeżyło w wieku 40 lat. To właśnie wtedy, pewne siebie, świadome swoich potrzeb, mogą wikłać się w romanse, także ze znacznie młodszymi mężczyznami. A ponieważ szczyt seksualnych możliwości u mężczyzn przypada na 20-30 lat, dojrzałe kobiety to ich wybierają sobie na kochanków.

O co zadbać, żeby podnieść libido i czerpać przyjemność z seksu po 40-tce?

  • Porzuć złe nawyki
  • Dziel się obowiązkami domowymi
  • Bądź otwarta w stosunku do partnera/partnerki
  • Wyluzuj
  • Wysypiaj się
  • Pojedźcie na wakacje
  • Bądź kreatywna
  • Jedz awokado
  • Podjadaj czekoladę

Więcej dowiesz się z artykułu 20 sposobów, żeby mieć lepszy seks po 40-tce

Jak wygląda popęd seksualny u kobiet po pięćdziesiątce?

Po 50-tce i przejściu menopauzy, zainteresowanie seksem spada, ale nie znika, jednak rzadziej daje duże poczucie bliskości i spełnienia. Jak pokazują badania, kobiety-seniorki mogą mieć również udany seks, a to dlatego, że są świadome swoich potrzeb, nie mają kompleksów, potrafią cieszyć się życiem.

Kobiece libido nie jest wartością stałą, zależy od bardzo wielu różnych czynników i mitem jest przekonanie, że im kobieta starsza, tym ma mniejszą ochotę na seks. Nasza ochota na seks faktycznie zmienia się wraz z wiekiem, ale nie znika i możemy o nią świadomie dbać.

 


Hanna Elżanowska – psycholog, psychoterapeutka i  seksuolog z Centrum Probalans.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: