Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Ty, on i … Pan Wibrator

mężczyzna i wibrator
Ty, on i … Pan Wibrator / zdj. Unsplash/ Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy
Borówki panaceum na problemy ze wzrokiem? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater
MOJA SUPLEMENTACJA: dr Monika Piecuch-Kilarowska
W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra
Szczepionka
Szczepionki na COVID-19 będą droższe. Pfizer i Moderna podnoszą ceny
Źródło: iStockPhoto
Co robić, gdy sen nie nadchodzi? O zmianach dla zdrowego snu pisze lek. Ewa Stawiarska

–  Jeżeli kobieta komunikuje, że potrzebuje wspomagania w postaci wibratora, to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą – mówi Natalia Grubizna, edukatorka i doradczyni seksualna, proseksualna.pl,

 

Krystyna Romanowska: Wibrator w sypialni. Pierwsza i podstawowa obawa kobiety, zanim zapyta o niego partnera, brzmi: na pewno będzie mu przykro, że już mi nie wystarcza. To obawa uzasadniona?

Natalia Grubizna: Nie zawsze. Kobiety często, chcąc wprowadzić do sypialni coś nowego, szykują się na konfrontację, której wcale nie musi być.

Jestem zwolenniczką dawania wolności i przestrzeni ludziom w ich seksualności, w mierzeniu się ze stereotypami. Takim stereotypem jest np. wymaganie od ciała ciągłej gotowości do seksu. Wprowadzenie np. gadżetu erotycznego do sypialni fantastycznie niweluje tę presję. Dla wielu mężczyzn możliwość zaspokojenia partnerki przy pomocy jedynie własnego ciała to punkt honoru.  Ta postawa może być główną przeszkodą w natychmiastowej akceptacji pomysłu: wprowadźmy wibrator do naszego życia seksualnego.  Pamiętajmy o tym, że zaproszenie jakiejkolwiek nowości do naszego życia seksualnego powinno być kontraktem między dwiema osobami. Czyli nie powinno być tak, że wymyślam sobie urozmaicenie dotyczące nas obojga i zaskakuję mojego partnera w sypialni. Rozmowę na temat gadżetów warto rozpocząć poza sytuacją seksualną, najlepiej w czasie spędzania razem czasu, gdy atmosfera sprzyja komunikacji – zanim znajdziemy się w łóżku. Zacznijmy po prostu od zadania pytań: czy takie urozmaicenia cię interesują? Czy masz coś przeciwko? Nie musi to być poprzedzone godzinami zastanawiania się, jak mu to powiedzieć.  Na tę chwilę to przecież tylko propozycja.

Natalia Grubizna, proseksualna.pl / Archiwum prywatne

Załóżmy, że kobieta spotyka się z totalną odmową i brakiem akceptacji tej propozycji ze strony partnera. Ma naciskać? Odczekać? Wspominać o niej od czasu do czasu czy po prostu strzelić focha?

Strzelanie focha, obrażanie się, „ciche dni” to są zawsze formy manipulacji i mikroprzemocy, które zdecydowanie odradzam w takiej sytuacji. Najczęściej nie chodzi w nich o porozumienie, znalezienie złotego środka, tylko postawienie na swoim. Polecam więc pracę nad skuteczną komunikacją. Jeżeli gadżet pojawi się między fochem a obrażeniem, to nie widzę dla niego świetlanej przyszłości w tym związku. Rozmowa o wibratorze może być początkiem nawarstwiania się animozji – zarówno w sferze seksualnej, jak i pozaseksualnej.

A jakbyś odpowiedziała na męskie pytanie: to co, już ci nie wystarczam?

Dobrze, gdyby mężczyzna raczej powiedział: wiesz, jak tego słucham, to zaczynam powątpiewać w swoje umiejętności seksualne. Stwierdzenie „już ci nie wystarczam” ma dla mnie znamiona pewnej manipulacji. Bo chodzi w nim o to, żeby kobieta przejęła się męskimi uczuciami i o nie zadbała, w domyśle – zrezygnowała z używania gadżetów. Nie warto godzić się na taki rodzaj szantażu. Myślę, że nie trzeba też wpadać w poczucie winy, tylko spokojnie odpowiedzieć: OK, jeżeli odbierasz to w ten sposób, to ja się wycofuję z tak prowadzonej rozmowy. Daję ci czas, żebyś się przyjrzał temu, skąd pochodzą twoje odczucia i reakcje.

Druga strona (mężczyzna) może zareagować na tę propozycję smutkiem lub żalem związanym z wyobrażeniami o tym, że jest „niewystarczający” czy że ma niedostateczne umiejętności. Tutaj podkreślam, że kobiety nie są odpowiedzialne za emocje mężczyzny, które aktywują się w tej sytuacji. Gadżet erotyczny to rzecz, a jego wprowadzenie – pomysł, któremu on się po prostu musi sam przyjrzeć.  Jeżeli kobieta komunikuje, że chce przeżywać orgazm w jego towarzystwie, ale potrzebuje wspomagania w postaci wibratora (z różnych powodów: hormonalnych albo dlatego, że zażywa leki, które utrudniają orgazm lub po prostu pragnie wyjątkowej stymulacji), to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą.

filmy dla dorosłych

Sięgnięcie po wibrator jest symbolicznym powiedzeniem: kobieca przyjemność jest najważniejsza. I to od  dojrzałości partnera zależy, czy znajdzie się na nią miejsce.

Myślę, że to też zależy od „rozpakowania” mitów, które mamy w głowie. Np. mit orgazmu pochwowego, który jest faktycznie orgazmem doświadczanym w wyniku stymulacji wewnętrznych struktur łechtaczki. Ale obie strony (mężczyzna i kobieta) często mają w sobie taki upór, że orgazm pochwowy musi wystąpić w wyniku penetracji członkiem. Dyskredytujemy orgazmy i przyjemność doświadczane na inne sposoby, co szkodzi naszej seksualnej przygodzie. Zamykamy się na wiele doznań, które mogą być równie, a może nawet bardziej przyjemne. To długi proces odzyskiwania rozkoszy i dawania do niej sobie prawa. To wysiłek zdecydowanie warty podjęcia, choć mogą się z nim wiązać trudności.

Przechodząc do szczegółów: jeżeli kobieta ma orgazm łechtaczkowy, a nie dochodzi do niego w czasie penetracji, nie kupujmy dildo. Kupmy masażer łechtaczkowy.

Dokładnie tak. Nie zapominajmy przy tym o własnych preferencjach estetycznych! Jeżeli mężczyźnie nie podobają się wielkość albo kolory jakiegoś gadżetu, znajdźmy taki, który go zadowoli. Dobrze jest określić dokładnie, w jakim celu ten gadżet jest nam potrzebny. Jeżeli kobiecie zależy na orgazmie, powinna po prostu o tym opowiedzieć: ten przedmiot zapewni mi maksymalną rozkosz, której chcę. Ale jeżeli jest to tylko kwestia jakiegoś urozmaicenia, to także trzeba o tym wspomnieć, aby następnie wspólnie znaleźć akcesoria, które obydwojgu odpowiadają.

Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być

Czy przyjęcie bądź odrzucenie gadżetu erotycznego może być diagnozą związku? Krótko mówiąc, czy można się rozstać z powodu wibratora?

Ważne jest, w jakiej atmosferze przebiega dyskusja. Jeżeli para nie jest w stanie porozumieć się w tej kwestii, powinna przyjrzeć się, jak funkcjonuje w innych obszarach,  Czy tam także odbywa się walka i chęć przeciągnięcia przeciwnika na drugą stronę?  Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być. Jeżeli dla kobiety ważny jest element seksualnego spełnienia (także np. ze wspomaganiem w postaci wibratora) – ma do tego prawo. Obietnica maksymalnej rozkoszy to coś, co motywuje nas do podejmowania kontaktów seksualnych. Partner, który o to nie dba,  powinien liczyć się z tym, że partnerka zacznie traktować współżycie seksualne nie jako coś nagradzającego, tylko obszar ciągłego niespełnienia. Dlaczego ma się na to godzić? Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba się rozstawać! Można za to usiąść i renegocjować umowę seksualną, która już straciła ważność, albo w ogóle jej między nami nie było. Tak, aby każda ze stron znajdowała w seksie coś dobrego i wartościowego.

Pamiętajmy, że po gadżety sięgają ludzie raczej z ciekawości niż z nudów. Rzadko jest to wyraz rozczarowania kochankiem, czyli kobieta kupuje sobie wibrator, bo mężczyzna przestał ją zaspokajać – tak się nie dzieje. Niektórzy ludzie mają bardzo dużą ciekawość seksualną, mają osobowość potrzebującą urozmaiceń i sięgają po nie w sposób naturalny. Co nie oznacza, że każdej osobie ten rodzaj nowości się spodoba.

Zakładamy wariant optymistyczny: on się zgadza. Idziemy razem do sklepu?

Oczywiście. I traktujemy to jako element gry wstępnej. Oczywiście, obie osoby w parze mogą mieć inne wizje tej zabawki. Wtedy wizyta w sklepie urealnia to, czego chcą spróbować.

Pamiętajmy też o jednym: nigdy nie dawajmy gadżetu erotycznego osobie, która nie chce go mieć. To jednak dotyka sfery intymnej. I nawet nasza wizja nowoczesnej kobiety, która bez oporów od razu wsiada na wibrator, może okazać się błędna. Każdy z nas może nie chcieć. Moja rada: nie zaskakujcie nikogo wibratorem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

wibrator

Joanna Keszka: wibrator to taki gadżet, który zawsze stoi po stronie kobiet!

para w kuchni

20 sposobów, żeby mieć lepszy seks po 40-tce

Seks jest zdrowy. Ale właściwie dlaczego?

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

Orgazm u kobiet / istock

Dziewczyno, nie udawaj orgazmu! Dlaczego nie warto symulować podczas seksu?

seksoholiczka

„Media przedstawiają seksoholizm jako najprzyjemniejsze z uzależnień. Tymczasem to destrukcyjna siła, która upadla ludzi” – mówi Wiktor Krajewski

8 mitów na temat gwałtu. Rozprawiają się z nimi Kasia Koczułap i #SEXEDpl

8 mitów na temat gwałtu. Rozprawiają się z nimi Kasia Koczułap i #SEXEDpl

Dla bardzo małej ilości Polek seks jest przyjemnością i sposobem na wyrażenie siebie

„Kiedy zaczynamy odpuszczać kontrolę na co dzień, zazwyczaj seks na tym zyskuje” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka

Adam Lewanowicz: czasem za szybko wybaczamy zdradę, zanim przepracujemy złość [WIDEO]

Kobieta

„Udane życie seksualne? Najpierw zaloguj się do siebie samej” – dr Maja Herman o intymności dla zapracowanych kobiet

Katarzyna Koczułap: poczucie atrakcyjności kobiet nie wyznacza to, czy jakiś przypadkowy mężczyzna chce uprawiać z nią seks

Katarzyna Koczułap: poczucia atrakcyjności kobiety nie wyznacza to, czy jakiś przypadkowy mężczyzna chce uprawiać z nią seks

Joanna Keszka: do pochwy wkładamy rzeczy dobre. To dotyczy zarówno gadżetów jak i penisów

Kobieta

Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO w ICD-11. Co się zmieni?

Udany seks to dla każdego coś innego. Po co nam kłamstwa w sypialni?

kobieta wącha kwiatka

Feromony – seks masz w… nosie

Agata Loewe, seksuolożka

Agata Loewe: często dzieci LGBT są zamykane w domach, dopóki „im się nie odmieni” [WIDEO]

Kobieta całuje mężczyznę

„Chcę dobrze myśleć o seksie”

zakochana para

MAKE SEX EASIER: Seksualne delegacje kulturowe

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

"Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks" - podkreśla Pani Seksuolog

„Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks” – podkreśla Pani Seksuolog

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Kobieta i mężczyzna przytulają się

Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić

para w związku, gdy kobieta kastruje mężczyznę

MAKE SEX EASIER: Uderzenie w męskość. „Kastracja nie zaczyna się w łóżku, tylko do łóżka przychodzi”

Temat seksu jest często postrzegany jako trudny dlatego, że rozmawiamy o nim tylko wtedy, gdy jesteśmy podparci pod ścianę – mówi Agnieszka Szeżyńska

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!