Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Ty, on i … Pan Wibrator

mężczyzna i wibrator
Ty, on i … Pan Wibrator / zdj. Unsplash/ Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać
„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię
Infekcja bakteryjna za tobą? Sprawdź 5 rzeczy, które powinnaś zrobić po antybiotykoterapii
Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?

–  Jeżeli kobieta komunikuje, że potrzebuje wspomagania w postaci wibratora, to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą – mówi Natalia Grubizna, edukatorka i doradczyni seksualna, proseksualna.pl,

 

Krystyna Romanowska: Wibrator w sypialni. Pierwsza i podstawowa obawa kobiety, zanim zapyta o niego partnera, brzmi: na pewno będzie mu przykro, że już mi nie wystarcza. To obawa uzasadniona?

Natalia Grubizna: Nie zawsze. Kobiety często, chcąc wprowadzić do sypialni coś nowego, szykują się na konfrontację, której wcale nie musi być.

Jestem zwolenniczką dawania wolności i przestrzeni ludziom w ich seksualności, w mierzeniu się ze stereotypami. Takim stereotypem jest np. wymaganie od ciała ciągłej gotowości do seksu. Wprowadzenie np. gadżetu erotycznego do sypialni fantastycznie niweluje tę presję. Dla wielu mężczyzn możliwość zaspokojenia partnerki przy pomocy jedynie własnego ciała to punkt honoru.  Ta postawa może być główną przeszkodą w natychmiastowej akceptacji pomysłu: wprowadźmy wibrator do naszego życia seksualnego.  Pamiętajmy o tym, że zaproszenie jakiejkolwiek nowości do naszego życia seksualnego powinno być kontraktem między dwiema osobami. Czyli nie powinno być tak, że wymyślam sobie urozmaicenie dotyczące nas obojga i zaskakuję mojego partnera w sypialni. Rozmowę na temat gadżetów warto rozpocząć poza sytuacją seksualną, najlepiej w czasie spędzania razem czasu, gdy atmosfera sprzyja komunikacji – zanim znajdziemy się w łóżku. Zacznijmy po prostu od zadania pytań: czy takie urozmaicenia cię interesują? Czy masz coś przeciwko? Nie musi to być poprzedzone godzinami zastanawiania się, jak mu to powiedzieć.  Na tę chwilę to przecież tylko propozycja.

Natalia Grubizna, proseksualna.pl / Archiwum prywatne

Załóżmy, że kobieta spotyka się z totalną odmową i brakiem akceptacji tej propozycji ze strony partnera. Ma naciskać? Odczekać? Wspominać o niej od czasu do czasu czy po prostu strzelić focha?

Strzelanie focha, obrażanie się, „ciche dni” to są zawsze formy manipulacji i mikroprzemocy, które zdecydowanie odradzam w takiej sytuacji. Najczęściej nie chodzi w nich o porozumienie, znalezienie złotego środka, tylko postawienie na swoim. Polecam więc pracę nad skuteczną komunikacją. Jeżeli gadżet pojawi się między fochem a obrażeniem, to nie widzę dla niego świetlanej przyszłości w tym związku. Rozmowa o wibratorze może być początkiem nawarstwiania się animozji – zarówno w sferze seksualnej, jak i pozaseksualnej.

A jakbyś odpowiedziała na męskie pytanie: to co, już ci nie wystarczam?

Dobrze, gdyby mężczyzna raczej powiedział: wiesz, jak tego słucham, to zaczynam powątpiewać w swoje umiejętności seksualne. Stwierdzenie „już ci nie wystarczam” ma dla mnie znamiona pewnej manipulacji. Bo chodzi w nim o to, żeby kobieta przejęła się męskimi uczuciami i o nie zadbała, w domyśle – zrezygnowała z używania gadżetów. Nie warto godzić się na taki rodzaj szantażu. Myślę, że nie trzeba też wpadać w poczucie winy, tylko spokojnie odpowiedzieć: OK, jeżeli odbierasz to w ten sposób, to ja się wycofuję z tak prowadzonej rozmowy. Daję ci czas, żebyś się przyjrzał temu, skąd pochodzą twoje odczucia i reakcje.

Druga strona (mężczyzna) może zareagować na tę propozycję smutkiem lub żalem związanym z wyobrażeniami o tym, że jest „niewystarczający” czy że ma niedostateczne umiejętności. Tutaj podkreślam, że kobiety nie są odpowiedzialne za emocje mężczyzny, które aktywują się w tej sytuacji. Gadżet erotyczny to rzecz, a jego wprowadzenie – pomysł, któremu on się po prostu musi sam przyjrzeć.  Jeżeli kobieta komunikuje, że chce przeżywać orgazm w jego towarzystwie, ale potrzebuje wspomagania w postaci wibratora (z różnych powodów: hormonalnych albo dlatego, że zażywa leki, które utrudniają orgazm lub po prostu pragnie wyjątkowej stymulacji), to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą.

filmy dla dorosłych

Sięgnięcie po wibrator jest symbolicznym powiedzeniem: kobieca przyjemność jest najważniejsza. I to od  dojrzałości partnera zależy, czy znajdzie się na nią miejsce.

Myślę, że to też zależy od „rozpakowania” mitów, które mamy w głowie. Np. mit orgazmu pochwowego, który jest faktycznie orgazmem doświadczanym w wyniku stymulacji wewnętrznych struktur łechtaczki. Ale obie strony (mężczyzna i kobieta) często mają w sobie taki upór, że orgazm pochwowy musi wystąpić w wyniku penetracji członkiem. Dyskredytujemy orgazmy i przyjemność doświadczane na inne sposoby, co szkodzi naszej seksualnej przygodzie. Zamykamy się na wiele doznań, które mogą być równie, a może nawet bardziej przyjemne. To długi proces odzyskiwania rozkoszy i dawania do niej sobie prawa. To wysiłek zdecydowanie warty podjęcia, choć mogą się z nim wiązać trudności.

Przechodząc do szczegółów: jeżeli kobieta ma orgazm łechtaczkowy, a nie dochodzi do niego w czasie penetracji, nie kupujmy dildo. Kupmy masażer łechtaczkowy.

Dokładnie tak. Nie zapominajmy przy tym o własnych preferencjach estetycznych! Jeżeli mężczyźnie nie podobają się wielkość albo kolory jakiegoś gadżetu, znajdźmy taki, który go zadowoli. Dobrze jest określić dokładnie, w jakim celu ten gadżet jest nam potrzebny. Jeżeli kobiecie zależy na orgazmie, powinna po prostu o tym opowiedzieć: ten przedmiot zapewni mi maksymalną rozkosz, której chcę. Ale jeżeli jest to tylko kwestia jakiegoś urozmaicenia, to także trzeba o tym wspomnieć, aby następnie wspólnie znaleźć akcesoria, które obydwojgu odpowiadają.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być

Czy przyjęcie bądź odrzucenie gadżetu erotycznego może być diagnozą związku? Krótko mówiąc, czy można się rozstać z powodu wibratora?

Ważne jest, w jakiej atmosferze przebiega dyskusja. Jeżeli para nie jest w stanie porozumieć się w tej kwestii, powinna przyjrzeć się, jak funkcjonuje w innych obszarach,  Czy tam także odbywa się walka i chęć przeciągnięcia przeciwnika na drugą stronę?  Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być. Jeżeli dla kobiety ważny jest element seksualnego spełnienia (także np. ze wspomaganiem w postaci wibratora) – ma do tego prawo. Obietnica maksymalnej rozkoszy to coś, co motywuje nas do podejmowania kontaktów seksualnych. Partner, który o to nie dba,  powinien liczyć się z tym, że partnerka zacznie traktować współżycie seksualne nie jako coś nagradzającego, tylko obszar ciągłego niespełnienia. Dlaczego ma się na to godzić? Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba się rozstawać! Można za to usiąść i renegocjować umowę seksualną, która już straciła ważność, albo w ogóle jej między nami nie było. Tak, aby każda ze stron znajdowała w seksie coś dobrego i wartościowego.

Pamiętajmy, że po gadżety sięgają ludzie raczej z ciekawości niż z nudów. Rzadko jest to wyraz rozczarowania kochankiem, czyli kobieta kupuje sobie wibrator, bo mężczyzna przestał ją zaspokajać – tak się nie dzieje. Niektórzy ludzie mają bardzo dużą ciekawość seksualną, mają osobowość potrzebującą urozmaiceń i sięgają po nie w sposób naturalny. Co nie oznacza, że każdej osobie ten rodzaj nowości się spodoba.

Zakładamy wariant optymistyczny: on się zgadza. Idziemy razem do sklepu?

Oczywiście. I traktujemy to jako element gry wstępnej. Oczywiście, obie osoby w parze mogą mieć inne wizje tej zabawki. Wtedy wizyta w sklepie urealnia to, czego chcą spróbować.

Pamiętajmy też o jednym: nigdy nie dawajmy gadżetu erotycznego osobie, która nie chce go mieć. To jednak dotyka sfery intymnej. I nawet nasza wizja nowoczesnej kobiety, która bez oporów od razu wsiada na wibrator, może okazać się błędna. Każdy z nas może nie chcieć. Moja rada: nie zaskakujcie nikogo wibratorem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Joanna Keszka, instruktorka seksualna, pisarka /fot. archiwum prywatne

Joanna Keszka: „Penisy i cipki nie idą na emeryturę! Służą nam do samego końca – tak samo jak nogi czy ręce”

Kobieta i mężczyzna przytulają się. Stoją w jeziorze.

Mity w seksie, które naprawdę warto wreszcie wyrzucić do śmieci

„Nie mamy prawie neutralnych określeń na seks oralny, dominują wulgarne i przaśne. Zostaje nam 'robić loda’ jako w miarę neutralna fraza” – mówi Marta Niedźwiecka, sex coach i psycholożka

Zuzanna Kania, seksuolożka /fot. archiwum prywatne

„W skrajnych przypadkach nierozładowane napięcie seksualne może przerodzić się nawet w depresję” – ostrzega seksuolożka Zuzanna Kania

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

„Naszą misją od początku było wyjście z wulgarnej i przemocowej narracji wokół gadżetów erotycznych” – mówią założycielki queerowego butiku erotycznego

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna

kobieta w obcisłym body

MAKE SEX EASIER: Przypomnij sobie, że w życiu jest seks. To twoja seksualność, ty dowodzisz

Kamasutra - czego można się z niej nauczyć?

Kamasutra – co to jest? Czym różnią się pozycje dla początkujących i zaawansowanych?

Seksualny mindfulness. Zapanuj nad gonitwą myśli w sypialni

„Warto mówić: 'Potrzebuję, żebyśmy się dłużej kochali’ zamiast 'To ty dochodzisz za szybko'”. Seksuolożka o tym, jak rozwiązywać nieporozumienia w seksie

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

Zespół Kehrera – czym jest i jak się objawia choroba wdowia?

„Można jednocześnie kochać i pożądać partnera, a po zbliżeniu z nim doświadczać smutku”. Skąd się bierze poseksualny blues w sypialni i jak sobie z nim radzić, mówi Marta Tabor

Wzdęcia po seksie? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

strefy erogenne

Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto

„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? / unsplash

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? Odpowiada dr Agnieszka Nalewczyńska

Unsplash

6 obaw dotyczących seksu, które wiele z nas ma w łóżku. Nie tylko cellulit i odrastające włoski

Mycie zębów po seksie oralnym / istock

Czy po seksie oralnym należy umyć zęby? Dentystka Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Orgazm pochwowy bez tabu

Orgazm pochwowy bez tabu

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×