Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Ty, on i … Pan Wibrator

mężczyzna i wibrator
Ty, on i … Pan Wibrator / zdj. Unsplash/ Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
pandemia koronawirusa, dzieci
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19. "To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa"
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
szczepionka na COVID-19
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki

–  Jeżeli kobieta komunikuje, że potrzebuje wspomagania w postaci wibratora, to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą – mówi Natalia Grubizna, edukatorka i doradczyni seksualna, proseksualna.pl,

 

Krystyna Romanowska: Wibrator w sypialni. Pierwsza i podstawowa obawa kobiety, zanim zapyta o niego partnera, brzmi: na pewno będzie mu przykro, że już mi nie wystarcza. To obawa uzasadniona?

Natalia Grubizna: Nie zawsze. Kobiety często, chcąc wprowadzić do sypialni coś nowego, szykują się na konfrontację, której wcale nie musi być.

Jestem zwolenniczką dawania wolności i przestrzeni ludziom w ich seksualności, w mierzeniu się ze stereotypami. Takim stereotypem jest np. wymaganie od ciała ciągłej gotowości do seksu. Wprowadzenie np. gadżetu erotycznego do sypialni fantastycznie niweluje tę presję. Dla wielu mężczyzn możliwość zaspokojenia partnerki przy pomocy jedynie własnego ciała to punkt honoru.  Ta postawa może być główną przeszkodą w natychmiastowej akceptacji pomysłu: wprowadźmy wibrator do naszego życia seksualnego.  Pamiętajmy o tym, że zaproszenie jakiejkolwiek nowości do naszego życia seksualnego powinno być kontraktem między dwiema osobami. Czyli nie powinno być tak, że wymyślam sobie urozmaicenie dotyczące nas obojga i zaskakuję mojego partnera w sypialni. Rozmowę na temat gadżetów warto rozpocząć poza sytuacją seksualną, najlepiej w czasie spędzania razem czasu, gdy atmosfera sprzyja komunikacji – zanim znajdziemy się w łóżku. Zacznijmy po prostu od zadania pytań: czy takie urozmaicenia cię interesują? Czy masz coś przeciwko? Nie musi to być poprzedzone godzinami zastanawiania się, jak mu to powiedzieć.  Na tę chwilę to przecież tylko propozycja.

Natalia Grubizna

Natalia Grubizna, proseksualna.pl / Archiwum prywatne

Załóżmy, że kobieta spotyka się z totalną odmową i brakiem akceptacji tej propozycji ze strony partnera. Ma naciskać? Odczekać? Wspominać o niej od czasu do czasu czy po prostu strzelić focha?

Strzelanie focha, obrażanie się, „ciche dni” to są zawsze formy manipulacji i mikroprzemocy, które zdecydowanie odradzam w takiej sytuacji. Najczęściej nie chodzi w nich o porozumienie, znalezienie złotego środka, tylko postawienie na swoim. Polecam więc pracę nad skuteczną komunikacją. Jeżeli gadżet pojawi się między fochem a obrażeniem, to nie widzę dla niego świetlanej przyszłości w tym związku. Rozmowa o wibratorze może być początkiem nawarstwiania się animozji – zarówno w sferze seksualnej, jak i pozaseksualnej.

A jakbyś odpowiedziała na męskie pytanie: to co, już ci nie wystarczam?

Dobrze, gdyby mężczyzna raczej powiedział: wiesz, jak tego słucham, to zaczynam powątpiewać w swoje umiejętności seksualne. Stwierdzenie „już ci nie wystarczam” ma dla mnie znamiona pewnej manipulacji. Bo chodzi w nim o to, żeby kobieta przejęła się męskimi uczuciami i o nie zadbała, w domyśle – zrezygnowała z używania gadżetów. Nie warto godzić się na taki rodzaj szantażu. Myślę, że nie trzeba też wpadać w poczucie winy, tylko spokojnie odpowiedzieć: OK, jeżeli odbierasz to w ten sposób, to ja się wycofuję z tak prowadzonej rozmowy. Daję ci czas, żebyś się przyjrzał temu, skąd pochodzą twoje odczucia i reakcje.

Druga strona (mężczyzna) może zareagować na tę propozycję smutkiem lub żalem związanym z wyobrażeniami o tym, że jest „niewystarczający” czy że ma niedostateczne umiejętności. Tutaj podkreślam, że kobiety nie są odpowiedzialne za emocje mężczyzny, które aktywują się w tej sytuacji. Gadżet erotyczny to rzecz, a jego wprowadzenie – pomysł, któremu on się po prostu musi sam przyjrzeć.  Jeżeli kobieta komunikuje, że chce przeżywać orgazm w jego towarzystwie, ale potrzebuje wspomagania w postaci wibratora (z różnych powodów: hormonalnych albo dlatego, że zażywa leki, które utrudniają orgazm lub po prostu pragnie wyjątkowej stymulacji), to mężczyzna, nie chcąc skorzystać z gadżetu, tak naprawdę zabrania kobiecie przyjemności. I to jest bardzo ważna kwestia do przedyskutowania w relacji – daje nam odczuć, czyja przyjemność w tym związku jest uznawana za ważniejszą.

filmy dla dorosłych

Sięgnięcie po wibrator jest symbolicznym powiedzeniem: kobieca przyjemność jest najważniejsza. I to od  dojrzałości partnera zależy, czy znajdzie się na nią miejsce.

Myślę, że to też zależy od „rozpakowania” mitów, które mamy w głowie. Np. mit orgazmu pochwowego, który jest faktycznie orgazmem doświadczanym w wyniku stymulacji wewnętrznych struktur łechtaczki. Ale obie strony (mężczyzna i kobieta) często mają w sobie taki upór, że orgazm pochwowy musi wystąpić w wyniku penetracji członkiem. Dyskredytujemy orgazmy i przyjemność doświadczane na inne sposoby, co szkodzi naszej seksualnej przygodzie. Zamykamy się na wiele doznań, które mogą być równie, a może nawet bardziej przyjemne. To długi proces odzyskiwania rozkoszy i dawania do niej sobie prawa. To wysiłek zdecydowanie warty podjęcia, choć mogą się z nim wiązać trudności.

Przechodząc do szczegółów: jeżeli kobieta ma orgazm łechtaczkowy, a nie dochodzi do niego w czasie penetracji, nie kupujmy dildo. Kupmy masażer łechtaczkowy.

Dokładnie tak. Nie zapominajmy przy tym o własnych preferencjach estetycznych! Jeżeli mężczyźnie nie podobają się wielkość albo kolory jakiegoś gadżetu, znajdźmy taki, który go zadowoli. Dobrze jest określić dokładnie, w jakim celu ten gadżet jest nam potrzebny. Jeżeli kobiecie zależy na orgazmie, powinna po prostu o tym opowiedzieć: ten przedmiot zapewni mi maksymalną rozkosz, której chcę. Ale jeżeli jest to tylko kwestia jakiegoś urozmaicenia, to także trzeba o tym wspomnieć, aby następnie wspólnie znaleźć akcesoria, które obydwojgu odpowiadają.

Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być

Czy przyjęcie bądź odrzucenie gadżetu erotycznego może być diagnozą związku? Krótko mówiąc, czy można się rozstać z powodu wibratora?

Ważne jest, w jakiej atmosferze przebiega dyskusja. Jeżeli para nie jest w stanie porozumieć się w tej kwestii, powinna przyjrzeć się, jak funkcjonuje w innych obszarach,  Czy tam także odbywa się walka i chęć przeciągnięcia przeciwnika na drugą stronę?  Czy rozstać się z powodu wibratora? To zależy od tego, jak pojmujemy seks i przyjemność seksualną, jak wysoko znajduje się na liście naszych priorytetów dotyczących relacji. Czasami uważamy je za zbyt błahe, aby zrezygnować z relacji. A według mnie nie powinno tak być. Jeżeli dla kobiety ważny jest element seksualnego spełnienia (także np. ze wspomaganiem w postaci wibratora) – ma do tego prawo. Obietnica maksymalnej rozkoszy to coś, co motywuje nas do podejmowania kontaktów seksualnych. Partner, który o to nie dba,  powinien liczyć się z tym, że partnerka zacznie traktować współżycie seksualne nie jako coś nagradzającego, tylko obszar ciągłego niespełnienia. Dlaczego ma się na to godzić? Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba się rozstawać! Można za to usiąść i renegocjować umowę seksualną, która już straciła ważność, albo w ogóle jej między nami nie było. Tak, aby każda ze stron znajdowała w seksie coś dobrego i wartościowego.

Pamiętajmy, że po gadżety sięgają ludzie raczej z ciekawości niż z nudów. Rzadko jest to wyraz rozczarowania kochankiem, czyli kobieta kupuje sobie wibrator, bo mężczyzna przestał ją zaspokajać – tak się nie dzieje. Niektórzy ludzie mają bardzo dużą ciekawość seksualną, mają osobowość potrzebującą urozmaiceń i sięgają po nie w sposób naturalny. Co nie oznacza, że każdej osobie ten rodzaj nowości się spodoba.

Zakładamy wariant optymistyczny: on się zgadza. Idziemy razem do sklepu?

Oczywiście. I traktujemy to jako element gry wstępnej. Oczywiście, obie osoby w parze mogą mieć inne wizje tej zabawki. Wtedy wizyta w sklepie urealnia to, czego chcą spróbować.

Pamiętajmy też o jednym: nigdy nie dawajmy gadżetu erotycznego osobie, która nie chce go mieć. To jednak dotyka sfery intymnej. I nawet nasza wizja nowoczesnej kobiety, która bez oporów od razu wsiada na wibrator, może okazać się błędna. Każdy z nas może nie chcieć. Moja rada: nie zaskakujcie nikogo wibratorem.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Jaki jest seks samodzielnych mam?/ilustracja: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

„Zdrada to ogromny krzyż na plecach”. Lepiej się do niej przyznać czy nie? Rozmowa z Adamem Lewanowiczem [WIDEO]

Seks was nie odchudzi. I bardzo dobrze!

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Ewa Stusińska / fot. Łukasz Knap

Ewa Stusińska: Pornografia to nie tylko ciemne krzaki i muliste bagna kultury. To również zwykła rozrywka dla dorosłych ludzi

Twoja łechtaczka to wymiataczka/grafika: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Moja łechtaczka to wymiataczka

Przed nami 6. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Siła jest kobietą!” Hello Zdrowie objęło ją patronatem medialnym

Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje

Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, autorki książki „Slow Sex. Uwolnij miłość” / Archiwum prywatne

„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?