Przejdź do treści

Orgazm pochwowy bez tabu

Kobieta
Orgazm pochwowy bez tabu Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania pokazują, że przeżywanie orgazmu pochwowego związane jest z wyższym poziomem satysfakcji z życia seksualnego, relacji partnerskich oraz lepszym stanem zdrowia psychicznego. W poniższym artykule przedstawimy m.in. czynniki wpływające na zdolność do uzyskania orgazmu pochwowego oraz możliwe powody problemów z jego osiągnięciem.

Który orgazm jest lepszy: pochwowy czy łechtaczkowy?

Wiele kontrowersji w świecie naukowym budzi podział rodzajów orgazmu na pochwowy i łechtaczkowy. Niektórzy badacze uważają, że taka klasyfikacja nie ma sensu, ponieważ pochwa nie posiada struktur anatomicznych (wolnych zakończeń nerwowych), które mogłyby odpowiadać za wywołanie orgazmu. Naukowcy pisząc o orgazmie pochwowym, odwołują się czasem do poglądu o obecności punktu G – strefy erogennej na przedniej ścianie pochwy. Podłoże anatomiczne występowania punktu G nie zostało jednak nadal potwierdzone – jego obecność to więc nadal tylko hipoteza. Część badaczy zajmujących się tym tematem sugeruje, że odczucia erogenne z tego miejsca wywołane są w rzeczywistości stymulacją odnóg łechtaczki, a nie samej pochwy. Pomimo braku dowodów częste w literaturze naukowej stało się wykorzystywanie uproszczenia i uznawanie orgazmu za pochwowy po prostu w przypadku, gdy został on osiągnięty w czasie stymulacji pochwy.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Po czym poznać orgazm pochwowy?

Choć wiele badań poświęcono określeniu różnic między orgazmem pochwowym a łechtaczkowym, ich wyniki nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że istnieją różnice w tym jak one wyglądają. Zmiany opisywane w przypadku obu rodzajów orgazmu to:

  • intensywne uczucie przyjemności i subiektywne odczucie zmiany stanu świadomości,
  • swoiste doznania w narządach płciowych, które mogą zmiennym zasięgiem obejmować całe ciało,
  • skurcze mięśni przepony, mięśni okołopochwowych i (prawdopodobnie) mięśni macicy,
  • rytmiczne ruchy ciała,
  • okrzyki,
  • zaczerwienie twarzy,
  • zmiana koloru warg sromowych mniejszych z różowej na intensywnie czerwoną.

Zobacz także: orgazmy są różne, tak jak ludzie

Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

Zdolność do osiągnięcia orgazmu w efekcie określonego rodzaju stymulacji jest cechą indywidualną dla każdej kobiety, może także ulegać zmianom na przestrzeni życia. Różnice w odczuwaniu tego samego rodzaju pobudzenia u poszczególnych osób oraz u tych samych kobiet w różnym wieku związane są z wpływem czynników fizjologicznych i psychologicznych. Wśród aspektów fizjologicznych wymienić można m.in. unikalny rozkład nerwów czuciowych w strefach erogennych. Przykładem ważnego czynnika psychologicznego są z kolei subiektywne przeszłe doświadczenia z danym rodzajem stymulacji i wiązanie ich (podświadome) z osiągnięciem orgazmu.

Dojście do orgazmu, w tym orgazmu wywołanego stosunkiem pochwowym, zależy więc od umiejętności wykorzystania wiedzy o tym, co sprawdzało się w przeszłości (szczególnie w kontekście rodzaju stymulacji, wykorzystanej pozycji oraz wrażeń zmysłowych, np. zapachu) i otwartości na tworzenie nowych pozytywnych doświadczeń.

Wspieraj swoją przyjemność z seksu w naturalny sposób. Zajrzyj do sklepu Hello Zdrowie i wybierz produkty Wimin!

całująca się para

Czy można nie mieć orgazmu?

Według raport o seksualności Polaków, orgazm przeżywa 92 proc. ankietowanych kobiet. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość z nich (niemal 9 na 10) osiąga go w trakcie stosunku pochwowego.

Brak zdolności do osiągania orgazmu może wynikać z problemów z komunikacją z partnerem lub wiązać się czynnikami psychologicznymi (m.in. depresją, stresem, negatywnym postrzeganiem własnego ciała, zaniedbaniem emocjonalnym) lub uwarunkowaniami medycznymi (niektórymi chorobami, np. ginekologicznymi lub przyjmowanymi lekami, m.in. kardiologicznymi, psychotropowymi). Jednak pamiętajmy – wbrew ogólnej opinii – orgazm pochwowy nie jest obowiązkiem każdej kobiety i wyznacznikiem udanego życia seksualnego.

 

Źródła:

  1. Puppo V. (2013) Anatomy and Physiology of the Clitoris, Vestibular Bulbs, and Labia Minora With a Review of the Female Orgasm and the Prevention of Female Sexual Dysfunction, Clinical Anatomy, 26: 134-152.
  2. Pfaus J., Quintana M., Cionnaith C., Parada M. (2016) The whole versus the sum of some of the parts: toward resolving the apparent controversy of clitoral versus vaginal orgasms, Socioaffective Neuroscience & Psychology, 6: 32578.
  3. Faubion S., Rullo J. (2015) Sexual Dysfunction in Women: A Practical Approach, American Family Physican, 92(4): 281-288.
  4. Lew-Starowicz Z., Błażejewska A., Bińkowska M. (2007) Seksualność kobiet – nowe kierunki rozwoju, Przegląd Menopauzalny, 4: 195-198.
  5. Bancroft J. (red.) (2010) Seksualność człowieka, Elsevier Urban & Partner, Wrocław.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: