Przejdź do treści

Masz słabą siłę chwytu? To może oznaczać poważne problemy zdrowotne

Masz słabą siłę chwytu? To może oznaczać poważne problemy zdrowotne / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chwytając torbę z zakupami czy otwierając słoik, niewielu z nas zastanawia się nad siłą swojego chwytu. Okazuje się, że moc drzemiąca w naszych dłoniach może korelować ze stanem naszego zdrowia. Udowodnili to naukowcy z Austrii. „Naszym zadaniem było znalezienie progu związanego z siłą uścisku dłoni, który zasygnalizowałby lekarzowi przeprowadzenie dalszych badań, jeśli siła uścisku dłoni pacjenta jest poniżej tego progu” – mówi jeden z badaczy.

„Siła uścisku dłoni jest bardzo precyzyjną i wrażliwą miarą podstawowych schorzeń”

Siła chwytu jest zdolnością motoryczną, wyzwalaną przez grupę mięśni przedramion. Mówi ona nie tylko o naszej sprawności i kondycji. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków: okazuje się, że siła chwytu może świadczyć o naszych chorobach, a nawet o ryzyku zgonu.  Jej zmniejszenie może wskazywać na poważne choroby.

O badania w tym zakresie pokusili się uczeni z Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemów Stosowanych w Laxenburgu w Austrii. Sprawdzali, przy jakim poziomie siły uchwytu lekarz powinien rozważyć wysłanie pacjenta na dalsze badania.

W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, autorzy porównali siłę uścisku dłoni osób nie ze zdrową populacją referencyjną, ale z osobami, które są porównywalne pod względem płci, wieku i wzrostu.

Badanie jest bardzo proste: polega na ściśnięciu dynamometru jedną ręką. W badaniu pacjent jest proszony o wykonanie dwóch prób każdą ręką, przy czym najlepsza próba służy do pomiaru. Dla tego procesu istnieje specjalny protokół, ponieważ wartości mogą zależeć między innymi od tego, czy badanie zostało wykonane w pozycji stojącej czy siedzącej.

W grupie uczestników w wieku 20-29 lat średnia siła chwytu wynosi 46 kg dla mężczyzn i 29 kg dla kobiet. Ulega ona znacznemu zmniejszeniu do 39 kg i 23,5 kg u osób w przedziale wiekowym od 60 do 69 lat.

Naukowcy, opierając się na tych danych, wywnioskowali, że siła chwytu poniżej średniej wartości może wskazywać na wyższe ryzyko zgonu. Nie stwierdzono jednak, by mocniejszy chwyt mógł je zmniejszyć. Dlaczego więc to badanie jest tak ważne?

„Wytrzymałość uchwytu jest tanim i łatwym do wykonania testem, ale może pomóc we wczesnej diagnozie problemów zdrowotnych i innych podstawowych schorzeń. Monitorowanie siły uścisku dłoni osób starszych (a właściwie osób w średnim wieku) może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia tej populacji. Nasze odkrycia jasno pokazują, że siła uścisku dłoni jest bardzo precyzyjną i wrażliwą miarą podstawowych schorzeń. Dlatego sugerujemy, aby była wykorzystywana jako narzędzie przesiewowe w praktyce medycznej” – zauważa Sergei Scherbov, jeden z badaczy, demograf specjalizujący się w analizach demograficznych i prognozach populacji.

Dzięki tym wnioskom naukowcy wiedzą także, co to oznacza dla ogólnej populacji.  Zdaniem Sergeja Scherbova, ogólna siła chwytu zależy od płci, wieku i wzrostu danej osoby.

Kobieta

Co oznacza słaby uścisk dłoni?

Sergei Scherbov wyjaśnił, że celem tego badania było znalezienie progu siły chwytu.

„Jeśli byłaby poniżej tej wartości, mógłby to być sygnał dla lekarza, aby wykonał pacjentowi dodatkowe badania. Przypomina to trochę pomiar ciśnienia tętniczego. W przypadku, gdy ciśnienie wykracza poza normę, lekarz może albo podjąć decyzję o przepisaniu konkretnego leku, albo wysłać pacjenta do specjalisty w celu dalszej diagnostyki” – porównał.

Z kolei Sonja Spitzer, współautorka badania, podkreśliła, że badacze nie sugerują, aby ludzie trenowali siłę uścisku dłoni, w szczególności w celu zmniejszenia ryzyka śmiertelności.

„Najprawdopodobniej, jeśli ktoś poprawi siłę uścisku dłoni poprzez ćwiczenia, nie będzie to miało żadnego wpływu lub będzie miało bardzo niewielki wpływ na jego ogólny stan zdrowia. Jednak niska siła uścisku dłoni może służyć jako wskaźnik niepełnosprawności, ponieważ odzwierciedla niską siłę mięśni, co wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci” – tłumaczyła.

Wszystkim chcącym zachować dobre samopoczucie zaleciła prowadzenie zdrowego stylu życia oraz aktywność fizyczną.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie BMJ Open.

 źródło: Sergei Scherbov, Sonja Spitzer, Nadia Steiber, „Thresholds for clinical practice that directly link handgrip strength to remaining years of life: estimates based on longitudinal observational data”; iiasa.ac.at

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.