Przejdź do treści

„Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania”. Dentysta Tomasz Kupryś mówi o profilaktyce jamy ustnej

Uśmiechnięta kobieta
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rano, wieczorem czy po każdym posiłku? Do dentysty tylko jak boli? Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, płynu do płukania to podstawy profilaktyki jamy ustnej, o której mówi dla nas dentysta Tomasz Kupryś, współwłaściciel kliniki Warsaw Dental Center. Porozmawialiśmy o błędach, zaleceniach i codziennych rytuałach, które sprawią, że nasze zęby będą zdrowe. 

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Tomasz Kupryś

dentysta

Urszula Gruszka: Już od dziecka dobrze wiemy, że mycie zębów to podstawa. Ale jak długo powinno trwać szczotkowanie? 

lek. dent. Tomasz Kupryś: Badania naukowe dowodzą, że dokładne mycie zębów zajmuje około 2 minut. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej technice, o umyciu każdej powierzchni zęba oraz o oczyszczeniu języka. Szczotkowanie rano i wieczorem jest absolutnym minimum, lecz niewystarczającym. Powinno się myć zęby po każdym posiłku.

Należy podkreślić, że nie można myć bezpośrednio zębów po spożyciu kwaśnych pokarmów, takich jak: cytrusy, soki owocowe, ponieważ kwas w nich zawarty uszkadza, rozpuszcza szkliwo.

Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania. Pozostałe 30 proc. to pasty, płyny, nić dentystyczna

Czy jest różnica pomiędzy profilaktyką rano a wieczorem? 

Spożywając pokarmy zawierające weglowodany dostarczamy bakteriom bytującym w jamie ustnej substratu, z którego tworzy się kwas rozpuszczający szkliwo, zębinę -tak powstaje próchnica. Ślina w jamie ustnej jest buforem, który neutralizuje kwasy powstałe właśnie z węglowodanów. Jej większa ilość pośrednio zapobiega próchnicy, dlatego bardzo ważne jest umycie zębów przed snem. Gdy śpimy wydzielanie śliny jest zmniejszone, a wiec pozytywne działanie zmniejszające powstawanie próchnicy jest zmniejszone. Ważne jest uświadomienie rodziców, aby nie podawali dzieciom przed snem pokarmów zawierających węglowodany. Po umyciu zębów można wypić tylko wodę.

Do dentysty tylko wtedy, jak boli? 

Ból w jamie ustnej może mieć różne pochodzenie. Zwykły ból zęba to sygnał organizmu, że cos jest nie tak. Nadwrażliwość to pierwszy sygnał, gdy pacjent skarży się na ostry, przeszywający ból, szczególnie przy spożywaniu kwaśnych, gazowanych płynów czy zasysaniu zimnego powietrza. Powodem są odsłonięte szyjki, recesje i ubytki klinowe. Należy wyeliminować przyczynę takiego stanu, a następnie przykryć odsłonięty ząb – wypełnieniem kompozytowym lub przeszczepem dziąsła.

Jak nie nadwrażliwość, to ból próchnicowy. Dlaczego jeszcze „nas boli”?

Ból próchnicowy to taki, który występuje przy spożywaniu słodkich lub zimnych pokarmów. Ale również może zdarzyć się samoistny, ćmiący, pulsujący, który świadczy o zapaleniu miazgi, czyli nerwu wewnątrz zęba. Wówczas konieczne jest leczenie kanałowe. Jeśli natomiast nadgryzamy pokarm lub dotykamy zęba i towarzyszy temu dyskomfort, może to oznaczać, że zapalenie rozszerzyło się poza korzeń zęba i może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Jeśli zaczyna boleć nas ząb to wizyta u dentysty jest konieczna. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wizyta kontrolna u dentysty powinna odbyć się raz na pół roku.

Mycie zębów po każdym posiłku, unikanie węglowodanów przed snem, picie wody. O czym jeszcze należy pamiętać poza szczotkowaniem? 

Mycie zębów to najprostszy sposób na zapobieganie próchnicy. Zalecam używanie nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe lub irygatorów stomatologicznych. Dobrze jest też włączyć stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Pomagają one w walce z bakteriami.

Profilaktyka jamy ustnej to już wcześniej wspomniane wizyty kontrolne minimum raz na pół roku. Ząb nie musi poleć, aby była potrzebna interwencja dentysty, w celu naprawienia ubytku czy ratowaniu zęba. Można stosować również profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz fluoryzacja.

Jakie błędy ludzie najczęściej popełniają w pielęgnacji jamy ustnej?

Błędy pacjentów wynikają głównie z ich niewiedzy. Nieodpowiednia technika szczotkowania twardą szczoteczką może być przyczyną ubytków przyszyjkowych czy nawet utratą szkliwa. Zbyt agresywne i częste stosowanie past wybielających działa również destrukcyjnie na zęby. Nie mówi się o tym często, ale zbyt częste wybielanie zębów bardzo je osłabia i przyczynia się do trwałej nadwrażliwości. Należy nie przesadzać ze zbyt częstym płukaniem płynami zawierającymi alkohol, ponieważ podrażniają błonę śluzową jamy ustnej.

Czy używasz nici dentystycznej?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.