Przejdź do treści

Badanie w gabinecie stomatologicznym może pomóc w wykluczeniu groźnych chorób. O co chodzi?

Test PET w gabinecie stomatologicznym / istock
Test PET w gabinecie stomatologicznym / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

To w jamie ustnej rozpoczynają się zmiany, które mogą prowadzić do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Nie tylko tych związanych z zębami, ale przede wszystkim z kondycją całego organizmu. Można temu przeciwdziałać, wykonując jedno badanie. Jakie? Wyjaśnia dr Urszula Jarosz, stomatolożka Varsovia Dental w Warszawie.

Objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

Nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienie dziąseł i ich krwawienie. To tylko niektóre z objawów, które powinny nas zaniepokoić. Niestety, często je bagatelizujemy, usprawiedliwiając się nieprawidłowym szczotkowaniem zębów czy niewłaściwą dietą. Rezultat? Nic z nimi nie robiąc, narażamy się na poważne zmiany, które w niektórych przypadkach mogą powodować np. chorobę Alzheimera. Brzmi niewiarygodnie? Badania wykazały, że choroba przyzębia może do niej prowadzić.

Wynika z nich, że Porphyromonas gingivalis (jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za parodontozę), która ma zdolność przylegania i wnikania do komórek nabłonka, jest powiązana z chorobą Alzheimera.

Pierwsze testy naukowcy przeprowadzili na myszach. Efekt? U zwierząt zakażonych bakterią wystąpiły uszkodzenia tkanki mózgowej. U myszy zauważono także podwyższone stężenie dwóch białek powiązanych z rozwijaniem się choroby Alzheimera.

Choroba przyzębia, czyli co?

Choroba przyzębia, powszechnie znana jako paradontoza, jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów. Rozpoczyna się niewinnie – od niewłaściwej higieny jamy ustnej. Później wystarczy brak systematyczności w szczotkowaniu zębów lub nieprawidłowa technika ich mycia oraz nieregularne wizyty u stomatologa, by choroba zaczęła się rozwijać.

Resztki pokarmu gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych są bowiem doskonałą pożywką dla bakterii. Nawarstwiający się na zębach osad, który z czasem zmienia się w kamień nazębny, to dla nich środowisko do rozwoju. W rezultacie tworzy się stan zapalny tkanek przyzębia. Co dalej? Bakterie przemieszczają się w ich głąb, a ich działanie powoduje, że cofa się kość wyrostka zębowego, powstają kieszonki zębowe i odsłaniają korzenie zębów. Na skutek tego zęby, nie mając stabilnego połączenia z podłożem, wypadają.

Uśmiechnięta kobieta

Parodontoza – profilaktyka

Co robić, by nie dopuścić do parodontozy? Działać profilaktycznie. Paradontoza nie zawsze daje bowiem widoczne objawy. Choroba przyzębia czasami rozwija się w ukryciu. Obok systematycznej i prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, wystarczy zrobić test PET.

– Test PET jest specjalistycznym badaniem wykrywającym obecność i mierzącym stężenie patogenów wywołujących chorobę przyzębia. Jest on testem molekularno-biologicznym. Dostarcza nam wielu informacji, które umożliwiają postawienie diagnozy i przewidzenie potencjalnego rozwoju choroby, dzięki czemu możemy wprowadzić adekwatne dla danego przypadku leczenie. Jak wygląda badanie? Przeprowadzenie testu jest krótkie. Najpierw musimy usunąć naddziąsłową płytkę nazębną i osuszyć miejsca biorcze. Następnie za pomocą specjalnego zestawu pobieramy z kieszonek przydziąsłowych próbki, które wysłane są do laboratorium diagnostycznego. Po kilku dniach mamy wyniki – mówi dr Urszula Jarosz, stomatolożka Varsovia Dental w Warszawie.

I dodaje, że jeśli test PET wykaże obecność chorobotwórczych bakterii wywołujących periodontosis, czyli paradontozę lub też inaczej chorobę przyzębia, wdrażane jest odpowiednie leczenie.

– W zależności od przypadku wdrażamy antybiotykoterapię. Wykonujemy np. profesjonalne czyszczenie, kiretaż czy leczenie laserowe. Zabieg fotoaktywnej dezynfekcji laserowej jest bardzo skuteczną metodą zwalczania bakterii i zapobiegania ich dalszemu rozwojowi – dodaje dr Jarosz.

 


Tekst powstał we współpracy z LuxPR Public Relations.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Kobieta wśród kwitnących drzew

Badania po zimie – czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Koferdam – materiał, który czyni leczenie endodontyczne wyjątkowo bezpiecznym

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Proteza zębowa a stomatopatia protetyczna – objawy i leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery "U" rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery „U” rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

„Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Czerwona kokardka na budynku w Warszawie

„HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać”. Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

kobieta podczas mammografii

BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

Jak rozpoznać i jaki wpływ na wygląd ma zgryz głęboki? Rodzaje i leczenie zgryzu głębokiego

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?