4 min.
Badanie w gabinecie stomatologicznym może pomóc w wykluczeniu groźnych chorób. O co chodzi?

Test PET w gabinecie stomatologicznym / istock
To w jamie ustnej rozpoczynają się zmiany, które mogą prowadzić do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Nie tylko tych związanych z zębami, ale przede wszystkim z kondycją całego organizmu. Można temu przeciwdziałać, wykonując jedno badanie. Jakie? Wyjaśnia dr Urszula Jarosz, stomatolożka Varsovia Dental w Warszawie.
Spis treści
Objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę
Nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienie dziąseł i ich krwawienie. To tylko niektóre z objawów, które powinny nas zaniepokoić. Niestety, często je bagatelizujemy, usprawiedliwiając się nieprawidłowym szczotkowaniem zębów czy niewłaściwą dietą. Rezultat? Nic z nimi nie robiąc, narażamy się na poważne zmiany, które w niektórych przypadkach mogą powodować np. chorobę Alzheimera. Brzmi niewiarygodnie? Badania wykazały, że choroba przyzębia może do niej prowadzić.
Wynika z nich, że Porphyromonas gingivalis (jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za parodontozę), która ma zdolność przylegania i wnikania do komórek nabłonka, jest powiązana z chorobą Alzheimera.
Pierwsze testy naukowcy przeprowadzili na myszach. Efekt? U zwierząt zakażonych bakterią wystąpiły uszkodzenia tkanki mózgowej. U myszy zauważono także podwyższone stężenie dwóch białek powiązanych z rozwijaniem się choroby Alzheimera.
Choroba przyzębia, czyli co?
Choroba przyzębia, powszechnie znana jako paradontoza, jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów. Rozpoczyna się niewinnie – od niewłaściwej higieny jamy ustnej. Później wystarczy brak systematyczności w szczotkowaniu zębów lub nieprawidłowa technika ich mycia oraz nieregularne wizyty u stomatologa, by choroba zaczęła się rozwijać.
Resztki pokarmu gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych są bowiem doskonałą pożywką dla bakterii. Nawarstwiający się na zębach osad, który z czasem zmienia się w kamień nazębny, to dla nich środowisko do rozwoju. W rezultacie tworzy się stan zapalny tkanek przyzębia. Co dalej? Bakterie przemieszczają się w ich głąb, a ich działanie powoduje, że cofa się kość wyrostka zębowego, powstają kieszonki zębowe i odsłaniają korzenie zębów. Na skutek tego zęby, nie mając stabilnego połączenia z podłożem, wypadają.
Parodontoza – profilaktyka
Co robić, by nie dopuścić do parodontozy? Działać profilaktycznie. Paradontoza nie zawsze daje bowiem widoczne objawy. Choroba przyzębia czasami rozwija się w ukryciu. Obok systematycznej i prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, wystarczy zrobić test PET.
– Test PET jest specjalistycznym badaniem wykrywającym obecność i mierzącym stężenie patogenów wywołujących chorobę przyzębia. Jest on testem molekularno-biologicznym. Dostarcza nam wielu informacji, które umożliwiają postawienie diagnozy i przewidzenie potencjalnego rozwoju choroby, dzięki czemu możemy wprowadzić adekwatne dla danego przypadku leczenie. Jak wygląda badanie? Przeprowadzenie testu jest krótkie. Najpierw musimy usunąć naddziąsłową płytkę nazębną i osuszyć miejsca biorcze. Następnie za pomocą specjalnego zestawu pobieramy z kieszonek przydziąsłowych próbki, które wysłane są do laboratorium diagnostycznego. Po kilku dniach mamy wyniki – mówi dr Urszula Jarosz, stomatolożka Varsovia Dental w Warszawie.
I dodaje, że jeśli test PET wykaże obecność chorobotwórczych bakterii wywołujących periodontosis, czyli paradontozę lub też inaczej chorobę przyzębia, wdrażane jest odpowiednie leczenie.
– W zależności od przypadku wdrażamy antybiotykoterapię. Wykonujemy np. profesjonalne czyszczenie, kiretaż czy leczenie laserowe. Zabieg fotoaktywnej dezynfekcji laserowej jest bardzo skuteczną metodą zwalczania bakterii i zapobiegania ich dalszemu rozwojowi – dodaje dr Jarosz.
Tekst powstał we współpracy z LuxPR Public Relations.
Zobacz także

„O próchnicy mówię, że zaatakowały robaczki, a o wierceniu zęba – odkurzanie szczelin z nich, aby nie atakowały. Gdy pojawia się krew, wyjaśniam, że to ketchup”. Rozmawiamy ze Zdrową Buzią

„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?

Badania profilaktyczne – jak często je wykonywać? Najlepszy sposób na kontrolę stanu zdrowia
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023