Przejdź do treści

Na czym polega badanie KTG płodu? Jak się do niego przygotować?

Badanie płodu
Badanie płodu. Fot. and.one/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla spokoju duszy i pewności rodzice decydują się na przeprowadzenie badania KTG, a lekarze bardzo często je zalecają. Czym jest w istocie badanie KTG? Najkrócej rzecz ujmując, jest to kardiotokograficzne, czyli badanie serca płodu. Pozwala ono monitorować pracę serca nienarodzonego jeszcze dziecka. Co więcej, badania KTG umożliwia monitorowanie czynności skurczowej mięśnia macicy u kobiety.

Badanie KTG należy do kategorii tych czynności, które są przeprowadzane na bardzo późnym i zaawansowanym etapie ciąży. Lekarze położnicy zalecają jego przeprowadzenie dopiero w okolicach 25 tygodnia ciąży, ale najczęściej zdarza się, że jest zlecane nawet później. W podanym, wczesnym terminie badanie jest przeprowadzane dopiero wtedy, kiedy pojawiają się ku temu przesłanki. Celem badania KTG jest monitorowanie zdrowia dziecka oraz podejmowanie szybkich i zdecydowanych działań, kiedy jego zdrowie jest zagrożone.

Jakie są przesłanki zlecenia badania KTG w 7 miesiącu ciąży?

Kardiotokografia jest zlecana w sytuacji, kiedy matka nie odczuwa ruchów dziecka, lub odczuwa jego bardzo słabe ruchy. Przesłankami do badania KTG na wczesnym etapie są także w sytuacji, w której mama ma na swoim koncie jakiekolwiek urazy brzucha, lub doszło u niej do krwawienia z pochwy. Lekarze ginekolodzy decydują się także na badanie w sytuacji, w której ciąża jest zagrożona lub w sytuacji ciąży mnogiej. Przyczynkiem do przeprowadzenia KTG u kobiety są także sytuacje, w których matka cierpi na cukrzyce, stwierdzono u niej nadciśnienie tętnicze, lub stwierdzono niestety wady serca dziecka nienarodzonego.

Jak wygląda samo badanie KTG?

Jest to najczęściej badanie nieinwazyjne i polega na przypięciu do brzucha kobiety dwóch pasów z czujnikami. Funkcja każdego z pasów jest odmienna, gdyż jeden mierzy bicie serca dziecka, a drugi jest odpowiedzialny za zbieranie danych do badania skurczy macicy. Czynność pomiaru bicia serca dziecka to nic innego jak kardiografia. Czynność pomiaru skurczu macicy to z kolei tokografia. Obecna technologia pozwala na obserwację przebiegu badania za pomocą aparatury medycznej, w skład której wchodzi monitor. Badanie jest dosyć długie, gdyż trwa niecałą godzinę. Najczęściej w trakcie jego przeprowadzenia nie będzie możliwa zmiana pozycji przez mamę. Badanie KTG od momentu jego zlecenia powinno być wykonywane regularnie co 2 – 3 dni aż do momentu rozwiązania. W skrajnych przypadkach jest ono jeszcze wykonywane w trakcie akcji porodowej. W położnictwie zdarzają się przypadki, w których KTG ma przebieg wewnętrzny. Jest to związane z sytuacją, w której lekarz prowadzący ciąże potrzebuje dokładniejszy pomiar. W takiej sytuacji czujnik wprowadza się przez macicę i umieszcza go na główce dziecka.

Wyniki badania KTG

Badanie KTG ma pokazać, w jakim tempie oraz rytmie pracuje serce dziecka. Standardem uderzeń serca na minutę jest pomiędzy 110-160 uderzeń. Odstępstwa od normy nie oznaczają automatycznie problemów, gdyż na ilość uderzeń wpływa bardzo wiele czynników. Niemniej zbyt mała ilość uderzeń może świadczyć o niedotlenieniu, a zbyt duża o zakażeniu wewnątrzmacicznym.

Jak się przygotować do KTG?

Zgodnie z zaleceniami wielu lekarzy, najlepszym przygotowaniem jest zjedzenie posiłku na 1- 2 godziny przed planowanym czasem przeprowadzenia badania. Głód matki może przyczynić się negatywnie do badania, prezentując jego błędny pomiar. Przykładowo, bicie serca dziecka może być niskie, gdyż dziecko jest z powodu głodu mamy ospałe, lub nadmiernie wygórowane, kiedy dziecko jest z powodu głodu mamy niespokojne. Dlatego też przed badanie zaleca się pełnowartościowy posiłek.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.