4 min.
Przebieg ciąży bliźniaczej tydzień po tygodniu. Różnice w prowadzeniu ciąży pojedynczej a mnogiej

Fot. pressmaster/AdobeStock
Stwierdzenie ciąży bliźniaczej i określenie liczby płodów w brzuchu przyszłej mamy jest możliwe podczas wykonywania badania ultrasonograficznego (USG) już w I trymestrze ciąży.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Przebieg ciąży bliźniaczej różni się od przebiegu ciąży pojedynczej. Jedną z początkowy różnic jest nasilenie się objawów ciąży. Mdłości oraz wymioty występują znacznie częściej niż w ciąży pojedynczej. Związane jest to ze zmianami w gospodarce hormonalnej, która ma zapewnić dzieciom optymalne warunki do ich dalszego, prawidłowego rozwoju. Po stwierdzeniu przez lekarza ciąży bliźniaczej konieczne jest ustalenie indywidualnego planu badań oraz kontroli lekarskich w kolejnych miesiącach ciąży.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu
Pierwszy dzień ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Objawy ciąży bliźniaczej różnią się od ciąży pojedynczej głównie ich nasileniem. Zarówno ciąża bliźniacza dwujajowa, jak i ciąża bliźniacza jednojajowa przebiegają następująco:
- 1. tydzień ciąży. Jest to czas, w którym występuje ostatnie krwawienie menstruacyjne.
- 2. tydzień ciąży. Po zakończonej miesiączce dochodzi do owulacji.
- 3. tydzień ciąży. Dochodzi do zapłodnienia.
- 4. tydzień ciąży. W tym czasie dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżeniu w ścianie macicy. Mogą wówczas wystąpić pierwsze objawy, dolegliwości związane z ciążą, takie jak bolesność i tkliwość piersi lub lekkie plamienie.
- 5. tydzień ciąży. W tym momencie kobiety najczęściej orientują się, że są w ciąży, gdyż jest to czas, w którym powinno wystąpić krwawienie menstruacyjne.
- 6. tydzień ciąży. Od tego tygodnia najczęściej pojawiają się poranne mdłości, częstsza potrzeba wizyty w toalecie oraz nadwrażliwość na zapachy. W dalszym ciągu może występować tkliwość i obrzmienie piersi.
- 7. tydzień ciąży. Płody zaczynają się ruszać, mimo że są to ruchy całkowicie nieodczuwalne dla kobiety. W tym czasie kształtują się lewa oraz prawa komora serc obu płodów.
- 8. tydzień ciąży.. W tym czasie wydłużają się ich kończyny dolne i górne, wyraźne stają się również łokcie. Jest to najwcześniejszy moment, kiedy za pomocą USG można stwierdzić ciążę bliźniaczą.
- 9.–13. tydzień ciąży. Występują zmiany hormonalne przez co tkanki stają się coraz bardziej miękkie. Wcześniej występujące objawy ulegają nasileniu. U płodów kształtują się wtedy po kolei: wewnętrzne narządy płciowe charakterystyczne dla danej płci, powieki, kostki, nadgarstki, uszy, paluszki, nerki rozpoczynają swoją pracę, serce zaczyna bić, a klatka piersiowa zaczyna się poruszać, imitując ruchy jak podczas oddychania.
- 14. tydzień ciąży. W tym tygodniu rozpoczyna się II trymestr ciąży. Tworzą się głównie rysy twarzy płodów. Ważne jest, aby w tym czasie odpowiednio się nawadniać.
- 15. tydzień ciąży. Ważne, aby w dalszym ciągu dbać o odpowiednią dietę, bogatą zwłaszcza w żelazo, gdyż częstym schorzeniem towarzyszącym ciąży mnogiej jest niedokrwistość.
- 16. tydzień ciąży. Zazwyczaj w tym czasie lekarz podczas badania USG jest w stanie stwierdzić płeć dziec. Ważą wówczas ok. 100 g i mierzą ok. 12 cm.
- 17–25. tydzień ciąży. W tych tygodniach ustępują dolegliwości męczące w I trymestrze. Mimo znacznego przybierania na wadze kobieta dzięki wybuchowi hormonalnemu wygląda kwitnąco, gdyż kondycja paznokci, skóry oraz włosów znacznie się poprawia. Brzuszek staje się z każdym dniem coraz większy i cięższy, dlatego ważne, aby zadbać o zdrowy sen i odpowiednią ilość odpoczynku w ciągu dnia. Wszystkie narządy dzieci dalej się rozwijają. Ze względu na dobre samopoczucie warto w tym czasie zadbać o wyprawkę oraz rozpocząć praktyczne przygotowania na przyjście na świat dwóch maluchów.
- 26. tydzień ciąży. Jest to ostatni tydzień II trymestru ciąży. Może pojawić się mleko z piersi, tzw. siara. Ważne, aby znać pierwsze symptomy rozpoczynającego się porodu.
- III trymestr ciąży, czyli od 27. tygodnia aż do rozwiązania. ciąże mnogie kończą się wcześniej niż ciąże pojedyncze. W tym czasie kobieta powinna głównie leżeć i wypoczywać. Niemal wszystkie narządy i układy dzieci są rozwinięte oprócz jednego – płuc. Uznaje się, że płuca są w pełni dojrzałe do przystosowania się do życia pozamacicznego ok. 37. tygodnia ciąży.
Najnowsze w naszym serwisie

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość

23.03.2023
Benzen – jakie ma właściwości. Jak działa na zdrowie i czy jest szkodliwy?

23.03.2023
Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023