Przejdź do treści

O czym może świadczy krwawienie po stosunku? Czy jest się czego obawiać?

Krwinki powodujące krwawienie po stosunku
Fot. V. Yakobchuk / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Krwawienie po stosunku przed okresem i po okresie zawsze budzi niepokój, bez względu na to, jak bardzo jest ono obfite. To objaw, który powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza gdy występuje często. Przyczyną pojawienia się krwi po zbliżeniu mogą być urazy mechaniczne, nadżerki, endometrioza, ale także nowotwory narządów rodnych.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Dla wielu kobiet krwawienie po stosunku lub w jego trakcie jest nie tylko źródłem stresu i obaw o swoje zdrowie, ale często powoduje również brak osiągnięcia satysfakcji seksualnej i poczucie wstydu przed partnerem. Mimo że w większości przypadków przyczyny tej dolegliwości nie są groźne, specjaliści zgodnie zalecają wizytę lekarską i badanie ginekologiczne w celu wykluczenia poważnych schorzeń narządów rodnych.

Jakie są przyczyny krwawienia po stosunku?

Przyczyny krwawienia po stosunku mogą być różne, od zupełnie niegroźnych po poważne patologie w obrębie kobiecych narządów rodnych. Dlatego konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego w celu ustalenia powodu. Po zbliżeniu może pojawić się lekkie lub obfite krwawienie, plamienie oraz upławy z krwią.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się krwi z pochwy po stosunku jest tak zwane krwawienie kontaktowe. Powstaje ono zwykle podczas intensywnego seksu na skutek tarcia, które uszkadza błonę śluzową pochwy. Również zbyt głęboka penetracja, nieodpowiednia pozycja oraz suchość pochwy mogą spowodować, że pojawi się krew. W takim przypadku warto zadbać o dłuższą grę wstępną i dodatkowe nawilżenie (użyć lubrykantu).

Krew po stosunku i krwawienie pomiędzy miesiączkami może być spowodowane niewłaściwie dobraną antykoncepcję hormonalną. Problem wynika najczęściej z nieodpowiedniej dawki hormonów, nieregularnego przyjmowania tabletki, a także palenia papierosów i spożywania innych leków lub ziół, które osłabiają działanie preparatu. W takim przypadku warto rozważyć zmianę metody lub środka antykoncepcyjnego. Lekkie krwawienie po stosunku pojawia się także tuż po zakończonej miesiączce.

Do innych przyczyn krwawienia z pochwy po stosunku zalicza się:

Mocne i obfite krwawienie po stosunku jest często związane z występowaniem wad anatomicznych narządów rodnych, które utrudniają współżycie. Należy do nich fałd śluzówki, nazywany przegrodą poprzeczną lub przegrodą podłużną. Charakterystycznym objawem jest ból i krwawienie po stosunku i w trakcie zbliżenia.

Krwawienie po stosunku a nowotwór

Najgroźniejszą przyczyną krwawienia po stosunku jest rak szyjki macicy. Jednym z jego pierwszych objawów jest pojawienie się krwi związane z budową powierzchni zmiany. To jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet. Mimo że w początkowym stadium jest całkowicie wyleczalny, wiele kobiet na niego umiera. Niestety prawidłowa diagnoza stawiana jest często zbyt późno, dlatego warto każde krwawienie z pochwy po stosunku i między miesiączkami skonsultować z ginekologiem.

Krwawienie, a zwłaszcza upławy z krwią po stosunku, którym towarzyszy nieprzyjemny, cuchnący zapach i ból podczas oddawania moczu, mogą świadczyć o raku pochwy. Jego przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Zobacz także

Krwawienie po stosunku w ciąży

Krwawienie w ciąży po stosunku przydarza się wielu kobietom i najczęściej jest spowodowane działaniem hormonów, które sprawia, że szyjka macicy i błona śluzowa są bardziej ukrwione. W wyniku tarcia dochodzi do ich podrażnienia, w efekcie pojawia się po stosunku śluz z krwią. Warto jednak każde krwawienie z pochwy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeżeli w ciąży krew z pochwy po stosunku pojawia się często, może on zalecić wstrzemięźliwość seksualną ze względu na bezpieczeństwo płodu.

Krwawienie po pierwszym stosunku

Krew po stosunku, który odbył się pierwszy raz, jest naturalną oznaką przebicia błony dziewiczej, choć nie występuje u wszystkich kobiet. Jest to elastyczny fałd błony śluzowej, który znajduje się w przedsionku pochwy. Jej wygląd i grubość u każdej kobiety jest indywidualną kwestią, dlatego niekiedy po jej przebiciu przez penisa może pojawić się ból i delikatne krwawienie po pierwszym stosunku. Czasami objawy są na tyle intensywne, że uniemożliwiają kontynuowanie zbliżenia.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

prof. Paweł Miotła, fot. archiwum prywatne

„Perimenopauza to czas, kiedy przed kobietami otwierają się drzwi do nowego życia” – mówi prof. Paweł Miotła

Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?

Złamany nos – objawy i leczenie. Co robić w przypadku urazu?

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe?