Hipertensjolog – lekarz od nadciśnienia tętniczego. Z jaką inną specjalizacją uzupełnia się hipertensjologia?

się ten artykuł?
Problem nadciśnienia tętniczego jest coraz bardziej powszechny, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a konsekwencje nieleczenia schorzenia bywają poważne. W 2006 roku utworzono nową specjalizację w medycynie, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem, a także profilaktyką nadciśnienia tętniczego. Hipertensjologia, jako jedna z nowszych specjalizacji, powstała w celu leczenia choroby cywilizacyjnej i szerzenia wiedzy na temat zapobiegania jej rozwojowi.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Lekarz hipertensjolog to osoba przeszkolona w celu leczenia osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Odrębna specjalizacja została wprowadzona w Polsce na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w 2006 roku przez ministra zdrowia. Podjęte kroki świadczą o skali problemu, jaki w Polsce stanowi nadciśnienie tętnicze, diagnozowane u coraz większej liczby osób. Badania pokazują, że kłopoty z nadciśnieniem ma już co trzeci dorosły człowiek. Kolejne 30% społeczeństwa jest zagrożonych rozwojem choroby, której sprzyja tempo życia, brak ruchu i niewłaściwa dieta.
Czym zajmuje się lekarz hipertensjolog?
Do specjalisty, jakim jest hipertensjolog, zgłaszają się osoby, które zauważyły stale powtarzające się nieprawidłowości w czasie pomiarów ciśnienia. Przyjmuje się, że prawidłowe wartości ciśnienia to 120/80 mm Hg. Jeśli ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a rozkurczowe równe lub wyższe niż 90 mm Hg, można podejrzewać u pacjenta nadciśnienie tętnicze. Do lekarza o tej specjalizacji kierowane są także osoby chorujące na cukrzycę, z niewydolnością nerek, a także po udarze, a więc te, które są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego.
Pomoc lekarza hipertensjologa potrzebna jest również kobietom w ciąży, które zmagają się z nadciśnieniem, oraz osobom w podeszłym wieku. Jakie objawy mogą towarzyszyć nieprawidłowym wartościom ciśnienia? Mogą to być zawroty głowy, szumy w uszach, bóle umiejscowione z tyłu głowy, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej, a także szereg innych niespecyficznych dolegliwości. Warto zaznaczyć, że hipertensjolog nie tylko diagnozuje i leczy pacjentów z nadciśnieniem, lecz także pomaga ustalić przyczynę nadciśnienia wtórnego, którym może być jedno ze schorzeń:
- nadczynność tarczycy i przytarczyc,
- niedokrwistość,
- choroby miąższu nerek,
- zwężenie tętnic nerkowych,
- obturacyjny bezdech senny.
Co i w jaki sposób leczy hipertensjolog?
Hipertensjolog współpracuje z lekarzami innych specjalizacji, takimi jak endokrynolog, kardiolog, diabetolog, nefrolog i ginekolog. Do hipertensjologa zgłaszają się osoby, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło efektów, a także te, które nie zostały poprawnie zdiagnozowane. Specjalista pomaga ustalić przyczynę nadciśnienia wtórnego i wyeliminować go poprzez leczenie choroby zasadniczej. Hipertensjolog zajmuje się także profilaktyką zachorowań na nadciśnienie. Jego rolą jest uświadomienie pacjentom, jak istotne są: prawidłowa, zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i unikanie nadmiernego stresu. Lecząc albo chcąc uniknąć nadciśnienia, należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć stosowanie używek (nikotyny, alkoholu, mocnej kawy), a także spożywać jak najmniej soli. Jeśli podjęcie wspomnianych działań nie przyniesie oczekiwanych efektów, lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Zanim jednak specjalista podejmie decyzję o sposobie leczenia, przeprowadza wywiad z pacjentem, a często także szereg dodatkowych badań. Podstawowymi są oczywiście pomiary ciśnienia, które można również przeprowadzić w trybie 24-godzinnym (ABPM), a poza tym echo i EKG serca, badanie dna oka czy też USG tętnic szyjnych. Wykonanie szerokiej diagnostyki pozwala stwierdzić, czy pacjent cierpi na pierwotne lub wtórne nadciśnienie, co z kolei umożliwia wdrożenie prawidłowego leczenia.
Zobacz także
Hipertensjolog a kardiolog
Lekarze obu specjalizacji, a więc hipertensjolog i kardiolog, powinni ściśle ze sobą współpracować. Nadciśnienie tętnicze, które nie zostanie prawidłowo zdiagnozowane i leczone, może prowadzić do rozwoju chorób, takich jak niewydolność serca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, a nawet zawał serca. Są one schorzeniami, jakimi zajmuje się lekarz kardiolog.Hipertensjologia i kardiologia to specjalizacje, które wzajemnie mogą się uzupełniać. Choć często wydaje się, że to właśnie kardiolog zajmuje się nadciśnieniem, może on leczyć je w sytuacji, gdy przyczyną jest problem z sercem lub jeśli na skutek nieleczonego nadciśnienia doszło do rozwoju choroby serca. Hipertensjolog pomaga znaleźć przyczynę powstawania nieprawidłowego ciśnienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Nadciśnienie jest chorobą uleczalną, a jego wyeliminowanie znacznie poprawia komfort życia pacjentów i zapobiega rozwojowi bardzo poważnych schorzeń. Duże znaczenie w procesie leczenia ma dobra wola pacjenta i słuchanie zaleceń, ponieważ nie zawsze jest to przyjmowanie leków, a często po prostu zmiana trybu życia.
Najnowsze w naszym serwisie

Żelazo w ciąży – zapotrzebowanie, objawy i skutki niedoboru

Badania na boreliozę, które pomogą ci zdiagnozować patologię

Tomografia zatok – kiedy i jak się ją wykonuje?

Dieta na wysoki cholesterol – sposób na zdrowie. Co jeść?
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
